BiznesINFO.pl
Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki speaks to the press as he arrives at the EU headquarters' Europa building in Brussels on December 10, 2020, prior to a European Union summit. (Photo by JOHN THYS / POOL / AFP)

East News, JOHN THYS / POOL / AFP

Mateusz Morawiecki najbogatszym z premierów. Po 1989 nie ma sobie równych

8 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Mateusz Morawiecki niewątpliwie zapisze się w historii Polski nie jako najlepszy premier, a jako najbogatszy ze wszystkich. Majątek Mateusza Morawieckiego wyceniany jest na kilkanaście milionów złotych. Co więcej, jego żona także może pochwalić się

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakim majątkiem dysponuje Mateusz Morawiecki

  • Czy żona Mateusza Morawieckiego ujawniła majątek

  • W jaki sposób Sejm rozegrał sprawę majątku Morawieckich

Mateusz Morawiecki najbogatszym premierem

W 2019 r. Business Insider dokładnie przeanalizował majątek Mateusza Morawieckiego, którego wartość oszacowano na kilkanaście milionów złotych. I choć premier wówczas zadeklarował, że ma tylko 5,3 mln zł oszczędności, jako resztę majątku wskazał inne wartościowe rzeczy.

Premier w opublikowanym przez siebie oświadczeniu majątkowym zadeklarował, że jest posiadaczem kilku nieruchomości. Mateusz Morawiecki posiada dwa domy: jeden o powierzchni 100 mkw., a drugi 150 mkw. Jest także współwłaścicielem 300-metrowej działki oraz 72-metrowego mieszkania, do którego przynależy podziemne miejsce parkingowe. Na ile wyceniana jest każda z nieruchomości?

Z informacji portalu portfelpolaka.pl wynika, że 100-metrowy dom jest warty 3-3,5 mln zł, natomiast ten o powierzchni 150 mkw. 1,9 mln zł. Mieszkanie o powierzchni 72 mkw. zlokalizowane w prestiżowej dzielnicy w stolicy w 2018 r. wyceniono na 546 tys. zł, natomiast rok później było warte już 1,1 mln zł.

Majątek Mateusza Morawieckiego jest o wiele bogatszy. Premier przyznał, że jest właścicielem wycenianej na ok. 600 tys. zł połowy domu szeregowego o powierzchni 180 mkw., działki rolnej o wartości 200 tys., zabudowy kuchennej wycenionej na 60 tys. zł oraz mebli wartych 270 tys. zł.

Żona Mateusza Morawieckiego prawdziwym krezusem?

Mateusz Morawiecki przyznał także, że jako szef rządu zarobił 217 tys. zł, natomiast z tytułu diety parlamentarnej ponad 4 tys. zł. Premier jest także prawdziwym rekinem finansjery i posiada uprawnienia do 3857 akcji banku Santander, którego kiedyś był prezesem.

[EMBED-11]

Oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego jest tym bardziej zadziwiające, bowiem ten w 2017 r. zadeklarował 2,9 mln zł oszczędności, natomiast rok później było ich dwa razy więcej. Portal InnPoland wyliczył, że miesięcznie premier musiałby odłożyć ok. 240 tys. zł. Mimo pokaźnego majątku, prawdziwym czarnym koniem może okazać się żona premiera, Iwona Morawiecka.

"Gazeta Wyborcza" informowała o zakupie gruntów kościelnych w korzystnej cenie przez Mateusza Morawieckiego pod koniec lat 90. Premier za działki warte 4 mln zł miał zapłacić 700 tys. zł. Czemu zatem nie ujrzeliśmy tego w oświadczeniu majątkowym premiera?

Odpowiedź jest prosta - ten w 2013 r. dokonał rozdzielności majątkowej z żoną, a grunty oficjalnie stały się jej własnością. Posłowie PiS stworzyli ustawę ujawniającą majątki współmałżonków polityków, ale zanim ta trafi do Sejmu minie mnóstwo czasu.

Najbogatszy poseł jest w Koalicji Obywatelskiej

Przypomnijmy, że wciąż najbogatszym posłem w Sejmie pozostaje Artur Łącki z Koalicji Obywatelskiej. Jego majątek wyceniany jest 45,8 mln zł. Dla porównania Jarosław Kaczyński deklaruje bycie współwłaścicielem w 1/3 domu jednorodzinnego, 129 tys. zł oszczędności oraz kredyt.

Podobne artykuły

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Daniel Obajtek na wypłatę narzekać nie może. Tylko w 2020 zarobił niemal 1,3 mln zł

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Polska i Świat

ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >