Masowe kontrole domów w całej Polsce. Niektórym każą zwracać pieniądze z odsetkami za 5 lat
W całej Polsce rozpoczęły się intensywne kontrole związane z popularnym programem, z którego skorzystało wiele rodzin. W ramach tych działań weryfikowane są przypadki potencjalnych nadużyć oraz nieprawidłowego wykorzystania otrzymanych dotacji. Osoby, u których stwierdzone zostaną nieprawidłowości, mogą spodziewać się poważnych konsekwencji.
Masz fotowoltaikę? Ruszyły masowe kontrole
Ruszyły masowe kontrole związane z programem Czyste Powietrze. Było to rządowe przedsięwzięcie, umożliwiające uzyskanie dopłat na termomodernizację budynków mieszkalnych, m.in. wymianę pieców oraz docieplanie domów. Jego celem było zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza.
Program został tymczasowo zamrożony, lecz nie wstrzymano kontroli. Wręcz przeciwnie — w ostatnim czasie zostały one wzmożone. Jest to skutek wykrycia znaczących nieprawidłowości dotyczących przyznawania i wykorzystania środków z programu.
Rząd szykuje wielką zmianę w sklepach. 12-godzinny zakaz handlu na konkretny produkt Kluczowy program dopłat zawieszony. Wiadomo, co z wnioskami: padła dataPukają do domów, nakładają kary
Zasady programu Czyste Powietrze zakładają możliwość przeprowadzenia audytu do pięciu lat od zakończenia inwestycji. W 2024 roku przeprowadzono kilkanaście tysięcy kontroli. Znaczna część z nich kończyła się wykryciem nieprawidłowości takich jak zaniżanie dochodów, instalowanie źródeł ciepła, które nie spełniają wymagań, albo zawyżanie kosztów materiałów budowlanych i urządzeń.
W związku z tym jeszcze w listopadzie zaczęto mówić o kolejnych działaniach weryfikacyjnych, te ruszyły wraz z początkiem 2025 roku i mają być jeszcze intensywniejsze. W planach są wizyty w co dwudziestym gospodarstwie domowym, które skorzystało z dofinansowania.
Kto może spodziewać się kontroli? Audyt obejmie te gospodarstwa, które wzięły udział w programie po 22 kwietnia 2024 roku. Wykrycie nieprawidłowości może skutkować wypowiedzeniem umowy i wezwaniem do zwrotu pieniędzy wraz z odsetkami. Właściciele nieruchomości są informowani o planowanych kontrolach. Dwukrotna odmowa umożliwienia kontrolerom dostępu może skutkować zerwaniem umowy z beneficjentem.
To nie koniec programu Czyste Powietrze
Nowa odsłona programu Czyste Powietrze została zapowiedziana na wiosnę 2025 roku. Mają się w niej pojawić nowe źródła finansowania - Krajowy Plan Odbudowy (13,9 mld zł) oraz fundusz europejski FEnIKS (7,6 mld zł).
Zmianie ulegną także zasady przyznawania dotacji. Chodzi między innymi o wypłatę zaliczki, która teraz ma trafiać na konto beneficjenta, a nie wykonawcy inwestycji. Zapowiedziano też, że pieniądze trafią do osób najbardziej potrzebujących.
Trzeba skończyć ze 100-procentowym dofinansowaniem na kilka domów, z wielokrotnym zawyżaniem rachunków przez nieuczciwych wykonawców za usługi i materiały, z wymuszaniem pełnomocnictwa, na podstawie którego firmy dostawały zaliczkę na swój rachunek, znikały z rynku, a cała odpowiedzialność spadała na nieświadomego beneficjenta - mówił Robert Gajda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.