Kwarantanna narodowa zacznie się już jutro. Znamy wszystkie jej obostrzenia
Z tego artykułu dowiesz się
Dlaczego rząd wprowadza kwarantannę narodową
Jakie będą zasady funkcjonowania gospodarki
Na jakie ograniczenia w mobilności społecznej należy się przygotować
Kwarantanna narodowa w Polsce. Dlaczego rząd zaostrza restrykcje?
Kwarantanna narodowa ma być okresem ograniczenia kontaktów społecznych, który potrwa od 28 grudnia do 17 stycznia. - Mam nadzieję, że ta kwarantanna narodowa przygotuje nas do szczepień, które właśnie dzięki tej kwarantannie będą mogły przebiegać w sposób poprawny i osiągnąć duże liczy osób zaszczepionych, by obronić się, by światełko w tunelu stało się coraz wyraźniejsze - oznajmił w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Część ekspertów ocenia wprowadzenie kwarantanny narodowej jako działanie zapobiegawcze względem ewentualnej trzeciej fali pandemii, która mogłaby zalać Polskę po świętach Bożego Narodzenia.
Na podobne ograniczenia jak kwarantanna narodowa zdecydowały się także inne państwa. Niemcy jeszcze przed świętami pogrążyły się w twardym lockdownie. Od dzisiaj z nowymi, surowymi restrykcjami mierzą się także obywatele Czech.
Kwarantanna narodowa uderzy w handel i hotele
Kwarantanna narodowa oznacza przede wszystkim ponowne zamknięcie galerii handlowych (obiektów powyżej 2 tys. mkw.). Na terenie centrów handlowych w dalszym ciągu pozostaną otwarte: sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, optyczne, medyczne, oddziały banków, poczty, punkty odbioru przesyłek, punkty ubezpieczeniowe, naprawy samochodów, myjnie samochodowe, zakłady ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnie i punkty gastronomiczne (posiłki tylko na wynos lub dowóz).
Od 28 grudnia w galeriach nie będą mogły działać wolnostojące stanowiska tzw. wyspy ani sale zabaw. Rząd zdecydował się podtrzymanie dotychczasowych limitów osobowych: w sklepach do 100 mkw. należy przestrzegać zasady 1 osoba na 10 mkw., a w przestrzeniach większych - 1 osoba na 15 mkw.
Drugim, uciążliwym ograniczeniem kwarantanny narodowej będzie zamknięcie hoteli i innych ośrodków noclegowych także dla osób podróżujących w celach służbowych. W ten sposób rząd zamierza ograniczyć krąg osób, które zamierzają wybrać się na zimowy wypoczynek pod pretekstem wykonywania obowiązków zawodowych.
Radio Zet podaje, że w czasie kwarantanny narodowej z hoteli będą mogli skorzystać tylko: kierowcy wykonujący transport drogowy, członkowie załogi samolotu i obsady pociągu, funkcjonariusze służb państwowych, żołnierze, osoby wykonujące zawód medyczny, sportowcy, trenerzy i członkowie sztabów. Do zakwaterowania niezbędne będzie okazanie odpowiedniego potwierdzenia np. z placówki medycznej czy związku sportowego.
Sylwester i ferie zimowe w domu
Co więcej, w czasie kwarantanny narodowej nie będą działały także stoki narciarskie. Po wielowątkowej batalii o uruchomienie wyciągów ostatecznie będą mogli skorzystać z nich tylko sportowcy zawodowi.
Nowym obostrzeniem będzie także obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających do Polski z zagranicy. Co więcej, z uwagi na kumulację ferii zimowych w jednym terminie (4-17 stycznia) uczniowie powrócą do nauki dopiero w trzecim tygodniu stycznia. Na razie nie wiadomo, w jakiej formule - zdalnej czy stacjonarnej.
Najbardziej kontrowersyjnym elementem kwarantanny narodowej jest jednak ograniczenie przemieszczania się w godzinach 19:00 - 6:00 w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Środowisko prawnicze zwraca uwagę na chwiejne podstawy kwarantanny narodowej. Tak daleko idące ograniczenia wolności obywatelskich mogą być nakładane na obywateli w drodze ustawy, która pozostaje w zgodzie z konstytucją RP. Tymczasem kwarantanna narodowa jest wprowadzana na mocy rozporządzenia, które w hierarchii prawa stoi niżej niż ustawa.
Warto pamiętać, że kwarantanna narodowa podtrzymuje także dotychczasowe obostrzenia. W dalszym ciągu pozostają w mocy:
zakaz przemieszczenia się osób poniżej 16. roku życia bez opieki od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 (z wyjątkiem półkolonii),
ograniczenia w transporcie zbiorowym – zajętych może być 50 proc. liczby miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc (łącznie ze stojącymi),
ograniczenia w budynkach sakralnych – 1 osoba na 15 mkw.,
zgromadzenia nie większe niż 5 osób,
zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji,
zamknięcie siłowni, klubów fitness i Aquaparków,
godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku (10-12),
zamknięcie restauracji (posiłki wydawane tylko na wynos lub dowóz),
najwyższy reżim sanitarny w przypadku salonów kosmetycznych i fryzjerskich.