Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami. Podszywają się pod pracowników resortu
Z tego artykułu dowiesz się:
-
W jaki sposób oszuści wykorzystują Ministerstwo Finansów
-
Na co należy zwrócić uwagę i czym charakteryzuje się oszustwo
-
Co należy zrobić w przypadku bycia ofiarą kradzieży
Ministerstwo Finansów ostrzega
Pandemia koronawirusa stworzyła doskonałe okazje dla oszustów . Roztargnienie, naiwność, konieczność szybkiego posiadania pieniędzy, czy chęć izolacji społecznej sprawiły, że złodzieje wykorzystują Polaków i zasadzają się na ich pieniądze.
Do działań oszustów dokłada się postępująca cyfryzacja, dzięki której mogą oni w łatwy sposób okraść Polaków myślących, że dany sposób działania został wprowadzony przez rząd . Doskonałym tego przykładem jest formularz stworzony przez oszustów, którzy tym razem podszywają się pod Ministerstwo Finansów. Już pojawiły się głosy, że to wyjątkowo perfidne oszustwo bazujące na zaufaniu do instytucji.
" Drodzy Klienci, Masz prawo do zwrotu podatku w wysokości 634.79 PLN. Prześlij poniższy formularz, abyśmy mogli go przetworzyć. Prosimy o jak najszybszy zwrot pieniędzy " - cytuje fragment fałszywego maila Ministerstwo Finansów .
Po kliknięciu w link zostaniemy przekierowani do owego formularza. Tam konieczne będzie podanie swoich danych osobowych, w tym numeru PESEL oraz numeru kart kredytowych i płatniczych . Mail jest tym bardziej motywujący, gdyż ostrzega, że nieprawidłowe wypełnienie formularza spowoduje opóźnienia w wypłacie środków.
Ministerstwo Finansów apeluje do Polaków
Ministerstwo Finansów w swoim komunikacie podkreśla, że nie ma z tymi działaniami nic wspólnego. Jest to akcja phishingowa mająca na celu wyłudzenie drażliwych danych, które umożliwią oszustom dalsze działani a, np.: ściągnięcie środków z konta lub zaciągnięcie kredytu. Resort informuje, aby wszelkie próby takiego działania zgłaszać na adres mailowy incydent@mf.gov.pl.
Kampanie phishingowe bardzo zyskały na popularności w ostatnim czasie. Złodzieje do swoich działań wykorzystują maile lub SMS-y i proszą o wypełnienie formularza lub ściągnięcie anytywirusowej aplikacji . W rzeczywistości umożliwia ona śledzenie danych przechowywanych na telefonie i wyłudzenie wrażliwych informacji, np.: haseł do bankowości internetowej.
Policja, prawnicy oraz eksperci apelują, żeby w przypadku bycia ofiarą takiej kradzieży niezwłocznie zgłosić się na komisariat oraz zablokować karty kredytowe. Konieczna będzie zmiana haseł do bankowości internetowej. Zgłoszenie na policji może okazać się kluczowe w przypadku umorzenia ewentualnych zobowiązań zaciągniętych przez oszustów.
Nie jest to pierwszy raz, gdy złodzieje wykorzystują do swoich działań Ministerstwo Finansów. Przypomnijmy, że jakiś czas temu wysyłali fałszywe maile o rzekomym otrzymaniu pomocy finansowej w ramach przeciwdziałania COVID-19 . Wówczas akcja wyglądała podobnie.