Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Liczniki energii na nowo, prezydent podpisał ustawę. Inteligentne urządzenia będą same wysyłać informacje
Maria Glinka
Maria Glinka 03.06.2021 02:00

Liczniki energii na nowo, prezydent podpisał ustawę. Inteligentne urządzenia będą same wysyłać informacje

Piotr Molecki/EAST NEWS
Piotr Molecki/EAST NEWS

Liczniki energii zostaną zamienione na nowe, inteligentne sprzęty. Dzięki temu odbiorcy końcowi będą płacili za dokładnie tyle prądu, ile zużyli. Prezydent Andrzej Duda już podpisał ustawę, która zakłada licznikową rewolucję i stworzenie centralnego systemu informacji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda harmonogram wymiany urządzeń

  • Jak działają nowe liczniki

  • Jakie są inne zapisy nowelizacji

Liczniki do wymiany. Koniec z płaceniem za prognozy

Liczniki już niebawem trzeba będzie wymienić. To zadanie będzie należało do operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) energii elektrycznej. W nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, którą 2 czerwca podpisał prezydent Andrzej Duda, znajduje się pełny harmonogram montażu nowych urządzeń.

TVN24 podaje, że z godnie z planem do końca 2023 r. nowe liczniki mają trafić do co najmniej 15 proc. odbiorców danego OSD. W 2025 r. sprzęt ma być zamontowany u 35 proc. użytkowników. W 2027 r. wskaźnik ma wynosić 65 proc., a do końca 2028 r. - przynajmniej 80 proc.

Jakie urządzenia będą montowane? Są to tzw. inteligentne liczniki zdalnego odczytu. Dane będą spływały do OSD co 15 minut i będą obejmowały informacje o energii, którą pobrano i oddano do sieci. Użytkownicy nie muszą składać żadnych wniosków w sprawie montażu licznika.

Na wymianie zdecydowanie skorzystają odbiorcy końcowi. Nowe liczniki pozwalają bowiem nieustanną analizę poboru energii, dzięki czemu użytkownicy zapłacą za dokładnie tyle prądu, ile faktycznie zużyli. Obecnie stawki są dość często wyliczane w oparciu o prognozy.

Poza tym nowe liczniki umożliwią także gromadzenie danych na temat mocy i parametrów jakościowych. Jednak tę kwestię mają regulować odrębne przepisy.

Nie tylko nowe liczniki. Powstanie także specjalny rejestr

Choć liczniki i cały harmonogram montażu to jeden z najważniejszych zapisów nowelizacji to pojawił się też przepis, który przewiduje utworzenie Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE). Portal money.pl donosi, że operatorem (OIRE) nowego rejestru ma być spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Ustawa doprecyzowuje, jakie dane będą mogły być zbierane i udostępniane.

Co więcej, nowelizacja zakłada, że magazynowanie ma być zwolnione z obowiązków taryfowych. Koncesja nie będzie obejmowała magazynów o mocy do 10 MW. Z kolei magazyny o mocy większej niż 50 kW będą musiały znaleźć się w rejestrze konkretnego operatora.

Regulacja zmienia także zasady rozliczania za usługę przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej dla magazynu, które mają opierać się na regule salda. Stawka będzie przeliczana na podstawie różnicy między ilością energii elektrycznej pobranej przez magazyn a ilością energii, która została ponownie wprowadzona do sieci z tego magazynu.

Skąd te zmiany? Energia, która trafia z magazynu do sieci będzie bowiem użyta przez odbiorcę końcowego. To właśnie on zostanie obciążony opłatą sieciową za ilość zużytej energii. Nowe przepisy znoszą także podwójne pobieranie opłat przesyłowych i dystrybucyjnych.

Poza tym nowelizacja implementuje także unijne regulacje dotyczące m.in. definicji uczestnika rynku energii. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie nim każdy odbiorca, również ten, który nie posiada osobowości prawnej. Choć prezydent już złożył podpis pod dokumentem to zapisy wejdą w życie dopiero 14 dni po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]