BiznesINFO.pl Twój portfel Darmowe maseczki. Gdzie otrzymuje się bezpłatne narzędzia ochronne?
Biznesinfo.pl

Darmowe maseczki. Gdzie otrzymuje się bezpłatne narzędzia ochronne?

11 kwietnia 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

Maseczki ochronne na wagę złota

Maseczki ochronne to produkty, które jeszcze nie tak dawno nie były rekomendowane przez lekarzy i rządzących ze względu na ryzyko zarażenia innymi drobnoustrojami, które mogą się na nich gromadzić.

Mimo tego część włodarzy podjęła decyzję o zakupie tych środków ochronnych dla swoich mieszkańców, co w związku z nakazem zakrywania twarzy, który wchodzi w życie w najbliższy czwartek, może okazać się dobrą strategią. Popyt na maseczki rośnie, a na rynku jest ich coraz mniej i bardzo trudno je zdobyć.

Ochrona przede wszystkim dla osób starszych

Na zakup maseczek zdecydowały się m.in. władze Wałbrzycha, które sprezentowały je starszym mieszkańcom. Do każdego lokatora przychodził posłaniec z Urzędu Miasta, który wręczał maseczkę wielokrotnego użytku wraz z instrukcją obsługi - piszą regiony.rp.pl.

„Najważniejsze były wyrazy otuchy dołączone do maseczki” – wyznała córka jednej seniorki z Wałbrzycha. „Mama poczuła się pokrzepiona, że władze miasta o nią dbają i o niej pamiętają” – dodała.

Prezydent miasta stoi na stanowisku, że w tych trudnych chwilach maseczki mogą wzmacniać poczucie wspólnoty w ramach lokalnej społeczności. Władze uważają, że okazanie wsparcia osobom starszym w czasie pandemii jest niezwykle istotne.

Małe gminy działają w trosce o obywateli

Nie tylko Wałbrzych dba o zdrowie swoich mieszkańców. Podobne działania zostały podjęte m.in. przez władze Sosnowca, Chorzowa, Wodzisławia, Świdnika, Skarżyska-Kamiennej, Brzegu czy Przemkowa. Jednak na próżno wśród nich szukać zarządców dużych miast.

Na ten moment Wałbrzych wykupił 18 tys. maseczek dla osób, które ukończyły 70 lat. Decyzja w sprawie zakupu tych artykułów higienicznych dla wszystkich jeszcze nie zapadła.

Wyposażyć każdego mieszkańca w maseczkę postanowili natomiast włodarze z Reńskiej Wsi na Opolszczyźnie czy z Puław.

Środki ochrony są rozdawane mieszkańcom przez sołtysów, członków rad sołeckich, radnych i ochotników z OSP, którzy zostawiają je w skrzynkach pocztowych lub przed drzwiami. Proces przekazywania maseczek ma się zakończyć w przyszłym tygodniu.

Włodarze Reńskiej Wsi zapowiadają, że produkcja maseczek będzie podtrzymana, a ręcznie szyte okrycia twarzy mają trafić do obiegu w sklepach i przychodniach.

Z kolei w Puławach za dystrybucję maseczek odpowiedzialni są żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 22. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dęblinie, którzy z pomocą wolontariuszy roznoszą je po domach od poniedziałku.

Większe miasta nie decydują się na zakup maseczek dla każdego

Na ten moment większe miasta nie podjęły decyzji o jednostkowym zakupie maseczek. I jak twierdzą władze Krakowa – nie mają tego w planach.

„Nie przewidujemy zakupu dla pojedynczych mieszkańców. Miasto skupia się na pomocy dla szpitali, które są bezpośrednio zaangażowane w pomoc chorym. Doposażamy placówki medyczne, wspieramy MOPS, DPS-y, straż miejską, czyli służby, które pracują w terenie” –Joanna Korta, z krakowskiego magistratu.

Podobne stanowisko prezentują zarządcy Warszawy i Wrocławia.

„Zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych maseczki trzeba zmieniać często w ciągu dnia, wobec czego Warszawa musiałaby kupić miliony maseczek. Skupiamy się przede wszystkim na ochronie tych, którzy są na pierwszej linii – czyli personelu szpitali” – oznajmiła Karolina Gałecka z warszawskiego ratusza.

Urzędnicy ze stolicy podkreślają jednak, że pozostają w stałym kontakcie z organizacjami i fundacjami, które samodzielnie szyją lub pozyskują maseczki. „Jeśli byłaby taka możliwość, żeby te maseczki przekazać mieszkańcom – chętnie z tego skorzystamy” – dodaje Gałecka.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat