BiznesINFO.pl
Media w Polsce pod ostrzałem. Dyplomata USA zabiera głos.

Pixabay, renateko

USA zaniepokojone stanem mediów w Polsce. Głos zabrał przedstawiciel w Polsce

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Media w Polsce znajdują się pod ostrzałem Stanów Zjednoczonych. Charge d'affaires, a.i. USA w Polsce Bix Aliu zabrał głos w sprawie sprzedaży udziałów spółek medialnych w celu "dekoncentracji" mediów. Nie cichną także

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób do nowych pomysłów rządu odniósł się charge d'affaires, a.i. USA w Polsce Bix Aliu

  • Jak nacjonalizacja mediów w kraju może wpłynąć na nasz międzynarodowy wizerunek

  • Jak do podatku od mediów odnieśli się inni amerykańscy politycy

Media w Polsce pod ostrzałem środowisk międzynarodowych

O repolonizacji mediów w Polsce, która de facto oznacza ich nacjonalizację jako jeden z pierwszych wspomniał Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Tuż po wygranej kampanii prezydenckiej (tę można przyrównać do propagandowego koncertu medialnego) Ziobro powiedział, że media nie mogą wyraźnie faworyzować jednego kandydata. Miał na myśli stosunek stacji TVN do kandydatury Rafała Trzaskowskiego.

Repolonizacja mediów w Polsce na pewien czas ucichła, aż do momentu zakupu Polska Press przez Orlen. Rządzący mają kolejne plany dotyczące mediów w Polsce, które zaniepokoiły charge d'affaires, a.i. USA w Polsce, Bixa Aliu.

"Jesteśmy zaniepokojeni, gdy mówi się o aktach prawnych zmuszającym spółki medialne do sprzedaży udziałów w celu "dekoncentracji" mediów. Takie działania mogą zaszkodzić klimatowi inwestycyjnemu i międzynarodowej reputacji Polski. Podważyłyby również polskie ideały demokratyczne" - napisał na swoim Twitterowym koncie.

Charge d'affaires zabrał także głos w tej sprawie na konferencji "Media for freedom". - My, Amerykanie, cenimy sobie wolność słowa zagwarantowaną w pierwszej poprawce. Nie zawsze podoba nam się to, co mówią inni, ale zawsze będziemy dbać o to, aby chronić ich prawo do wyrażania swoich poglądów - powiedział cytowany przez amerykańską ambasadę.

Media i podatek. Politycy USA komentują

Nie jest to pierwsza sytuacja, gdy politycy wysokiej rangi komentują poczynania polskich władz. Amerykańskie środowiska skrytykowały Polskę również próbę wprowadzenia podatku od reklam, który w ich ocenie stanowi uderzenie w niezależne i wolne media.

- Propozycja podatku dla mediów w Polsce budzi wątpliwości. Stoimy na stanowisku, że niezbędne jest zapewnienie społeczeństwu dostępu do różnych źródeł informacji oraz opinii, do wolnych mediów. To podstawy funkcjonowania demokratycznego państwa - mówił cytowany przez Onet rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Inni politycy, a zwłaszcza amerykańscy kongresmeni wskazywali na walkę Polaków o demokrację w kraju i jej przynależność do organizacji międzynarodowych. Zauważyli, że członkostwo w układach międzynarodowych wymaga przestrzegania tamtejszych reguł oraz najwyższych standardów.

Senator Bob Menendez, przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych dodał, że rząd w Polsce wykorzystuje skutki COVID-19, aby osłabić wolną prasę w kraju.

Podobne artykuły

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Daniel Obajtek na wypłatę narzekać nie może. Tylko w 2020 zarobił niemal 1,3 mln zł

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Polska i Świat

ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >