Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Młodzi Polacy ciągle mieszkają z rodzicami. Jeszcze bardziej niepokoi coś innego
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 06.10.2024 10:28

Młodzi Polacy ciągle mieszkają z rodzicami. Jeszcze bardziej niepokoi coś innego

Frustracja młodych
fot. Andrea Piacquadio, Pexels

Europejski Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji mieszkaniowej młodych Europejczyków. Sprawdzono w jakim wieku młodzi obywatele Unii Europejskiej wyprowadzają się od rodziców oraz gdzie ten moment następuje najpóźniej. Z opublikowanych danych wynika, że Polacy rodzinny dom opuszczają stosunkowo późno. Co gorsza, jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o mieszkanie w przeludnionych gospodarstwach domowych. 

Kiedy Europejczycy opuszczają rodzinne gniazdo

Według raportu opublikowanego przez Eurostat, w 2023 roku młodzi Europejczycy od rodziców wyprowadzali się średnio po ukończeniu 26 roku życia. Od 2022 roku pozostaje on praktycznie niezmieniony. Nie brakuje jednak krajów, w których średni wiek opuszczenia rodzinnego gniazda jest znacznie wyższy. 

W Unii Europejskiej dom rodzinny najpóźniej opuszczają Chorwaci – w 31,8 roku życia. Na drugim miejscu są Słowacy, którzy samodzielne życie zaczynają w wieku 31 lat. Trzecie miejsce zajmują Grecy, którzy z wyprowadzką czekają średnio do 30,6 roku życia. Dalej są Hiszpanie (30,4), a także Bułgarzy oraz Włosi (30). 

Krok w stronę świeckiej Polski. Koniec religii w szkołach, jaką znamy

W ciągu roku czas usamodzielniania się Polaków znacznie się wydłużył

Najwcześniej od rodziców wyprowadzają się młodzi Finowie, bo już w wieku 21,4 lat. Niewiele dłużej na wyprowadzkę czekają Szwedzi i Duńczycy – 21,8 lat. Za nimi są Estończycy, którzy rodzinny dom opuszczają średnio w wieku 22,8 lat. 

Młodzi Polacy, którzy decydują się (lub częściej - mają możliwość) na wyprowadzkę od rodziców, w 2023 roku mieli średnio 28,2 lat. To oznacza, że w porównaniu z 2022 rokiem, wiek usamodzielnienia się Polaków wydłużył się aż o rok.

mieszkanie z rodzicami eurostat.png

graf. Eurostat

Jeszcze większym problemem są przeludnione domy

Według Eurostatu, znacznie gorzej wygląda sytuacja w naszym kraju jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe. Raport pokazuje, że aż 43,4 proc. młodych Polaków mieszka w przeludnionych gospodarstwach domowych. Za przeludnione gospodarstwo domowe uznaje się takie, które nie dysponuje ono przynajmniej jednym pokojem na parę, osobę w wieku co najmniej 18 lat, dwie osoby w wieku 12-17 lat lub parę dzieci w wieku poniżej 12 lat.

W ubiegłym roku w takich warunkach mieszkało średnio 26 proc. Europejczyków w wieku od 15 do 29 lat. Bez względu na wiek, w przeludnionych gospodarstwach domowych mieszka średnio 16,8 proc. obywateli Unii Europejskiej. 

przeludnienie eurostat.png

wyk. Eurostat