Morawiecki: "Polski ład" spowoduje powrót Polaków z emigracji zarobkowej
Powrót z emigracji to dla wielu Polaków jeden z najgorszych scenariuszy. Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że to podejście radykalnie odmieni Polski Ład. Jego zdaniem ostatnie lata dowodzą, że wyjście z “pułapki średniego rozwoju” jest realne.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak premier chce przekonać Polaków do powrotu z emigracji
Ilu Polaków żyje na stałe za granicą
Która firma jest dobrym przykładem rozwoju
Masowy powrót z emigracji? Polski Ład ma ściągnąć i zatrzymać Polaków
Powrót z emigracji tysięcy Polaków to kolejny cel, który stawia sobie rząd Zjednoczonej Prawicy. W trakcie wizyty w Zielonej Górze premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że wielu rodaków zdecydowało się wyjechać z kraju, ponieważ uważali, że Polska jest w “pułapce średniego rozwoju”.
Jednak w ocenie szefa rządu ostatnie lata pokazują, że Polska już wyrywa się z tego potrzasku. Co więcej, nowa rządowa strategia rozwoju - Polski Ład, jego zdaniem sprawi, że na powrót z emigracji zdecyduje się więcej osób.
Jak rząd chce zachęcić Polaków? Przede wszystkim poprzez zarobki. Morawiecki jest przekonany, że pracownicy powinni otrzymywać wyższe wynagrodzenia, ponieważ z każdym rokiem jest coraz więcej wykwalifikowanej siły roboczej.
Jednak powrót z emigracji to nie wszystko. PiS zamierza również zatrzymać młodych, wykształconych Polaków, którzy rozważają wyjazd za granicę. - Tutaj absolwenci będą mogli znaleźć swoją wymarzoną pracę - zadeklarował Morawiecki.
Polski Ład ma stworzyć “przestrzeń czystego środowiska”. Premier przekonywał, że inżynierowie i technicy będą mogli znaleźć w kraju dobrze płatną pracę.
- Polski Ład to nowa polska innowacyjność - zaznaczył Morawiecki. Komfort pracy i wyższa płaca ma sprawić, że powrót z emigracji przestanie być interpretowany jako porażka.
To plany wyjątkowo ambitne, zważając na to, ilu Polaków przebywa za granicą. Z szacunków GUS wynika bowiem, że na koniec 2019 r. poza granicami krajów mieszkało 2 mln 415 tys. Polaków. W przeciągu ostatnich dwóch lat na powrót z emigracji zdecydowało się ok. 40 tys. osób, choć łączna liczba rodaków mieszkających na stałe w innych państwach nadal jest ogromna.
Praca czeka na Polaków. Zielona Góra kusi wizją rozwoju
W trakcie wystąpienia w Zielonej Górze premier podkreślił, że liczba polskich firm odnoszących sukcesy zagranicą stale rośnie i dla niektórych może to być zachęta do powrotu z emigracji. Jako przykład firmy rozwojowej podał spółkę Ekoenergetyka - Polska S.A.
Portal bankier.pl podaje, że jest to firma założona w 2009 r. w Zielonej Górze, która zajmuje się projektowaniem i produkowaniem infrastruktury ładowania dla pojazdów elektrycznych. Towary tej firmy są sprzedawane w 19 krajach. Stacje ładowania od Ekoenergetyki można spotkać w 130 miastach.
Jednak spółka ma dużo bardziej ambitne plany. Prezes Bartosz Kubik zapowiedział, że Ekoenergetyka stanie się miejscem rozwoju “kompetencji elektromobilności na skalę europejską i światową”. Spółka zamierza otworzyć wydział i technikum elektromobilności, aby kształcić przyszłych pracowników. Będą to pierwsze tego typu jednostki na świecie. Tylko czy znajdą się Polacy, którzy zostaną w kraju lub zdecydują się na powrót z emigracji, aby zawodowo wspierać “zieloną transformację”?
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]