BiznesINFO.pl Polska i Świat Możliwe spore zmiany w pogrzebach. Nie będzie papierowej karty zgonu, pojawi się koroner
Biznesinfo

Możliwe spore zmiany w pogrzebach. Nie będzie papierowej karty zgonu, pojawi się koroner

6 kwietnia 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

W ciągu najbliższych tygodni projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma trafić pod obrady rządu. Obecnie rozpatruje go komisja prawnicza. Wśród proponowanych zmian jest wprowadzenie instytucji koronera – lekarza, który miałby stwierdzać nagły zgon poza szpitalem oraz zastąpienie papierowej karty zgonu formą elektroniczną – informuje Rzeczpospolita .

Formalności będzie można załatwić online

Papierowa karta zgonu ma zostać zastąpiona formą elektroniczną – dane będą z automatu trafiały do państwowych rejestrów. Aby przedsiębiorca pogrzebowy uzyskał dostęp do danych online, wystarczy podanie numeru identyfikującego.

W planach jest też utworzenie centralnej bazy online, w której znajdą się dane o cmentarzach i miejscach pochówku. Chodzi m.in. mapy cmentarzy, informacje o lokalizacji grobów i osobach pochowanych oraz termin, do którego grób jest opłacony.

Pojawi się instytucja koronera

Wprowadzenie instytucji koronera, czyli lekarza, który stwierdzi nagły zgon poza szpitalem i zakładem opieki zdrowotnej lub opiekuńczym ma na celu skrócić czas oczekiwania na specjalistę do maksymalnie czterech godzin. Tacy lekarze będą zatrudniani przez wojewodów w zależności od potrzeb panujących w danym regionie. Ważne, żeby byli dostępni 24 godziny na dobę. Wzywać będą mogły ich określone służby, jak policja, a także lekarze rodzinni , np. gdyby mieli problemy ze wskazaniem przyczyny zgonu pacjenta w domu – tłumaczył pod koniec 2022 roku Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci.

Kwestie funkcjonowania przedsiębiorstw pogrzebowych

Najnowsza wersja projektu ustawy stanowi odpowiedź na problemy zgłaszane przez Polską Izbę Branży Pogrzebowej oraz Federację Przedsiębiorców Polskich. W planowanych zmianach jest uregulowanie zawodu przedsiębiorcy pogrzebowego. Firma z takiej branży będzie musiała spełniać określone wymagania – mieć własne miejsce do przechowywania zwłok i godnego przygotowywania ich do pochówku. Ma to ograniczyć działanie szarej strefy, która powoduje spore straty finansowe dla budżetu państwa.

Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat