BiznesINFO.pl
Moneta warta fortunę

Pixabay/Kalasancjusz

Moneta pięciozłotowa warta nawet 100 tys. zł. Właściciele bilonu mogą nie mieć zielonego pojęcia

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Moneta o niskim nominale może być warta fortunę. Za wyjątkową pięciozłotówkę kolekcjonerzy są w stanie zapłacić nawet 100 tys. zł. Na ostateczną wartość pieniądza z dawnych lat ma wpływ kilka szczegółów. Takich monet na rynku numizmat

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzuje się drogocenna moneta

  • Ile kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za pięciozłotówkę

  • Dlaczego Polacy coraz częściej kolekcjonują pieniądze

Bezcenna moneta z dwudziestolecia międzywojennego

Moneta o nominale 5 zł - tzw. Nike, uchodzi za najrzadszy pieniądz obiegowy II RP. Pieniądz był produkowany w latach 1928 r. oraz między 1930 r. a 1932 r. Został wycofany z rynku z uwagi na zmianę ustroju monetarnego i do dziś stanowi prawdziwy okaz dla kolekcjonerów.

Business Insider Polska donosi, że wyjątkowa moneta z dawnych lat ma na awersie orła w koronie. Z kolei rewers zdobi krocząca bogini zwycięstwa Nike. Tak wyjątkowych monet jest na rynku niezwykle mało.

Zgodnie z oficjalnymi szacunkami pięciozłotówek Nike z 1932 r. może być od 26 do 120. „Po wycofaniu tej emisji z obiegu, mennica warszawska przetopiła 22,8 miliona pięciozłotówek z łącznego nakładu wynoszącego 26,7 mln. Przetopiono zdecydowaną większość monet z rocznika 1932, stąd jego wielka rzadkość i wysokie notowania rynkowe”, czytamy w “Specjalizowanym katalogu monet polskich” autorstwa J. Chałupskiego.

Rzadka moneta warta kilkadziesiąt tysięcy. Nie tylko na Nike polują kolekcjonerzy

To właśnie niewielka emisja sprawia, że ta wyjątkowa moneta jest warta fortunę. - Nike z 1932 roku sama w sobie jest rzadkością, więc jej stan ma mniejsze znaczenie - tłumaczył Daniel Marciniak, właściciel Gabinetu Numizmatycznego D. Marciniak. Bez względu na stan zachowania moneta może być warta nawet 25 tys. zł. Za Nike w idealnej kondycji numizmatycy potrafią zapłacić nawet 100 tys. zł.

Innych wartościowych pieniędzy z podobizną Nike jest znacznie więcej. Wersja z 1931 r. została wybita w 600 sztukach. Monet z Nike z 1930 r. może być między 601 a 3 tys. Skalę produkcji modelu z 1928 r. szacuje się na 80-400 tys. sztuk. Jednak z uwagi na większą emisję ich wartość rynkowa jest niższa.

Na polskim rynku nie brakuje także wartościowych monet z czasów PRL. Kolekcjonerzy poszukują m.in. dziesięciogroszówki z 1973 r., a także pięciozłotówki bitej w latach 1958-1974.

O tym, jak drogocenna może być rzadka moneta potwierdza przykład złotej amerykańskiej dwudziestodolarówki z 1933 r. Wybity bilon nigdy nie znalazł się w powszechnym obiegu, ponieważ prezydent Franklin Delano Roosvelt wydał dekret o zakazie gromadzenia złota.

Jedyny egzemplarz bilonu trafił w ręce króla Egiptu Farouka, choć kilka sztuk przedostało się także na rynek. W światowych zbiorach znajdują się obecnie tylko trzy takie monety. W 2002 r. jedna z nich osiągnęła rekordową wartość aukcyjną - 7,6 mln dolarów (ponad 28 mln zł).

Numizmatyka coraz bardziej popularna

Z roku na rok wzrasta liczba kolekcjonerów starych monet, jednak miniony rok był wyjątkowy. - Rekordowo duża liczba osób weszła na rynek, a aktywów nie przybywa. Dlatego ceny rosną - przyznał Marciniak.

Skąd tak duże zainteresowanie numizmatyką? Jest to niezbyt wymagająca pasja, którą można pielęgnować w zaciszu domowym, co w dobie pandemii wydaje się być wskazane. Co więcej, moneta kolekcjonerska zaczyna być także zamiennikiem lokat bankowych, które nie zachęcają do inwestowania kapitału z uwagi na zaniżone stopy procentowe.

Jednak numizmatyka wymaga nie tylko dużej wiedzy, lecz także doświadczenia. Ekspert przekonuje, że jedynym miejscem, gdzie warto kupować tak wyjątkowe monety, jak Nike z 1932 r. są domy aukcyjne lub firmy, które dają gwarancję autentyczności pieniądza. Poszukując zysku na popularnych serwisach aukcyjnych lub społecznościowych, można tylko przysporzyć sobie dodatkowych problemów.

Podobne artykuły

Dodatkową emeryturę pobiera coraz więcej Polaków, jednak jej podstawa prawna jest wątpliwa

Twój portfel

Rośnie liczba stulatków w naszym kraju. Coraz więcej Polaków pobiera emeryturę honorową

Czytaj więcej >
Podwyżki mandatów. Kary będą naprawdę wysokie

Twój portfel

Mandaty za wykroczenia skarbowe w górę. Podwyżka będzie konkretna

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

Twój portfel

500 plus już droższe od elektrowni atomowej. Rok w rok na program wydajemy fortunę

Czytaj więcej >
Banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego zostanie wyemitowany już w listopadzie 2021 r.

Twój portfel

Banknot z Lechem Kaczyńskim już zaprojektowany. Niedługo emisja

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Polskie banknoty w sniegu.

Twój portfel

300 plus już nie do ręki. Rząd wprowadza zmiany w kluczowym programie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Paliwo potrafi wyciągnąć z portfela fortunę. Oto kilka sposobów na tanie tankowanie

Czytaj więcej >