Prawo jazdy to powszechnie uznawany dokument państwowy, który uprawnia jego posiadacza do poruszania się określonym typem pojazdu. Prowadzenie pojazdu bez ważnych uprawnień może grozić nawet karą więzienia.
Prawo jazdy wydawane jest przez właściwe ku temu organy państwowe, o ile zainteresowany spełnił ujęte w ustawie wymagania. Przede wszystkim wymagane jest osiągnięcie pełnoletności (z wyłączeniem kilku kategorii prawa jazdy, m. in.: AM, A1 czy B1) i odbycie kursu w szkole jazdy. Później należy zdać państwowy egzamin na prawo jazdy – teoretyczny i praktyczny.
Polskie prawo wyróżnia kilka kategorii prawa jazdy, gdzie zdecydowanie najpowszechniejszym jest prawo jazdy kat. B – to właśnie ono upoważnia zainteresowanego do prowadzenia samochodów osobowych. Bez niego ponadto nie będziemy mogli wyrobić prawa jazdy kat. C i D.
Kierowcy którzy chcieliby rozpocząć karierę zawodową w branży transportowej powinni rozważyć wyrobienie prawa jazdy kat. C, które umożliwi im prowadzenie samochodów ciężarowych. Zazwyczaj w tym kontekście omawiane jest prawo jazdy kat. C+E, które umożliwia prowadzenie ciężarówki wraz z naczepą.
Prawo jazdy kat. D umożliwia poruszanie się autobusami, zaś prawo jazdy kat. A pozwala na prowadzenie motocykli. Rzadkim typem prawa jazdy jest prawo jazdy kat. T, przeznaczone dla poruszania się ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.
Oprócz wyżej wskazanych kategorii głównych, istnieje jeszcze szereg kategorii hybrydowych, regulujących na przykład możliwość prowadzenia pojazdu z naczepą/przyczepą czy określających dopuszczalną masę całkowitą pojazdu.
Koszt wyrobienia prawa jazdy zależy od wielu czynników, spośród których najistotniejszym jest oczywiście jego kategoria. Nie bez znaczenia jest także województwo w którym pobieramy nauki, jak i sama szkoła jazdy do której się zapiszemy. Oprócz tego będziemy musieli jeszcze opłacić egzaminy państwowe, jednak jest to tylko ułamek całej kwoty.
Całkowity koszt wyrobienia prawa jazdy kat. B powinien oscylować między 3 000 złotych a 5 500 złotych. W przypadku prawa jazdy kat. C, a więc dokumentu upoważniającego do jazdy samochodami ciężarowymi, koszt wzrośnie do ok. 6 000 złotych, przy czym wcześniejsze posiadanie prawa jazdy kat. B będzie niezbędne.
Sam kurs prawa jazdy to 30 godzin nauki praktycznej i tyleż samo teoretycznej (liczba godzin może być inna dla niektórych kategorii). Dopiero po tym czasie będziemy mogli przystąpić do zdania egzaminu państwowego, który również składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Niezbędne będzie także pozytywne przejście badania lekarskiego.
Pokaż więcej
Przepisy dotyczące ruchu drogowego wielokrotnie ulegały zmianom. To natomiast, co od dekad pozostawało takie samo, to egzaminy na prawo jazdy. Część środowiska instruktorów uważa, że to najwyższy czas na zmiany. Co zniknie z egzaminu? Na razie znikają pieniądze z portfeli przyszłych kierowców.
Koszty ponoszone przez kierowców w związku z uzyskaniem dokumentów niezbędnych do posiadania samochodu i kierowania nie były zmieniane w większości od wielu lat. Korekta była kwestią czasu, co potwierdza odpowiedź na jedną z poselskich interpelacji. Ministerstwo Infrastruktury przekazało, o ile wzrosną wydatki kierowców. Jakie będą nowe stawki?
Uzyskanie prawa jazdy to istotny krok na drodze do niezależności i dorosłości dla wielu Polaków. Niestety sam egzamin stanowi również źródło stresu, szczególnie jeśli chodzi o jego praktyczną część. Jak pokazują dane z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, istnieją duże różnice w zdawalności pomiędzy WORD-ami w poszczególnych miastach. Gdzie najłatwiej uzyskać upragniony dokument?.
Wygląda na to, że resort szykuje zmiany nie tylko dla obecnych kierowców. Osoby planujące wyrobienie prawa jazdy, również powinny być przygotowane na szereg nowości. Niektóre mogą budzić zadowolenie, inne — wręcz przeciwnie. Wśród tych drugich zdecydowanie warto wspomnieć o możliwości przerwania egzaminu po pierwszym błędzie, ale na tym nie koniec…
Polacy mają za nic bezpieczeństwo na drogach? Niestety, wiele przypadków zdaje się to potwierdzać, a rząd już szykuje zmiany w przepisach. Wiceminister zapowiada, że posypią się kary, a wiele osób straci prawo jazdy. Na co powinni przygotować się kierowcy? Za te wykroczenia trafią do więzienia, a na tym nie koniec zmian.
W Polsce byłaby to całkowita nowość, ale w Europie — norma. W ślad za wieloma innymi krajami Unii Europejskiej, Ministerstwo Infrastruktury proponuje obniżenie wieku umożliwiającego zdobycie prawa jazdy kategorii B. Warunki mogą jednak zaskoczyć. Nie tylko kierowca będzie musiał pamiętać o przepisach.
Chcesz w końcu zdać egzamin na prawo jazdy? A może ktoś z Twojej rodziny marzy o tym, aby zasiąść za kierownicą? Warto mieć na uwadze, ile w bieżącym roku kosztują egzaminy na prawo jazdy, a także sam kurs. Różnica stawek pomiędzy miastami może wynieść nawet 900 zł. Oto województwa, w których za egzamin zapłacimy najwięcej, oraz te, w których zapłacimy najmniej.
Za jazdę w okularach można dostać mandat. Powodem jest niezastosowanie się do oznaczeń, które widnieją na naszym dokumencie. Kontrola w takiej sytuacji może znacznie uszczuplić nasz portfel.
Polska wróci do rozwiązania sprzed przeszło 20 lat i na nowo wprowadzi rozwiązanie wcześniejszego prawa jazdy, dostępne dla kierowców jeszcze przed osiągnięciem pełnoletniości. “Projekt jest już gotowy” - zapowiada wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.
Nawet 15 mln kierowców będzie musiało pójść do urzędu w celu dopełnienia kluczowych formalności. Ma to związek z nowym obowiązkiem dla osób posiadających prawo jazdy. Konieczna będzie wymiana dokumentu. Dotyczy to wszystkich kierowców. Znamy już konkretne terminy. Kiedy trzeba będzie złożyć wniosek o nowe prawo jazdy? Przedstawiamy szczegóły.
Nosisz okulary? Za prowadzenie w nich samochodu możesz dostać mandat. Przepisy jasno określają także, kiedy kierowca powinien nosić soczewki. Sprawdzamy szczegóły.
Miliony kierowców w Polsce będą zmuszone odwiedzić urząd, niezależnie od tego, czy posiadają bezterminowe prawo jazdy. Wszystko z powodu nowych przepisów, które wejdą w życie w 2028 roku.
Ministerstwo infrastruktury zapowiedziało wprowadzenie istotnych zmian w systemie kasowania punktów karnych. Okazuje się, że wraz z wejściem w życie nowych regulacji, nie każdy kierowca będzie mógł zmniejszyć posiadaną ich liczbę.
Obowiązek wymiany prawa jazdy dotyczy wszystkich kierowców, nawet tych którzy swoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów otrzymali bezterminowo. Za zaniechanie wymiany dokumentu może grozić nawet 30 000 zł kary. To efekt reformy wprowadzonej przez Unię Europejską. Niektórych wizyta w urzędzie czeka jeszcze w tym roku.
Jakiś czas temu wprowadzono przepisy umożliwiające konfiskowanie aut kierowców, którzy prowadzili w stanie nietrzeźwości. Okazuje się, że funkcjonariusze zajęli czasowo już prawie 1000 pojazdów. W międzyczasie trwają prace nad zmianą prawa w kwestii konfiskaty samochodów.
Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy związane z posiadaniem prawa jazdy. W związku z tym, do urzędów ustawiają się potężne kolejki. Kto ma obowiązek wymienić swój dokument uprawniający do kierowania pojazdami? Przedstawiamy szczegóły.
Wiele osób nadal nie pamięta o nowych przepisach dotyczących kierowców. Na pewno zapomniał o nich 22-latek z Ustronia. Teraz grozi mu nawet kara pozbawienia wolności do 3 lat. Wystarczyło 1,5 godziny.
Polscy kierowcy powinni mieć się na baczności. Coraz więcej mandatów przyznawanych jest z jednego powodu. To podstawowa zasada. Mimo to, wiele osób o niej zapomina.
Zrobienie prawa jazdy nie należy do rzeczy łatwych i przyjemnych, a przede wszystkim tanich. Właśnie dlatego rząd jednego z europejskich krajów postanowił podać pomocną dłoń niektórym obywatelom, finansując im kursy. Aby jednak móc skorzystać z okazji, trzeba należeć do ściśle określonej grupy. Jakiej? Wyjaśniamy i zdradzamy, gdzie w ogóle politycy zdobyli się na taką hojność.
Bezterminowe prawo jazdy trzeba będzie wymienić. Nowe przepisy nie mają w tym przypadku pola do manewrowania i szukania luki prawnej, pozwalającej na zachowanie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami bez daty ważności. Wiemy, kiedy trzeba będzie udać się do urzędu po nowy dokument. Niektórzy kierowcy będą musieli to zrobić wcześniej, niż zakłada odgórny przepis.
Już za kilka dni wchodzą w życie rewolucyjne przepisy, które wprowadzą wiele zmian dla polskich kierowców. Będą one dotyczyły możliwości skonfiskowania przez policję pojazdu. Choć nie ma jeszcze niezbędnych przepisów wykonawczych, to wiadomo, w jakim przypadku Polacy będą mogli stracić auto. Przedstawiamy szczegóły.
Szykują się kolejne zmiany w prawie drogowym. Tym razem oznaczają więcej uprawnień dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B. Co zyskają kierowcy?
Już wkrótce setki Polaków będą musiały wymienić prawo jazdy na nowe. Co ciekawe, to przede wszystkim osoby, które wcale się tego nie spodziewają. Kto musi uzyskać nowy dokument? Sprawdziliśmy, jak wymienić prawo jazdy.
Dziennik “Fakt” donosi, że Unia Europejska pracuje nad wprowadzeniem rewolucyjnych przepisów związanych z ruchem drogowym, które mogą wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami dla Polaków. Okazuje się bowiem, że kierowcy będą masowo tracić prawo jazdy. O co dokładnie chodzi?
Niepłacenie alimentów to problem, który dotyka nie tylko finansowo, ale również emocjonalnie tysiące rodzin w Polsce. W obliczu tego wyzwania, legislatorzy poszukują skutecznych metod, aby zmotywować dłużników do uregulowania swoich zobowiązań. Jedną z takich dróg jest możliwość zatrzymania prawa jazdy. Jakie są przesłanki tego działania i czy może ono rzeczywiście stanowić kluczową zachętę do zmiany postępowania?
Najnowsze dane Instytutu Transportu Samochodowego wskazują, że w statystykach dot. bezpieczeństwa na drogach starsi kierowcy prezentują zupełnie inny poziom niż młodsi kierujący. Wnioski ITS są niepokojące do tego stopnia, że eksperci proponują wprowadzenie ograniczeń co do prowadzenia pojazdów w godzinach nocnych.
Niewiele osób może zdawać sobie sprawy z tego, że niepłacenie zobowiązań na dziecko może wiązać się ze stratą prawa jazdy. Dla wielu niesolidnych płatników może być to skuteczna motywacja do tego, by płacić alimenty. W jakiej sytuacji konkretnie można stracić dokument i jak go odzyskać? Przedstawiamy szczegóły.
”Żałobnik, kierowca i grabarz” — właśnie na to niecodzienne stanowisko pracownika szuka jeden z zakładów pogrzebowych w województwie dolnośląskim. Pracodawca ma wiele wymagań, w tym: wzrost kandydata. Ile wynosi wypłata? Branża funeralna zaskakuje.