BiznesINFO.pl
PHOTO MARCIN GADOMSKI / SUPER EXPRESS GDANSK N/Z AUTOMAT DO WYMIANY BILONU ZOSTALA URUCHOMIONA W GDANSKIM ODDZIALE NBP MASZYNA POLICZY SAMA DROBNE I PRZYJMUJE WSZYSTKIE NOMINALY OD 1 GR DO 5 ZL 27/01/2021

East News, Marcin Gadomski

NBP wprowadza do obiegu nową monetę kolekcjonerską "Wielcy polscy ekonomiści - Ferdynand Zweig"

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

NBP wprowadziło do obiegu nowe monety kolekcjonerskie. Na wizerunku zobaczymy wielkich polskich ekonomistów, m.in: Ferdynanda Zweiga. Nominał może zaskoczyć wielu, nie tylko kolekcjonerów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie wizerunki ujrzymy na monetach kolekcjonerskich

  • Jakie nominały będą tam widniały

  • Od kiedy monety są w obiegu

Monety z wizerunkiem ekonomistów

NBP regularnie wypuszcza monety okolicznościowe, które stanowią prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów. Po monetach z okazji Konstytucji marcowej przyszedł czas na wizerunki wielkich, polskich ekonomistów.

"Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją" - podaje NBP w broszurze i podkreśla, że każda moneta kolekcjonerska posiada nominał, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji.

Na pierwszej monecie znajdziemy wizerunek Ferdynanda Zweiga. Był ekonomistą i socjologiem żydowskiego pochodzenia. Studiował prawo w Wiedniu Krakowie. Ferdynand Zweig opowiadał się za liberalizmem gospodarczym. W swojej pracy "O programie gospodarczym Polski postulował szybką rozbudowę przemysłu i wolny handel jako drogę prowadzącą ku rozwojowi kraj".

Nominał monety wynosi 10 zł, a NBP planuje wyprodukowanie do 10 tys. sztuk. Na rewersie monety znajduje się wizerunek ekonomisty oraz data jego urodzin i śmierci. Na awersie widnieje fragment dzieła "Cztery systemy ekonomii. Uniwersalizm - nacjonalizm - liberalizm - socjalizm". Moneta zostanie wprowadzona do obiegu w czwartek, 18 marca br.

Przepiękne monety od NBP to gratka dla kolekcjonerów

Kolekcjonerzy mogą także nabyć monety przedstawiające wielkich ekonomistów 25 marca. Tego dnia NBP wypuści do obiegu srebrną monetę z wizerunkiem Adama Heydla - polskiego ekonomisty i publicysty. Nominał będzie miał wartość 10 zł.

Tego samego dnia do obiegu trafi moneta przedstawiająca wizerunek Adama Krzyżanowskiego - polskiego ekonomisty, prawnika, polityka oraz wieloletniego wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ten obecnie jest jedną z najlepszych uczelni w kraju.

Heydel, podobnie jak Zweig, był zdeklarowanym zwolennikiem liberalizmu gospodarczego. Z kolei "Krzyżanowski był liderem krakowskiej szkoły ekonomicznej, łączył liberalizm gospodarczy z konserwatywną postawą polityczną" - pisze NBP.

Moneta z wizerunkiem Adama Krzyżanowskiego także będzie o nominale 10 zł.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >