Miliony Polaków będą musiały wymienić swoje prawa jazdy. Padł ostateczny termin
Miliony kierowców w Polsce będą zmuszone odwiedzić urząd, niezależnie od tego, czy posiadają bezterminowe prawo jazdy. Wszystko z powodu nowych przepisów, które wejdą w życie w 2028 roku.
Nowe zasady dotyczące prawa jazdy
Od 19 stycznia 2013 roku obowiązują przepisy, zgodnie z którymi prawo jazdy może być wydawane maksymalnie na 15 lat. W przypadku osób z problemami zdrowotnymi, ważność dokumentu może być jeszcze krótsza. Dotychczasowi posiadacze bezterminowych praw jazdy także będą musieli je wymienić.
15 tysięcy laptopów do rozdania. Rząd zorganizuje konkurs Zaoszczędzisz na rachunkach. Rząd odsłania karty, te pieniądze może dostać każdy. Mój Prąd 6.0Obowiązkowa wymiana bez badań lekarskich
Proces wymiany prawa jazdy rozpocznie się w 2028 roku. Przez kolejne pięć lat kierowcy będą mieli czas na udanie się do urzędu. Co istotne, osoby te nie będą musiały przechodzić obowiązkowych badań lekarskich, jak to jest w przypadku terminowo wydanych dokumentów. Ważność straci jedynie sam dokument, a nie uprawnienia do kierowania pojazdami.
ZOBACZ TAKŻE: Nie skorzystasz z tej funkcji w mObywatelu. Zapowiedziano przerwę techniczną
Nowe prawa jazdy na maksymalnie 15 lat
Nowo wydane prawo jazdy nie będzie już bezterminowe. Będzie obowiązywał maksymalny 15-letni okres ważności. Koszt wymiany dokumentu wyniesie 100 zł. W ten sposób Polska dostosowuje się do europejskich standardów dotyczących ważności dokumentów prawa jazdy.