Minister środowiska na międzynarodowe stanowisko. Michał Kurtyka ogłosił kandydaturę
Michał Kurtyka na czele OECD?
We wtorek wczesnym popołudniem Polska Agencja Prasowa poinformowała, że minister środowiska i klimatu Michał Kurtyka jest polskim kandydatem na sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Wieczorem minister potwierdził na Twitterze, że będzie ubiegał się o to stanowisko.
- Trudne czasy wymagają mądrych i stanowczych rozwiązań. Wyzwania, z którymi się mierzymy, są niezliczone, a odpowiedzi na nie muszą zostać znalezione. Dlatego ubiegam się o stanowisko sekretarza generalnego OECD - napisał Kurtyka, podkreślając, że będzie proponował w swoim programie strategię “New Growth”.
Proces wyboru sekretarza generalnego OECD, jak przypomina Business Insider Polska rozpocznie się na początku listopada i może potrwać aż cztery miesiące. Warto podkreślić, że obecny sekretarz generalny OECD Meksykanin Jose Angela Gurría kończy swoją kadencję w czerwcu przyszłego roku. Gurría pełni stanowisko sekretarza od 2006 roku. Być może nie wszyscy pamiętają, że rywalizował o nie z byłym polskim premierem, a obecnie eurodeputowanym Markiem Belką.
1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami2. Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu
Kim jest Michał Kurtyka?
47-letni Kurtyka od kilku tygodni stoi na czele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, który powstał z połączenia resortów klimatu i środowiska. Wcześniej przez blisko rok (od listopada 2019 r.) Kurtyka kierował Ministerstwem Klimatu. W okresie pierwszej kadencji rządu Zjednoczonej Prawicy Kurtyka pełnił stanowisko najpierw podsekretarza, a następnie sekretarza stanu w Ministerstwie Energii (lata 2016-2018), a następnie sekretarza stanu w resorcie środowiska.
Ministerstwo Klimatu przypomina, że Kurtyka rozpoczął karierę zawodową w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w zespole ministra Jana Kułakowskiego, odpowiedzialnego za prowadzenie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, gdzie prowadził zespół analityczny i odpowiadał bezpośrednio za obszar energetyki oraz transportu.
- Następnie prowadził modernizację wielu polskich firm, w których wspierał dostosowanie do wyzwań europejskiego i globalnego rynku. Był promotorem europejskiej współpracy w zakresie zmian przemysłowych i dostosowania przemysłu w Europie do wyzwań globalizacji m.in. w ramach Europejskiego Uniwersytetu Pracy oraz Fundacji Dublińskiej - czytamy w biogramie ministra środowiska i klimatu zamieszczonego na stronie resortu.
Resort przypomina również, że Kurtyka jest autorem rządowego programu rozwoju elektromobilności w Polsce, opisanego po raz pierwszy jako koncepcja w książce, napisanej w latach 2013-2015 wspólnie z prof. Leszkiem Jesieniem, „New Electricity and New Cars”.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) jest międzynarodową organizacją gospodarczą z siedzibą w Paryżu, utworzoną w 1961 roku. Misją organizacji jest poszukiwanie i promowanie najlepszych rozwiązań politycznych i gospodarczych, mających na celu poprawę jakości życia ludzi na świecie. Polska należy do OECD od 1996 roku.