Słownikowa definicja oszustwa jest aż nader oczywista. Z oszustwem mamy do czynienia w sytuacji, w której nasz klient bądź kontrahent bez naszej wiedzy dopuszcza się nieuzgodnionych wcześniej czynów, które nie tylko budzą nasz sprzeciw moralny, ale również powodują wyraźny uszczerbek na naszych finansach. Oszustwo może polegać także na wprowadzeniu nas przez oszusta w błąd co do okoliczności istotnych dla sformalizowania transakcji.
W polskim systemie prawnym oszustwo (a także „wyłudzenie”) zostało zdefiniowane w 286 artykule Kodeksu Karnego. Art. 286.1. k. k. głosi: „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”
O innych rodzajach oszustwa w polskim prawie wspomina także Kodeks Cywilny oraz Kodeks Wykroczeń, każdorazowo odnosząc się do właściwego dla siebie obszaru. Tak czy inaczej, każde oszustwo, bez względu na jego wymiar jest czynem haniebnym i podlegającym karze.
Wraz z rosnącą świadomością Polaków względem oszustw, jakich mogą paść ofiarami, zwiększa się niestety także kreatywność oszustów. Istnieje wiele rodzajów oszustw, o których wspomina się w dzisiejszych czasach w mediach. Ofiarami rzeczonych mogą padać nie tylko osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, ale też zwykli ludzie.
Do najczęstszych oszustw w Polsce zaliczymy fałszywe akcje charytatywne, fałszywe czeki czy oszustwa związane z zaliczkami i przedpłatami. Znacznym problemem może okazać się kradzież tożsamości i wyłudzenie danych osobowych, której rezultatem może być zaciągnięcie długów na ofiarę – jedynym sposobem na wykaraskanie się z tego rodzaju tarapatów jest długoletni proces sądowy.
Popularnym i często opisywanym rodzajem oszustwa jest „oszustwo metodą na wnuczka”, którego ofiarą padają głównie osoby starsze. W innych sytuacjach możemy spotkać się także z metodą „na policjanta” czy „na żołnierza”. We wszystkich przypadkach oszust wykorzystuje nieświadomość ofiary co do swojej prawdziwej tożsamości i zamiarów, tworząc sytuację stresową, której finałem może być wyłącznie pilne przekazanie mu określonej sumy pieniężnej.
Ofiarami oszustw wszelkiego rodzaju bardzo często padają przedsiębiorcy. Najczęściej dotyczą one fałszywych faktur, czy machinacji związanych z zaliczkami. Niemniej, spora ilość oszustw w XXI wieku to oszustwa internetowe. Do najpopularniejszych oszustw tego rodzaju zaliczymy phishing oraz ransomware.
Pierwsza z metod (phishing) polega na podszyciu się atakującego pod inną osobę lub instytucję, w celu bezpośredniego wyłudzenia pieniędzy bądź zainfekowania komputera ofiary. Druga zaś (ransomware) polega na zainfekowaniu komputera ofiary w taki sposób, że korzystanie ze sprzętu jest niemożliwe aż do momentu zapłacenia atakującemu odpowiedniego haraczu.
Pokaż więcej
Narodowy Fundusz Zdrowia apeluje — warto uważać na internetowych oszustów, którzy znaleźli nową metodę na wydobycie naszych danych, a w konsekwencji dostępu do konta bankowego. Tym razem złodzieje podszywają się pod NFZ i „oferują” darmowy upominek. Jak nie dać się nabrać?
Od lat Rossmann to jedna z drogerii w Polsce, które najchętniej odwiedzają klienci. Okazuje się, że niektórzy z nich myśleli, że znaleźli na “kradzież doskonałą”. Na podobnej sytuacji w ostatnim czasie przyłapano seniorkę.
Codziennie setki Polaków robią zakupy przez internet. Wielu z nich korzysta przy tym z platform takich jak Temu, Aliexpress czy Shein. Klienci tych sklepów nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób narażają się na utratę pieniędzy. Oszuści właśnie znaleźli nową metodę.
Pracownik sekretariatu sądowego w jednym z polskich miast jest podejrzany o oszustwo na kwotę ponad 3,1 mln zł. Zarzuty zostały postawione również dwóm kobietom, które brały udział w nielegalnym procederze. Prokuratura zastosowała wobec całej trójki policyjne dozory, grozi im kilkanaście lat pozbawienia wolności.
Nawet 5 tysięcy złotych kary grozi osobie, która wyrzuca odpady w nieodpowiedni sposób. Dotyczy to przede wszystkim tzw. śmieci problemowych, które często rodzą pytanie: do jakiego pojemnika powinniśmy je wyrzucić? Z podobnym dylematem spotykają się Polacy, gdy nadchodzi czas pozbycia się starej karty płatniczej — czy to debetowej czy kredytowej. Co zrobić w takiej sytuacji?
Niestety oszuści nie zwalniają tempa. Do tej pory znaleźli już wiele sposobów, aby naciągać ludzi. Tym razem napływają zgłoszenia o metodzie, podczas której mogą wyłudzić nawet 450 zł, albo i więcej. Lepiej wiedzieć, jak nie dać się naciągnąć.
Wielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest zabezpieczenie swoich danych. Część Polaków wie również, w jaki sposób zadbać o cyberbezpieczeństwo. Jednak rzadko zastanawiamy się nad tym, co zrobić, kiedy wrażliwe dane w jakiś sposób przedostaną się na światło dzienne. Jak zareagować? Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zdradziło szczegółową instrukcję.
18-latek, który znalazł sposób na wyłudzanie pieniędzy od nieznajomych, został zatrzymany. Nielegalny proceder prawdopodobnie trwał tygodniami i nie wiadomo jeszcze, jaka jest dokładna liczba osób, które padły ofiarą oszustwa. Podejrzanemu grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
Oszuści znaleźli sposób na wyłudzenie pieniędzy przez telefon. Wystarczy chwila nieuwagi, by z konta zniknęły cenne złotówki. Aby nie dać się okraść, trzeba zachować ostrożność — o metodzie “szybkiego cięcia” mogłeś jeszcze nie słyszeć.
Wielkie pieniądze w kilka minut dzięki zwycięstwu w grze, w której poradziłoby sobie nawet dziecko? Dla wielu to kusząca perspektywa, a w Polsce — zwłaszcza w okresie wakacyjnym — nie brak osób gotowych nam taką grę zaproponować. W ten sposób jedna z seniorek straciła już 13 tys. złotych. Policja przestrzega: tylko jedna osoba może wygrać.
W Polsce coraz częściej dochodzi do prób oszustwa, kiedy do naszych drzwi pukają osoby podszywające się pod różnorodnych kontrolerów. Choć ich intencje mogą wydawać się niewinne, tak naprawdę celem jest wyłudzenie pieniędzy. Jak chronić się przed takimi oszustwami? Sprawdź, jak uniknąć pułapek zastawianych przez fałszywych kontrolerów.
Media Markt ostrzega swoich klientów, którzy w ostatnich dniach stali się celem cyberprzestępców. Tym razem ofiary zostały kuszone niezwykle atrakcyjnymi "promocjami" na sprzęt RTV i AGD. Jak nie dać się oszukać i po czym rozpoznać fałszywą ofertę?
CERT Polska, czyli pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty, wydał pilny apel do Polaków. Cyberprzestępcy próbują wszelkich sposobów, aby wyłudzić dane osobowe nieświadomych osób. Nigdy nie podawaj tej informacji w wiadomości, jeśli nie chcesz paść ofiarą oszustwa, z bardzo poważnymi konsekwencjami.
Minęło ponad pół roku, odkąd pewna warszawianka spróbowała zaoszczędzić podczas zakupów przy kasie samoobsługowej. Zapłaciła wtedy za awokado, celowo nabijając na kasie samoobsługowej jabłka. Teraz kiedy usłyszała wyrok w tej sprawie, wciąż dyskutuje się o kwalifikacji czynu. Karniści nie zgadzają się z tezą, że doszło do oszustwa.
Pojawiła się nowa forma oszustw internetowych. Tym razem podszywają się pod Urząd Skarbowy. Apeluje się o rozwagę, nawet te najbardziej profesjonalne pisma mogą kryć w sobie złośliwe oprogramowanie. W sieci umieszczono instrukcję postępowania, warto to zrobić, jeśli twoje bezpieczeństwo zostało narażone.
Zagrożeniem może okazać się każda strona internetowa — tak wynika z ostatniego ostrzeżenia w ramach inicjatywy Chroń PESEL. Eksperci ostrzegają przed nową formą oszustwa, którą bardzo łatwo przegapić. Na co zwrócić uwagę poruszając się w internecie? Trzeba przyznać, że ta metoda oszustów jest wyjątkowo złośliwa, ale jest na nią sposób.
Zimowy wyjazd w góry brzmi jak spełnienie marzeń, jednak łatwo zamienić go w koszmar. Turyści są ostrzegani przed rosnącym zagrożeniem, które staje się szczególnie widoczne w okresie sylwestrowym. Czy wiesz, jak nie dać się oszukać?
Okres świąteczny co roku oznacza wzmożoną aktywność oszustów. Niestety wielu Polaków nadal nabiera się na ich sztuczki za pośrednictwem połączeń telefonicznych. Jak wynika z najnowszego badania ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów, niemal połowa obywateli pada ofiarą takiego przekrętu i traci przy tym oszczędności. Jak to możliwe i w jaki sposób możemy się przed takim scenariuszem uchronić?
Policja ponawia ostrzeżenia przed znanym scenariuszem cyberprzestępczym. Niestety znów oszustwa inwestycyjne zebrały żniwo i tylko interwencja członka rodziny uchroniła mężczyznę z powiatu lubartowskiego przed stratą całości pieniędzy. Niestety, wcześniej zdążył już przelać dziesiątki tysięcy złotych.
W okresie świątecznym wielu z nas skupia się na prezentach i przygotowaniach. Niestety, oszuści również nie próżnują, wykorzystując nasz pośpiech i nieuwagę. Coraz bardziej popularne stają się tzw. oszustwa “na paczkę”. Oto jak rozpoznać zagrożenie i uchronić swoje pieniądze.
Tajemniczy numer coraz częściej pojawia się w telefonach Polaków. Na pierwszy rzut oka wygląda zwyczajnie, co ułatwia oszustom zdobywanie zaufania. W rzeczywistości jednak jest to narzędzie zorganizowanej grupy przestępczej. Jak wynika z informacji z portalu "Nieznany-Numer.pl", numer ten został wyświetlony już ponad 350 tysięcy razy.
Niecodzienna oferta pojawiła się w Internecie, wzbudzając zainteresowanie wielu klientów Rossmanna. Kuszące karty podarunkowe do wykorzystania w popularnej sieci drogerii za jedyne 9 złotych - nic dziwnego, że wiele osób się na nie skusiło.
Prezes i główny udziałowiec jednej z największych ogólnopolskich spółek działających w branży deweloperskiej został zatrzymany. Funkcjonariusze policji wkroczyli także do biur i zabezpieczyli dokumenty. Przyszłość prowadzonych inwestycji właśnie stanęła pod znakiem zapytania.
Cyberprzestępcy wykorzystują technikę, która przez to, że jest jeszcze mało znana, może się okazać bardzo skuteczna. Niecodzienny przebieg ataku najpierw ma na celu wywołać stres, panikę, tak aby przygotować grunt pod faktyczne natarcie. Na szali są oszczędności tysięcy potencjalnych ofiar.
Policja zatrzymała 16-latkę, która w całej Polsce wypłacała pieniądze z bankomatów. Podczas gdy ona cieszyła się z nowej i dobrze płatnej „pracy”, złodzieje liczyli pieniądze, które za jej pośrednictwem wyciągali z kont swoich ofiar. Policjanci ostrzegają, że takich oszustw jest coraz więcej.
21-latka z Siedlec została zmanipulowana przez “biznesmena z Ameryki”. Kobieta wpłacała pieniądze na podane przez mężczyznę konta, w efekcie czego straciła prawie 2 miliony złotych. Policja przestrzega przed internetowymi znajomościami i apeluje o szczególną ostrożność.
Oszustwa inwestycyjne należą do tych, w których socjotechnika, umiejętność manipulowania ofiarą odgrywa największą rolę. Często są złożone: rozciągnięte w czasie i wieloetapowe. Przekonał się o tym mieszkaniem powiatu ciechanowskiego, który zamiast odzyskać utracone na początku pieniądze, stracił jeszcze większą kwotę.
Tym razem to nie zwykłe ogłoszenie w sprawie przerwy technicznej. Po raz kolejny PKO Bank Polski był zmuszony zaalarmować swoich klientów — to jednak ważna informacja również dla osób, które konto bankowe otworzyły gdzie indziej. Bank wskazuje, na co warto zwrócić uwagę. Pomyłka może skutkować utratą danych i oszczędności.