BiznesINFO.pl
Lockdown w Polsce

pexels.com

RMF: Lockdown w całym kraju niemal przesądzony. Rząd wprowadzi też nowe obostrzenia

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy rząd może ogłosić lockdown

  • Jakie nowe obostrzenia są rozważane

  • Które obiekty będą prawdopodobnie wyłączone spod restrykcji

Lockdown ogólnopolski to już tylko kwestia czasu

Lockdown hamuje gospodarkę i wywraca do góry nogami życie obywateli. Takiego scenariusza chciał uniknąć polski rząd i wdrożył surowe zasady tylko w tych regionach, w których liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni przekracza 40. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że regionalizacja obostrzeń nie powstrzymała koronawirusa.

Dzisiaj resort odnotował 25 052 nowych przypadków infekcji, czyli o ponad 7,7 tys. zakażeń więcej niż w ubiegłą środę. Walkę z COVID-19 przegrały kolejne 453 osoby. Nieuchronnie zbliżamy się do przekroczenia progu 2 mln osób zakażonych od początku pandemii.

Ostatnie wzrosty plasują Polskę na siódmym miejscu w kontekście bezwzględnej liczby zakażeń na całym świecie. Przodujemy także w innym rankingu - odsetek pozytywnych wyników testów w puli wszystkich wykonanych badań jest w Polsce najwyższy w całej Europie. Według danych dr Bartosza Fiałka z 14 marca jest to ok. 28,8 proc., co jego zdaniem oznacza, że „kompletnie nie znamy skali epidemii COVID-19 panującej w Polsce”.

- Zagrożenie związane z trzecią falą wirusa jest realne. Czeka nas trudny miesiąc, podczas którego system polskiej opieki zdrowotnej znowu będzie testował swoją wydolność - stwierdził wczoraj w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nie da się bowiem ukryć, że liczba zajętych łóżek wzrasta w ekspresowym tempie - obecnie hospitalizowanych jest 21 511 pacjentów (+328). TVN24 podaje, że liczba zajętych respiratorów jest najwyższa od początku pandemii (2 193). Dziennikarze RMF FM ustalili, że to właśnie nagły wzrost zakażeń i spadek liczby miejsc w szpitalach ma skłonić rząd do ogólnopolskiego lockdownu.

Kwestia rozszerzenia obostrzeń na całą Polskę była głównym tematem porannego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Według RMF FM decyzja o lockdownie ma zostać zakomunikowana jutro. Z kolei dziennikarze Wirtualnej Polski i TVN24 nieoficjalnie przekazują, że decyzji w sprawie nowych obostrzeń należy spodziewać się dzisiaj w godzinach popołudniowych. Już wiadomo też, że dzisiaj odbędzie się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

W sprawie głos zabrał także prezydent Andrzej Duda. Ten podczas konferencji prasowej w środę zapowiedział możliwe nowe obostrzenia w całym kraju.

- Prawdopodobnie możemy spodziewać się restrykcji na terenie całego kraju - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Lockdown to nie wszystko. Na horyzoncie także nowe obostrzenia

Lockdown oznacza, że obostrzenia regionalne obowiązujące na Warmii i Mazurach, Pomorzu, Mazowszu i Ziemi Lubuskiej zostaną rozszerzone na cały kraj. W rezultacie we wszystkich województwach zostaną zamknięte galerie handlowe, kina, teatry, opery, filharmonie, muzea, galerie sztuki, hotele, miejsca noclegowe, baseny, aquaparki, stoki narciarskie i korty tenisowe. Dzieci z klas I-III będą uczyły się w trybie hybrydowym, a pozostali - w dalszym ciągu w trybie zdalnym.

Jednak dziennikarzom RMF FM udało się ustalić, że w grę wchodzi nie tylko lockdown, jaki znamy z czterech województw, lecz także nowe ograniczenia. Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowych restrykcji w handlu w postaci zmniejszenia dopuszczalnej liczby klientów w super i hipermarketach, aby ograniczyć ryzyko tłumnego gromadzenia się w sklepach przed Wielkanocą.

Reporterzy Wirtualnej Polski wskazują, że rząd prawdopodobnie nie zdecyduje się na dodatkowe restrykcjach w kościołach. W trakcie obchodów Wielkanocy mają obowiązywać dotychczasowe zasady - na jedną osobę ma przypadać 15 mkw.

Kiedy rozpocznie się ogólnopolski lockdown? Resort zdrowia rozważa dwa scenariusze - wprowadzenie dodatkowych ograniczeń od poniedziałku 21 marca lub już od soboty 19 marca. Lockdown ma potrwać dwa tygodnie, aby ograniczyć ryzyko nagłych wzrostów zachorowań w trakcie Wielkanocy. Nieoficjalnie mówi się także o tym, że rząd może rozciągnąć lockdown nawet na trzy tygodnie.

Podobne artykuły

NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >
Jacek Sasin opowiadał o wielkich planach w związku z nowymi inwestycjami w zakresie energetyki

Polska i Świat

Jacek Sasin chwali się imperialnym projektem. Czeka nas rewolucja w energetyce

Czytaj więcej >
PGE Dystrybucja wycięło drzewa z prywatnej działki, teraz umywa ręce

Polska i Świat

PGE Dystrybucja wycięła prywatny las. Trudno teraz wskazać winnego

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. n/z Tlum pieszych na chodniku w maskach ochronnych.

Polska i Świat

Czwarta fala już w Europie. Pierwsze kraje zaostrzają rygor

Czytaj więcej >