Mieszkania, diamenty i setki tysięcy PLN. Polscy olimpijczycy zapłacą wyjątkowy podatek. "Ustawa z błędem"
Mieszkanie - tak, ale nie wolne od podatku. Interpretacja, jasnego wydawałoby się, przepisu głoszącego zwolnienie olimpijczyków z podatku, może oznaczać, że tak Aleksandra Mirosław, jak Klaudia Zwolińska, Julia Szeremeta czy Daria Pikulik będą musiały rozliczyć się z olimpijskich nagród z państwem. Analitycy wskazują, że winne jest “jedno, drobne słowo w ustawie”.
Podatek od nagród olimpijskich. Olimpijczycy są zwolnieni. A co, jeśli nie?
Zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych w polskim prawie przewiduje ponad 160 podmiotów i konkretnych sytuacji. Jedną z nich są nagrody wypłacane przez Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski - co do zasady za uzyskane na olimpiadach i paraolimpiadach nagrody podatku się nie płaci. Pkt. 40a Art.21 który reguluje tę zasadę, nie precyzuje charakteru takiej - zwolnionej z podatku - nagrody. I tak było aż do końca listopada 2023 r. 29-ego dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji (sygn. 0115-KDIT2.4011.451.2023.2ŁS) ocenił, że ten przepis dotyczy wyłącznie nagród pieniężnych.
Lista nagród polskich olimpijczyków z odznaczeniami, rzecz jasna, składa się także z pokaźnych kwot, ale nie tylko. Medaliści dostają mieszkanie, diamenty, obrazy czy voucher na wakacje. Zgodnie z linią interpretacyjną z 29 listopada - przynajmniej część tych rzeczy kwalifikuje się do opodatkowania.
Zobacz też: Na lotnisku wyrzucamy do kosza miliony złotych. Jest sposób, oszczędzimy, ale “procedura jest długa”
Stoimy na czele katastrofy - to już "zanik polskiego narodu"Opodatkowanie olimpijczyków to prawdopodobnie błąd, a nie złośliwość
Eksperci z Grant Thornton, którzy jako pierwsi zwrócili uwagę na obowiązującą, nieprzychylną medalistom, interpretację, punktują, że najprawdopodobniej wynika ona z błędu.
Ustawodawca zapewne zwyczajnie nie pomyślał o nagrodach rzeczowych formułując przepis. Trudno sobie wyobrazić, że jest to działanie celowe.
W interpretacji pada argument słowa “wypłacane” - i faktycznie w ustawie zwalniającej z podatku olimpijczyków do nagrody odnosi się w charakterze jej “wypłacania”. Stąd też, całkiem zresztą przytomnie, dyr. KIS w listopadzie 2023 r. zauważył, że - w oczywistej konsekwencji - owo zwolnienie może dotyczyć wyłącznie nagród finansowych - pieniędzy. Trudno bowiem “wypłacić” mieszkanie lub obraz.
To ile zapłacą olimpijczycy?
Tego nie wiadomo. Nigdzie nie ma określonych stawek podatków od olimpijskich nagród rzeczowych. Niemniej eksperci z Grant Thonton pozwolili sobie na własną interpretację, w ramach której przyjęli, że jest np. 10 proc. za wygrane w konkursach.
Szkopuł jednak tkwi w tym, że jeśli podatek od nagrody rzeczowej jest należny, to trzeba go wpłacić organizatorowi przed odbiorem nagrody. Czy tak będzie w tym przypadku? Nie wiemy - przyznają.
Warto przy tym oddać, że w opisanej wyżej interpretacji, która spowodowała niemałe zamieszanie, a być może spowoduje jeszcze większe, jest fragment traktujący o zawieraniu “stosownych porozumień regulujących zasady i warunki przyznawania nagród”. Ten fragment może nieco indywidualizować poszczególne przypadki. Przypominamy, co wygrali polscy delegaci do Paryża.
Co wygrali na Olimpiadzie Polacy? Pełna lista nagród
Złoto: indywidualne
- Aleksandra Mirosław – mieszkanie dwupokojowe, nagroda finansowa w wysokości 250 tys. PLN, diament, obraz, voucher na wakacje
Srebro: indywidualne
- Klaudia Zwolińska – nagroda finansowa w wysokości 200 tys. PLN, diament, obraz, voucher na wakacje
- Julia Szeremeta – nagroda finansowa w wysokości 200 tys. PLN, diament, obraz, voucher na wakacje
- Daria Pikulik – nagroda finansowa w wysokości 200 tys. PLN, diament, obraz, voucher na wakacje
Srebro: zespołowe
Siatkarze – nagroda finansowa w wysokości 1,5 mln PLN do podziału, diament, obraz, voucher na wakacje – dla każdej osoby
Brąz: indywidualne
- Iga Świątek – nagroda finansowa w wysokości 150 tys. PLN, diament, obraz, voucher na wakacje
- Aleksandra Kałucka – nagroda finansowa w wysokości 150 tys. PLN, diament, obraz, voucher na wakacje
- Natalia Kaczmarek – nagroda finansowa w wysokości 150 tys. PLN, diament, obraz, voucher na wakacje
Brąz: drużyny: nagroda finansowa w wysokości 150 tys. PLN, diament, obraz, voucher na wakacje – dla każdej osoby
- Martyna Swatowska-Wenglarczyk,
- Alicja Klasik,
- Renata Knapik-Miazga,
- Aleksandra Jarecka,
- Dominik Czaja,
- Mateusz Biskup,
- Mirosław Ziętarski,
- Fabian Barański.
Zobacz też: Rekordowe dane o migracji. Polacy zmienili zdanie po 4 latach. Południe zostanie, wschód wyjedzie?