Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > NBP wprowadza do obiegu monetę kolekcjonerską "100. rocznica Konstytucji marcowej"
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 11.03.2021 01:00

NBP wprowadza do obiegu monetę kolekcjonerską "100. rocznica Konstytucji marcowej"

NBP wprowadza nową monetę
Obraz Krzysztof Dzwonek z Pixabay

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z jakiej okazji wprowadzono nową monetę

  • Jak wygląda moneta

  • Co zmieniło się dzięki Konstytucji marcowej

Moneta „100. rocznica Konstytucji marcowej”

Moneta „100. rocznica Konstytucji marcowej” trafiła dziś do obiegu. Kolekcjonerski krążek upamiętniający to ważne wydarzenie został wykonany ze srebra. Nominał monety to 10 zł, na jej rewersie widnieje wizerunek orła z medalu upamiętniającego pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji. W jego tle wyodrębniono płaszczyznę będącą fragmentem karty tytułowej Konstytucji z 17 marca 1921 r. 

Na awersie monety znajduje się wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Poniżej po prawej stronie znajdziemy znak mennicy. W tle orła dostrzec można płaszczyznę przedstawiającą otwartą księgę, zawierającą fragment faksymile preambuły Konstytucji z 17 marca 1921 r. Na górze znajduje się napis: 10 ZŁ, u dołu napisy: RZECZPOSPOLITA POLSKA / 2021.

Wiek od uchwalenia konstytucji

Kolekcjonerska moneta upamiętnia dzień 17 marca 1921 r. Marszałek Sejmu Wojciech Trąmpczyński wypowiedział wówczas słowa: „Proszę tych Posłów, którzy są za ustawą konstytucyjną, tak jak została uchwalona w trzecim czytaniu, ażeby powstali”. Następnie, nawet nie licząc głosów, ogłoszono: „Ogromna większość jest za ustawą. Ustawa w trzecim czytaniu została przyjęta”.

Radość na sali była wielka. W ten sposób przyjęto pierwszą nowoczesną ustawę zasadniczą – dokument determinujący funkcjonowanie odrodzonej Rzeczypospolitej.

Konstytucja wprowadziła przede wszystkim egalitarny ustrój republiki demokratycznej o parlamentarno-gabinetowym systemie rządów. Władza zwierzchnia trafiła w ręce Narodu, który sprawował ją za pośrednictwem specjalnych organów.

Najważniejszym punktem Konstytucji było zlikwidowanie jakichkolwiek przywilejów stanowych w odniesieniu do obowiązującego prawa.

Tagi: NBP