Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Nie daj się oszukać na najmie mieszkania. Najczęściej chodzi o umowę
Paulina Musianek
Paulina Musianek 28.09.2019 02:00

Nie daj się oszukać na najmie mieszkania. Najczęściej chodzi o umowę

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Mieszkanie, pokój czy miejsce w domu studenckim? Na takie pytanie muszą odpowiedzieć sobie ci, którzy zaczynają studia w innym niż rodzinne mieście i szukają miejsca, gdzie będą mogli mieszkać. Miejsc w akademikach coraz mniej, wiele osób będzie musiał zdecydować się na droższą opcję i wynająć mieszkanie bądź pokój w mieszkaniu. 

Mieszkanie na wynajem - na co zwrócić uwagę

Przygotowanie się do przeprowadzki z domu rodzinnego do pierwszego mieszkania jest bardzo ekscytujące. Warto jednak postarać się chłodno myśleć i przeanalizować kilka spraw, aby nie popełnić błędu i nie daćsię oszukać. Oto kilka rzeczy, które trzeba sprawdzić przed podpisaniem umowy najmu. 

Opłaty

Wysokość czynszu to nie wszystko. Przed zdecydowaniem się na dane mieszkanie czy pokój należy przyjrzeć się rachunkom, jakie płacili poprzedni lokatorzy. Warto poprosić właściciela, aby nam je przedstawił. Informacja o kosztach powinna również znaleźć się w umowie, którą koniecznie trzeba podpisać z wynajmującym. Zabezpiecza ona zarówno jego, jak i osobę wynajmującą. Pamiętaj, aby uważnie przeczytać cały dokument i nie bój się zadawać pytań, jeśli jest coś, czego nie rozumiesz. Warto też dowiedzieć się, czy mieszkanie jest ubezpieczone.

Tożsamość wynajmującego

Wielu najemców o tym zapomina. Przed podpisaniem umowy i wpłaceniu jakichkolwiek pieniędzy, należy upewnić się, że osoba podająca się za właściciela faktycznie nim jest. Jak to sprawdzić? Jak radzi Strefa Biznesu, wystarczy poprosić właściciela mieszkania o numer księgi wieczystej lokalu i sprawdzić, kto jest zapisany w dziale drugim KW na stronie ekw.ms.gov.pl, a następnie porównać dane z dowodem osobistym właściciela.

Kary umowne

Mimo tego, że często pojawiają się w umowach to kary umowne są niedozwolone. Łatwo zakwestionuje je sąd. Podpisując umowę należy zwrócić uwagę na jaki czas jest podpisywana i z jakim okresem należy ją wypowiedzieć.

Tagi: mieszkanie