Kwota wolna od podatku Belki. Podano szczegóły
W tym miesiącu Polaków spotkało rozczarowanie związane z podniesieniem kwoty wolnej od podatku dochodowego. Teraz jednak Ministerstwo Finansów zapowiedziało pewną alternatywę. Nowy kwota ma się pojawić, ale inna, niż wszyscy się spodziewali.
Przychody zwolnione z opodatkowania
Ministerstwo Finansów wyraźnie zmieniło taktykę względem kwoty wolnej od podatku. Wcześniej rząd zapowiadał podniesienie kwoty wolnej od podatku dochodowego z 30 tys. do 60 tys. złotych, pierwsze miesiące nowego roku szybko jednak zweryfikowały ten pomysł. Plan okazał się — przynajmniej na razie — niemożliwy do realizacji, ponieważ wiązałby się ze zbyt dużymi stratami dla budżetu. Teraz jednak resort zapowiada możliwość wprowadzenia innej kwoty wolnej od innego podatku.
Ulga od podatku Belki
Podatek Belki obejmuje wszelkie zyski kapitałowe. Przez ostatnie miesiące stał się szczególnie uporczywy dla oszczędzających, dodatkowo bowiem uszczuplał zysk z oprocentowania, które nie pozwalało nawet na wyrównanie strat spowodowanych inflacją. Ministerstwo Finansów rozpoczęło już prace nad zmianami w tym zakresie.
Zwolnienie z podatku Belki będzie dotyczyło dochodów z rachunków terminowych lokat oszczędnościowych oraz z obligacji zapisanych w wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym, osobno prowadzonym dla obligacji i osobno dla lokat terminowych – tłumaczył wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację poselską.
Konkretna kwota wolna od podatku miałaby uaktualniać się co roku, w nowym obwieszczeniu Ministra Finansów.
Proponujemy, aby każda z tych kwot wynosiła iloczyn stopy depozytowej NBP na ostatni dzień trzeciego kwartału roku poprzedzającego rok podatkowy i 100 000 zł (obecnie byłoby to 5250 zł) – dodał Neneman.
”Zwolnienie będzie dotyczyło części dochodów”
Z dalszych słów wiceministra wynika jednak, że nie wszystkie oszczędności zostaną objęte ulgą podatkową. W odpowiedzi wiceministra na interpelację poselską czytamy:
W przypadku oszczędności, zwolnienie z podatku będzie dotyczyło części dochodów (przychodów) – do określonego rocznego limitu – z rachunków terminowych lokat oszczędnościowych oraz z obligacji o terminie zapadalności co najmniej rok, które będą zapisane w wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym, osobno prowadzonym dla obligacji i osobno dla lokat terminowych.
Ponadto oszczędności będą mogły być gromadzone w ramach jednego — i tylko jednego — pakietu, np. w banku lub SKOKu. Ograniczenie to obejmuje również oddziały banków zagranicznych. Po przekroczeniu określonego limitu podatnika obowiązywałaby opłata w tej samej wysokości, co do tej pory — tj.19 procent. Będzie on rozliczany w ramach rocznego zeznania podatkowego PIT-38.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że obecnie w Ministerstwie Finansów nie są planowane inne, poza wyżej opisanymi, zmiany w zasadach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów (przychodów) z kapitałów pieniężnych — podsumował wiceminister finansów.
źródło: radio zet