Pracodawca może cię podglądać w pracy bez twojej wiedzy. Zadziwiający wyrok
Konkretnie sprawa dotyczy wyroku wydanego przez ETPC w sprawie López Ribalda, który toczył proces z Hiszpanią. Dotyczył on użycia monitoringu do śledzenia pracowników, o którym nie byli oni poinformowani. Hiszpania, która występowała w roli obrońcy prywatności obywateli przegrała w Strasburgu 17 października bieżącego roku.
Monitoring może być stosowany
Wyrok wydany przez ETPC jest dość kontrowersyjny. Podczas gdy w debacie publicznej mamy coraz więcej do czynienia z tematami dotyczącymi ochrony prywatności obywateli, Trybunał orzekł na korzyść "podglądacza". Co ciekawe, jest to wyrok zasądzony przez Wielką Izbę, do któej sprawę skierowano po odwołaniu. Niższa izba Trybunału zawyrokowała w sposób zupełnie odwrotny, dlatego sprawa budzi dodatkowe kontrowersje - pisze portal forsal.pl.
Orzecznictwo Trybunału uległo więc kompletnej zmianie. Do tej pory stosowanie monitoringu bez informowania pracowników był uważany za pogwałcenie prawa do prywatności gwarantowanego przez art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (Dz.U. z 1993 r. nr 61, poz. 284). Aby przekonać się czy ETPC podtrzyma swoją narrację należy poczekać na kolejne wyroki w tego typu sprawach.