Mandat za starą kartę płatniczą. Wielu Polaków popełnia ten błąd: 5 tys. PLN jeśli wpadniesz, a to nie koniec
Nawet 5 tysięcy złotych kary grozi osobie, która wyrzuca odpady w nieodpowiedni sposób. Dotyczy to przede wszystkim tzw. śmieci problemowych, które często rodzą pytanie: do jakiego pojemnika powinniśmy je wyrzucić? Z podobnym dylematem spotykają się Polacy, gdy nadchodzi czas pozbycia się starej karty płatniczej — czy to debetowej czy kredytowej. Co zrobić w takiej sytuacji?
5000 złotych. Tyle zapłacisz za “zaśmiecanie”
Obowiązek segregacji odpadów funkcjonuje już od 2020 roku. Mimo to wciąż trafiają się śmieci, których prawidłowe zutylizowanie stanowi wyzwanie . Doskonałym przykładem pozostają elektrośmieci. Stary telewizor czy baterie nie nadają się do żadnego pojemnika. Zamiast tego powinniśmy zanieść je do specjalnego punktu zbiórki elektrośmieci lub PSZOK-u. W innym wypadku może nas to kosztować nawet 5 tys. złotych w ramach kary .
Podobny problem dotyczy kart płatniczych , które straciły ważność. W jaki sposób możemy się ich pozbyć? O tych zasadach powinien wiedzieć każdy, niestety wielu Polaków nie ma pojęcia.
Co zrobić ze starą kartą płatniczą?
W pierwszej chwili odpowiedź może nam się wydać oczywista. Karty kredytowe i debetowe zrobione są z plastiku, więc od razu możemy wrzucić je do żółtego pojemnika… to jednak najlepszy przepis na kłopoty. Przede wszystkim musimy pamiętać, że karty płatnicze nie nadają się do recyklingu i w związku z tym powinny być utylizowane jako odpady zmieszane . Odpowiedni wybór kontenera to jednak dopiero połowa sukcesu.
Co znacznie ważniejsze, z punktu widzenia użytkownika karty, dane na niej ukazane wciąż pozostają doskonałym źródłem informacji dla oszustów . Nie ma znaczenia, czy karta nie jest aktywna od miesiąca, czy roku — wciąż powinniśmy myśleć o tym, w czyje ręce może trafić. W związku z tym przed wrzuceniem karty do kosza na śmieci ważne jest, by upewnić się, że wszystkie dane są nieczytelne . Innymi słowy: musimy zniszczyć kartę przed jej wyrzuceniem.
Tych danych nie możesz wyrzucić
W ostatnim czasie przypominaliśmy, co zrobić, jeśli podejrzewamy, że nasze dane wrażliwe dostały się w niepowołane ręce. Szczegóły opisaliśmy w tym artykule . Jednak chyba każdy z nas woli wiedzieć, że jego dane są bezpieczne. Właśnie dlatego Urząd Miasta Stołecznego Warszawy radzi, by stare karty płatnicze pociąć na małe kawałki , zanim ta trafi do kontenera.
Podobna zasada dotyczy także innych dokumentów , które zawierają dane osobowe. Jeśli chcemy się ich pozbyć osobiście, warto zainwestować w niszczarkę, która pozwoli nam mieć pewność, że nikt nie będzie mógł już rozszyfrować treści wyrzuconych papierów. W przypadku większych firm często preferowaną opcją jest również wykupienie usług specjalistów. Jednocześnie powinniśmy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego okresu archiwizacji dokumentów , czyli 5 lat.