Zainfekowane mięso wycofywane w ekspresowym tempie. W kilku partiach wykryto salmonellę
Zbadano mięso firmy Cedrob, wykryto salmonellę
W piątek (28.08) Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował o wykryciu bakterii Salmonella Enteritidis w partii produktów firmy CEDROB S.A. funkcjonującej pod adresem: Ujazdówek 2A, 06-400 Ciechanów, Ubojnia Drobiu Ujazdówek.
Zainfekowane salmonellą było mięso z kurczaka z partii oznaczonej numerem 232/2/222/20 - z terminami przydatności od 23 do 29 sierpnia - w której znajdowały się elementy drobiowe takie jak "ćwiartka tylna z kurcząt, filety z piersi kurcząt, filety z piersi kurcząt z obojczykiem, kurczak bez podrobów, łapy z kurcząt, mięso drobne z kurcząt, nogi z kurcząt, piersi z kurcząt, podudzia z kurcząt, porcje kulinarne kuprowe, porcje kulinarne z kurcząt, serca z kurcząt, skórki z kurcząt, skrzydła z kurcząt, uda z kurcząt, wątroby z kurcząt" - informował GIS.
Z kolei druga z wycofanych partii - o numerze 232/2/309/20, terminy przydatności: 24-29 sierpnia - została wyłączona ze sprzedaży z uwagi na to, że pozyskana została po zainfekowanej partii. Obejmowała ona następujące elementy drobiowe: "ćwiartkę tylną z kurcząt, filety z piersi kurcząt, filety z piersi kurcząt z obojczykiem, kurczaka bez podrobów, łapy z kurcząt, mięso drobne z kurcząt, piersi z kurcząt, porcje kulinarne z kurcząt, serca z kurcząt, skórki z kurcząt, skrzydła z kurcząt, wątroby z kurcząt, żołądki z kurcząt".
Jak podaje GIS, zainfekowane mięso stwarza zagrożenie zakażenia, mimo że przed spożyciem poddawane jest obróbce cieplnej, która powinna zabić bakterie salmonelli. Może się bowiem zdarzyć, że w trakcie przygotowania dojdzie do przeniesienia bakterii na ludzi lub zbyt krótki czas obróbki nie zniszczy wszystkich drobnoustrojów.
Zainfekowane mięso wycofano ze sprzedaży
Jak poinformował GIS, proces wycofywania kwestionowanych partii z obrotu monitorowany jest przez organy urzędowej kontroli żywności. Spółka Cedrob miała także przedstawić GIS dowody przekazania pracownikom działu handlowego - odpowiedzialnym za informowanie klientów o niezdatności zakupionych produktów do spożycia - informacji dotyczących zakwestionowanych partii mięsa. GIS zwrócił się także bezpośrednio do konsumentów, którzy mogli nabyć zainfekowane mięso.
"Nie należy spożywać produktów z partii objętych komunikatem, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem" - czytamy w komunikacie urzędu.
<