BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.03.2019. n/z Napis VAT z pieniedzmi w tle i dlonmi w czarnych rekawiczkach - koncepcyjne zdjecie wyludzenia VAT.

East News, Arkadiusz Ziolek

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami. Podszywają się pod pracowników resortu

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób oszuści wykorzystują Ministerstwo Finansów

  • Na co należy zwrócić uwagę i czym charakteryzuje się oszustwo

  • Co należy zrobić w przypadku bycia ofiarą kradzieży

Ministerstwo Finansów ostrzega

Pandemia koronawirusa stworzyła doskonałe okazje dla oszustów. Roztargnienie, naiwność, konieczność szybkiego posiadania pieniędzy, czy chęć izolacji społecznej sprawiły, że złodzieje wykorzystują Polaków i zasadzają się na ich pieniądze.

Do działań oszustów dokłada się postępująca cyfryzacja, dzięki której mogą oni w łatwy sposób okraść Polaków myślących, że dany sposób działania został wprowadzony przez rząd. Doskonałym tego przykładem jest formularz stworzony przez oszustów, którzy tym razem podszywają się pod Ministerstwo Finansów. Już pojawiły się głosy, że to wyjątkowo perfidne oszustwo bazujące na zaufaniu do instytucji.

"Drodzy Klienci, Masz prawo do zwrotu podatku w wysokości 634.79 PLN. Prześlij poniższy formularz, abyśmy mogli go przetworzyć. Prosimy o jak najszybszy zwrot pieniędzy" - cytuje fragment fałszywego maila Ministerstwo Finansów.

Po kliknięciu w link zostaniemy przekierowani do owego formularza. Tam konieczne będzie podanie swoich danych osobowych, w tym numeru PESEL oraz numeru kart kredytowych i płatniczych. Mail jest tym bardziej motywujący, gdyż ostrzega, że nieprawidłowe wypełnienie formularza spowoduje opóźnienia w wypłacie środków.

Ministerstwo Finansów apeluje do Polaków

Ministerstwo Finansów w swoim komunikacie podkreśla, że nie ma z tymi działaniami nic wspólnego. Jest to akcja phishingowa mająca na celu wyłudzenie drażliwych danych, które umożliwią oszustom dalsze działania, np.: ściągnięcie środków z konta lub zaciągnięcie kredytu. Resort informuje, aby wszelkie próby takiego działania zgłaszać na adres mailowy incydent@mf.gov.pl.

Kampanie phishingowe bardzo zyskały na popularności w ostatnim czasie. Złodzieje do swoich działań wykorzystują maile lub SMS-y i proszą o wypełnienie formularza lub ściągnięcie anytywirusowej aplikacji. W rzeczywistości umożliwia ona śledzenie danych przechowywanych na telefonie i wyłudzenie wrażliwych informacji, np.: haseł do bankowości internetowej.

Policja, prawnicy oraz eksperci apelują, żeby w przypadku bycia ofiarą takiej kradzieży niezwłocznie zgłosić się na komisariat oraz zablokować karty kredytowe. Konieczna będzie zmiana haseł do bankowości internetowej. Zgłoszenie na policji może okazać się kluczowe w przypadku umorzenia ewentualnych zobowiązań zaciągniętych przez oszustów.

Nie jest to pierwszy raz, gdy złodzieje wykorzystują do swoich działań Ministerstwo Finansów. Przypomnijmy, że jakiś czas temu wysyłali fałszywe maile o rzekomym otrzymaniu pomocy finansowej w ramach przeciwdziałania COVID-19. Wówczas akcja wyglądała podobnie.

Podobne artykuły

Opłata reprograficzna przyniesie podwyżki. O jakich kwotach mowa?

Twój portfel

Opłata reprograficzna. Za elektronikę zapłacimy o kilka proc. więcej

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

ZUS przypomina: Zasiłek opiekuńczy można pobierać do 28 marca

Czytaj więcej >
Kiedy będą rekompensaty za prąd?

Twój portfel

Rekompensaty za prąd, to nadal odległa przyszłość. Ministerstwo udzieliło nam odpowiedzi

Czytaj więcej >
Rodzice powinni znać terminy

Twój portfel

Zasiłek opiekuńczy znowu przysługuje. Wszystko z powodu powrotu nauki zdalnej

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Twój portfel

Emerytura bez podatku. Sejm ma być zgodny co do projektu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kobieta wklada pieniadze do portfela

Twój portfel

Horrendalna podwyżka opłat za śmieci w Warszawie. Niektórzy dostają rachunek wyższy o 350 proc.

Czytaj więcej >