Kontrowersyjny podatek cukrowy, wprowadzony w 2021 roku, zaczyna przynosić coraz mniej pieniędzy do budżetu państwa. W związku z tym do debaty publicznej powraca temat wprowadzenia kolejnego podatku — tym razem tłuszczowego, który miałby skłonić Polaków ku lepszym wyborom żywieniowym i zmianom preferencji w diecie.
Ten rodzaj deklaracji podatkowej PIT należy koniecznie rozliczyć i złożyć samodzielnie. Naszą czujność może uśpić działanie elektronicznego systemu rozliczania, za pomocą którego ten obowiązek zostaje załatwiony niemal automatycznie. Tymczasem warto wiedzieć, że w określonym przypadku musimy sami dopełnić formalności, aby uniknąć dotkliwych kar finansowych.
Trwa intensywny czas rozliczania deklaracji podatkowych PIT. Niezmiennie szukamy kolejnych informacji o dostępnych ulgach, które pozwolą zaoszczędzić niejednokrotnie duże sumy pieniędzy. Wśród nich istnieją również takie, które nie są powszechnie znane, a przysługują licznej grupie. Dzięki jednej z nich odliczymy od podatku nawet 1360 zł. Jakie trzeba spełnić warunki, aby skorzystać?
Trudno w Polsce składać obietnice wyborcze, bo grono obywateli, którzy dają im choćby cień wiary, maleje z kadencji na kadencję. Mimo to kandydaci na prezydenta nie poddają się w walce o uwagę wyborców. Karol Nawrocki w niedzielę (2 marca) przedstawił swoją propozycję reformy podatkowej. Mają z niej skorzystać zwykli Polacy. W niektórych przypadkach więcej dostanie klasa średnia.
Z tych urządzeń elektrycznych korzystamy codziennie. Stanowią one niezbędny element codziennego funkcjonowania w gospodarstwie domowym. Co ciekawe, koszty związane z ich zakupem, a nawet montażem, możemy odliczyć od podatku. Co więcej, katalog odliczeń rozszerzył się o kolejne sprzęty, które nie kwalifikowały się wcześniej do odliczenia.
Wielu podatników wywiązało się już z obowiązku rozliczenia deklaracji PIT. Niektórzy w napięciu wyczekują na ewentualny zwrot bądź niedopłatę, zupełnie niepotrzebnie, bo sprawdzenie statusu zwrotu podatku PIT jest bardzo proste. Jak dostać się do takiej informacji i gdzie trzeba się zwrócić?
Polacy mogą składać zeznania podatkowe do 30 kwietnia 2025 roku. Wielu z nas chce zrobić to, jak najwcześniej, aby otrzymać długo oczekiwany zwrot podatku. Kiedy zeznanie dawno zostało złożone, a przelew długo nie nadchodzi, w niektórych przypadkach pojawiają się pytania, czy zwrot mógł zostać zajęty przez komornika. Kiedy komornik może zająć zwrot podatku? Wyjaśniamy.
Nowelizacja prawa o opodatkowaniu nieruchomości, która weszła w życie 1 stycznia 2025 r., pociągnęła za sobą liczne wątpliwości. Głośno było o nowym-starym opodatkowaniu ogrodzeń, jednak teraz pojawił się nowy problem. Przyjrzeć się mu powinien każdy, kto na swojej posesji zainstalował monitoring, nawet jeśli jest to tylko jedna kamera.
Wraz z początkiem roku Polacy zaczynają myśleć o zbliżającym się rozliczeniu podatków. Kusi ich perspektywa szybkiego zwrotu pieniędzy z urzędu skarbowego za poprzedni rok. Niektórzy zacierają ręce z myślą o kwotach, jakie mogą wkrótce wpłynąć na ich konta i jednocześnie… tracą zdrowy rozsądek. Mail dotyczący zwrotu podatku może w niektórych przypadkach oznaczać poważne kłopoty.
Podczas konferencji prasowej w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych minister finansów Andrzej Domański nakreślił reformę podatkową, która ma skatalizować wielkie plany inwestycyjne rządu. W parze z deregulacją Polacy otrzymają szereg nowych ulg i korzyści. Bardzo konkretni Polacy.
Dla przedsiębiorców, którzy przegapią ten termin lub popełnią błąd przy składaniu oświadczenia, nie będzie już odwrotu. Skarbówka nie czeka na deklaracje w tej sprawie przez cały rok. Wkrótce mija termin na podjęcie kluczowej dla każdej małej firmy decyzji. Błąd w tym zakresie może sprawić, że zamiast do naszej kieszeni, pieniądze w nadmiarze będą trafiać na konto fiskusa. Ekspertka radzi, jak poprawnie złożyć odpowiedni formularz.
Zerowy PIT to ulga podatkowa, która przysługuje dwóm grupom osób. Aby z niej skorzystać, konieczne jest spełnienie ściśle określonych warunków dotyczących szczególnie limitu przychodów w danym roku. Kto może skorzystać i jakie wymogi należy spełnić?
Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady dotyczące składki zdrowotnej, jednak rząd już na przyszły rok planuje kolejne zmiany. Problem dotyczący coraz to większych wydatków na ten cel będzie jedynie się pogłębiał. Skąd wziąć na to środki? Z podatków. Portfele Polaków mocno na tym ucierpią.
Polacy szykują się do składania deklaracji podatkowych. Wielu z nich może liczyć na zwrot nadwyżki wpłaconych składek. Na transfer pieniędzy z Urzędu Skarbowego trzeba jednak trochę poczekać. Jak przyspieszyć ten proces?
Rząd angażuje się w swoją strategię przeciwdziałania skutkom używania wyrobów tytoniowych oraz ich alternatyw. Właśnie przyjęto projekt ustawy, której konsekwencje dla entuzjastów palenia będą bardzo kosztowne. W niektórych przypadkach podwyżki będą wyższe, niż można by przypuszczać.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra i w tym roku. Tym razem fundacja zbiera pieniądze na wsparcie hematologii i onkologii dziecięcej. Warto pamiętać, że przekazane fundacji pieniądze można odliczyć od podatku.
Styczeń to miesiąc, w którym zaczyna się okres rocznych rozliczeń podatkowych. Polacy mają wtedy możliwość złożenia deklaracji i - w przypadku, gdy wartość zaliczek przekracza wysokość podatku dochodowego - otrzymania zwrotu. Pierwsze transfery ze zwrotami będą trafiały na konta podatników już w lutym. Podpowiadamy, jak przyspieszyć ten proces.
Ministerstwo finansów przekazało nowe dane świadczące, że w ciągu ostatnich 2 lat wzrosła liczba osób w wieku emerytalnym, które nie pobierają dodatkowych świadczeń - 13. i 14 emerytury. Przyczyna może zaskakiwać i stanowić przykład, że program zachęt realizowana przez rząd zaczyna przynosić skutki.
W ramach procesu legislacyjnego z wniosku Ministerstwa Finansów trwa wymiana uwag i koncepcji nt. wprowadzenia w 2025 r. nowego podatku, który ma istotnie ograniczyć, a według przedstawicieli samej branży niemal w całości pogrzebać, rynek, który w 2024 r. najpewniej wygeneruje 70 milionów sprzedanych produktów. Jeśli projekt podatku wejdzie w życie klienci będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni, lub zrezygnować.
Zakup nowego samochodu to dla wielu osób wyjątkowy moment - pełen ekscytacji i radości. W natłoku emocji nie zawsze pamiętamy jednak o obowiązkach, które się z nim wiążą. Jednym z najważniejszych jest zapłacenie podatku, gdy nabywamy pojazd od osoby prywatnej. Jakie konsekwencje czekają nas, jeśli o nim zapomnimy? Od 2025 roku kary wzrosną.
Ministerstwo Finansów wprowadziło nowe stawki ryczałtu podatkowego dla duchownych, co oznacza wzrost podatków dla proboszczów i wikariuszy w 2025 roku. Wysokość podatku będzie zależeć od wielkości parafii, a jego wysokość zostanie określona w 16 różnych przedziałach.
Dyrektor departamentu podatków przy Ministerstwie Finansów zdradza: nieformalne prace już trwają, przy resorcie Domańskiego powstanie nowy organ, który ma poprawić ściągalność podatków. Sen z powiek ZUS i resortowi finansów niezmiennie spędzają też jednoosobowe działalności gospodarcze, które za sprawą “optymalizacji podatkowej” zatrzymują większą część dochodu na “konsumpcję”. Rozwiązaniem mogła być realizacja kamienia milowego, ale ta wciąż się oddala.
Podatek Belki to jedna z najbardziej nielubianych opłat zwłaszcza wśród osób, które oszczędzają pieniądze na lokatach. Za odkładanie na czarną godzinę muszą bowiem płacić na rzecz budżetu państwa “karę” w postaci 19 proc. zysku z lokat. Czy podatek Belki zostanie zlikwidowany? Minister finansów Andrzej Domański opowiedział o swoich planach na zmiany.
Rafał Brzoska, szef InPostu, we wrześniu opublikował doroczną już "listę wstydu", tym samym kontynuując o wiele szerszą politykę intensyfikowania debaty publicznej dotyczącej podatku CIT. Porównał wydatki do budżetu swoich głównych konkurentów: francuskiego DPD i niemieckiego DHL. Ich wspólny wkład nie stanowił nawet ekwiwalentu podatku grupy Brzoski. Szef InPostu wyrokuje: winne są ceny transferowe, czyli polska administracja. Sprawdziliśmy.
Wielu przedsiębiorców czekało na tę decyzję. Wkrótce nie będą musieli opłacać kosztów uzyskania przychodu od faktury, której kontrahent jeszcze nie opłacił. Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie ustawę, która wprowadza tzw. kasowy PIT dla dużej grupy osób. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania?
Minęło 11 miesięcy od terminu, do którego Polska miała wprowadzić do systemu fiskalnego tzw. globalny CIT, nazywany także podatkiem minimalnym. Projektu ustawy nadal nie przyjęto nawet w Sejmie, za co Komisja Europejska zaskarżyła już Polskę do TSUE. Ministerstwo rozwoju i technologii obiecuje jednak, że podatek zacznie obowiązywać już w styczniu. Rzecz w tym, że zapłacą go nie wielkie korporacje, lecz… Polacy.
Członkowie najbliższej rodziny często oferują sobie nawzajem bezzwrotną pomoc finansową. Nawet pieniądze otrzymane od rodziców w niektórych przypadkach mogą oznaczać konieczność zapłacenia podatku od darowizny. Kiedy darowizna podlega opodatkowaniu i ile wynosi podatek? Co zrobić, żeby zostać z niego zwolnionym?
Każdy, kto chce skorzystać z ulgi na ocieplenie domu, powinien zapoznać się z zasadami podatkowymi, żeby nie mieć później kłopotów. Jeżeli w jednym roku ocieplimy dom i odliczymy ulgę, a w kolejnym roku dostaniemy dofinansowanie, nie należy robić korekty starych rozliczeń. W przeciwnym wypadku konieczne będzie zapłacenie odsetek od zaległości podatkowych - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".