BiznesINFO.pl Polska i Świat Polacy chcą obowiązkowego mierzenia temperatury przedstawicieli dwóch z zawodów. Tak wynika z badań
Obraz Gundula Vogel z Pixabay

Polacy chcą obowiązkowego mierzenia temperatury przedstawicieli dwóch z zawodów. Tak wynika z badań

7 czerwca 2020

Mierzenie temperatury u pracowników. Polacy nieufni

Jak podaje serwis Wiadomości Handlowe za agencją MondayNews, większość Polaków chciałaby mieć możliwość sprawdzenia wyniku mierzenia temperatury u kurierów i dostawców jedzenia. Mogłoby się to odbywać za pomocą aplikacji albo uzyskując informację w wiadomości SMS lub e-mail. Zdecydowana większość Polaków jest zdania, że mierzenie temperatury nie jest przesadną ingerencją w prywatność pracowników.

Jak mówi cytowany przez WH Piotr Piątek z firmy Warmie działającej w obszarze MedTech, zdecydowane deklaracje na temat mierzenia temperatury pracowników wynikają z troski o zdrowie swoje i bliskich. Kurierzy i dostarczyciele kontaktują się z wieloma osobami, co zwiększa ryzyko zakażenia.

80 proc. chce mierzenia temperatury i wyniku

Z badania wynika. że aż 77 proc. zwolenników mierzenia temperatury kurierów i dostawców jedzenia chciałoby mieć wgląd do wyniku pomiaru w przypadku korzystania z takich usług. A Piotr Piątek dodaje, że dostęp do takich danych dałby ludziom poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego. Wzrosłoby też zaufanie do firmy świadczącej usługi.

Jeszcze więcej osób chce mieć możliwość sprawdzenia wyniku mierzenia temperatury za pomocą aplikacji lub wiadomości SMS bądź e-mail - aż 80 proc. Zdaniem 74 proc. respondentów mierzenie temperatury nie byłoby zbytnią ingerencją w prywatność kurierów i dostawców jedzenia. Zaledwie 22 proc. uważa inaczej.

Mierzenie temperatury narusza RODO? Zdaniem ekspertów - nie

Dariusz Lewandowski z warszawskiej firmy kurierskiej Priorytet zwraca uwagę, że mierzenie temperatury jest aktualnie standardem na lotniskach krajowych i decyduje o możliwości podróży samolotem. Wobec tego można uznać, że mierzenie temperatury nie byłoby zbyt dużą ingerencją w prywatność wyżej wymienionych pracowników. A Piotr Piątek dodaje, że temperatura ciała nie zdradza nic na temat ogólnego stanu zdrowia pracownika, więc nie powinno być raczej uznane za dane wrażliwe w kontekście przepisów RODO.

Badanie zostało przeprowadzone za pomocą metody CAWI w dniach 25-30 maja 2020 roku na reprezentatywnej próbie 1003 dorosłych Polaków.

Obserwuj nas w
autor
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat