BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.03.2019. n/z Napis VAT z pieniedzmi w tle i dlonmi w czarnych rekawiczkach - koncepcyjne zdjecie wyludzenia VAT.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

CERT Polska ostrzega: Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Ministerstwo Finansów stało się głównym bohaterem nowego oszustwa. Złodzieje wysyłają maile do przedsiębiorców informujące o otrzymaniu dotacji w wysokości 7 tys. zł. Finalnie pieniądze można stracić, a nie zyskać.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób działa oszustwo na "Ministerstwo Finansów"

  • Kogo atakują oszuści

  • Jakie dane chcą wyłudzić

Oszustwo na "Ministerstwo Finansów"

Oszuści nie próżnują i tym razem chcą wyłudzić pieniądze pod płaszczykiem Ministerstwa Finansów. "UWAGA oszuści rozsyłają fałszywe maile podszywające się pod @MF_GOV_PL z informacją o możliwości uzyskania pomocy doraźnej w ramach walki z COVID-19. Przesyłany link prowadzi jednak do fałszywej strony wyłudzającej dane do karty kredytowej. Nie dajcie się oszukać!" - przestrzega na swoim Twitterowym koncie CSIRT KNF.

Podobny komunikat wystosowało CERT Polska i w opublikowanej przez siebie informacji podkreśla, że na atak oszustów narażeni są głównie przedsiębiorcy. Oszuści wysyłają do nich maile o uzyskaniu dofinansowania w wysokości 7 tys. zł od Ministerstwa Finansów.

"Abyście mogli otrzymać dodatkowe środki przestępcy nakłaniają Was do podania danych osobowych, a w kolejnym kroku próbują wyłudzić dane karty płatniczej. Podanie tych danych na podstawionej przez przestępców fałszywej stronie Ministerstwa Finansów umożliwi im kradzież Waszych pieniędzy" - informuje CERT Polska.

Oszustwo wykorzystuje naiwność i bezradność przedsiębiorców dotkniętych pandemią koronawirusa. Po kliknięciu w link należy podać swoje imię i nazwisko, stanowisko w firmie, numer telefonu, adres e-mail oraz adres pocztowy. Następnie na innej karcie musimy podać numer karty kredytowej, datę jej ważności oraz kod CVV. Pod żadnym pozorem nie wolno tego robić.

Ministerstwo Finansów pośrednią ofiarą oszustwa

Portal dobreprogramy.pl przestrzega przed wpisywaniem takich danych, natomiast CERT Polska fałszywe domeny umieściło na swojej Liście Ostrzeżeń. Wyłudzone dane mogą posłużyć oszustom do kradzieży wszystkich oszczędności naszego życia.

Jeśli jednak dane osobowe zostaną podane dalej natychmiast należy skontaktować się z bankiem i zastrzec swoją kartę. Istnieje szansa na to, że oszuści jeszcze nie zdążyli ich wykorzystać.

"Oficjalne informacje i komunikaty na temat Tarczy Antykryzysowej znajdziecie na stronie https://www.gov.pl/tarczaantykryzysowa/" - przypomina CERT Polska.

Oszuści nie próżnują i są coraz odważniejsi w swoich działaniach. Nie tylko resort finansów, ale przede wszystkim banki muszą borykać się z wykorzystywaniem ich wizerunku przez złodziei. Policja cały czas przestrzega przed podawaniem swoich danych osobowych obcym osobom, natomiast banki podkreślają, że korzystanie z usług odbywa się tylko i wyłącznie przez autoryzowane aplikacje.

Podobne artykuły

Dodatkową emeryturę pobiera coraz więcej Polaków, jednak jej podstawa prawna jest wątpliwa

Twój portfel

Rośnie liczba stulatków w naszym kraju. Coraz więcej Polaków pobiera emeryturę honorową

Czytaj więcej >
Podwyżki mandatów. Kary będą naprawdę wysokie

Twój portfel

Mandaty za wykroczenia skarbowe w górę. Podwyżka będzie konkretna

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

Twój portfel

500 plus już droższe od elektrowni atomowej. Rok w rok na program wydajemy fortunę

Czytaj więcej >
Banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego zostanie wyemitowany już w listopadzie 2021 r.

Twój portfel

Banknot z Lechem Kaczyńskim już zaprojektowany. Niedługo emisja

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Polskie banknoty w sniegu.

Twój portfel

300 plus już nie do ręki. Rząd wprowadza zmiany w kluczowym programie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Paliwo potrafi wyciągnąć z portfela fortunę. Oto kilka sposobów na tanie tankowanie

Czytaj więcej >