Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Handel > Manipulacje przy sprzedaży sprzętu AGD. Policja w siedzibie właściciela sklepów
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 31.03.2025 17:05

Manipulacje przy sprzedaży sprzętu AGD. Policja w siedzibie właściciela sklepów

sprzęt AGD
Fot. Marek BAZAK/East News

Sprzęt taki jak pralka czy lodówka ma służyć latami, dlatego zakup powinien być dobrze przemyślany, zwłaszcza że to spory wydatek. Okazuje się, że wiele osób mogło paść ofiarą zmowy, przez którą straciło możliwość kupna tańszych produktów. Sprawa jest poważna, ponieważ są w nią zamieszane duże i znane marki. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajął się badaniem tej sytuacji.  

Mogło dojść do zmowy handlowej

Kupując sprzęt RTV i AGD trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii takich jak klasa energetyczna, funkcjonalność, opinie o produkcie czy wiarygodność producenta. Takie urządzenia mają przecież służyć przez lata. Innym czynnikiem jest to, ile trzeba za wybrany produkt zapłacić. W tym przypadku warto obserwować rynek i porównywać ceny za ten sam model u różnych dystrybutorów. Jednak okazuje się, że nawet najbardziej uważni konsumenci mogli paść ofiarą zmowy handlowej. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął na celownik kilka wielkich marketów i sprawdza, czy nie stosowano tam nieuczciwych praktyk na niekorzyść kupujących.

lodówki, sklep, AGD
W dużych marketach mogło dojść do niedozwolonej manipulacji cenami sprzętu AGD, fot. Marek BAZAK/East News
Użytkownicy Spotify w niebezpieczeństwie. Cyberprzestępcy atakują, po tym poznasz, że padłeś ofiarą Takie wieści przed Wielkanocą. Producent słynnego majonezu zamyka dwie fabryki

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające

 Jak poinformował UOKiK, nie jest to pierwszy przypadek w Polsce, kiedy znane marki w niedozwolony sposób miały ustalać ceny swoich produktów. 

Wszczęto postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję, śledztwem zajmuje się prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Pracownicy urzędu dokonali przeszukań w siedzibie znanego producenta takich sprzętów jak odkurzacze, lodówki, zamrażarki, pralki, zmywarki, piekarniki, żelazka, ekspresy do kawy i czajniki. Dowody zbierane są również od właścicieli największych sklepów z takimi urządzeniami, działającymi w Polsce. Szczegółowa kontrola obejmie takich dystrybutorów jak RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert. 

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł — informuje UOKiK. 

RTV Euro AGD
W asyście policji przeszukano siedziby właścicieli sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert, fot. Marek BAZAK/East News

Sprawa dotyczy szwedzkiego producenta sprzętów AGD, który rocznie sprzedaje ponad 40 milionów takich urządzeń, w ponad 150 krajach, w tym również w Polsce, gdzie posiada kilka swoich fabryk m.in. w Świdnicy, Zabrzu czy Żarowie. Niedozwolona manipulacja cenami dotyczyła zarówno produktów sprzedawanych w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. UOKiK poinformował o przebiegu interwencji. 

Podejrzenie padło na Electrolux Poland

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał informacje o możliwej zmowie antykonkurencyjnej, zawartej przez  Electrolux Poland z dystrybutorami swoich produktów, którzy prowadzą m.in. duże sklepy ze sprzętem elektronicznym i AGD. Podejrzenia dotyczą niedozwolonego sposobu ustalania cen. 

Po uzyskaniu informacji o możliwym naruszeniu prawa wszcząłem postępowanie wyjaśniające, w którego trakcie — po uzyskaniu zgody sądu — przeprowadziliśmy przeszukania w siedzibach Electrolux Poland oraz właścicieli sklepów: RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert. Analizujemy obecnie zebrany materiał dowodowy —  poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny. 

Urzędnicy w asyście policji przeszukali biura Electrolux Poland, Euro - Net, czyli właściciela sklepów RTV Euro AGD oraz Media Saturn Holding Polska, Media Saturn Online, a także pięciu spółek komandytowych z jednej grupy kapitałowej — właściciela sklepów internetowych i stacjonarnych Media Markt. Dowody były zbierane również w siedzibie Terg (sklepy Media Expert).

Trwa analiza zebranego materiału dowodowego. W przypadku wykrycia nieprawidłowości przedsiębiorstwom oraz managerom sklepów grożą olbrzymie kary finansowe. Uczestnicy nielegalnego porozumienia mogą jednak zmniejszyć nałożone sankcje lub w pełni ich uniknąć pod warunkiem podjęcia współpracy ze śledczymi i wystąpienia w charakterze “świadka koronnego”, co wiąże się również z dostarczeniem dowodów na zawarcie niedozwolonego porozumienia.  

UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające, jednocześnie przypomina, że nie byłaby to pierwsze nawiązanie zmowy handlowej. Niedawno została wydana decyzja w sprawie spółki Jura Poland oraz właścicieli sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert. Przedsiębiorstwa zostały ukarane za niedozwolone ustalanie cen ekspresów do kawy, a proceder ten trwał około 10 lat. Łączna wysokość nałożonych sankcji przekroczyła 66 mln zł. 

Świadkowie nielegalnych praktyk ograniczających konkurencje, mogą zgłosić nadużycia za pomocą specjalnego formularza, udostępnionego przez UOKiK. Zastosowany system zapewnia całkowitą anonimowość, również wobec Urzędu.