Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Na takim L4 możesz wyjechać z dzieckiem na ferie. Nie zapomnij o ważnym obowiązku wobec ZUS
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 05.02.2025 17:16

Na takim L4 możesz wyjechać z dzieckiem na ferie. Nie zapomnij o ważnym obowiązku wobec ZUS

Wyjazd na narty
Fot. Canva Teams

Z takim zwolnieniem lekarskim można swobodnie wyjeżdżać poza miejsce swojego zamieszkania, nawet na wypoczynek w trakcie ferii z dzieckiem. Komu przysługuje takie zwolnienie i na jakich warunkach? Należy pamiętać także o ważnym obowiązku wobec ZUS-u, który pozwoli na korzystanie z takiego zwolnienia.

ZUS kontroluje Polaków na L4

Nie od dziś wiadomo, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje pacjentów, którzy otrzymali zwolnienie lekarskie — oczywiście dotyczy to osób, które otrzymały zwolnienie L4 z kodem „1” - czyli tzw. leżące. 

Przychodnia
Fot. Zofia i Marek Bazak/East News

W przypadku zwolnienia leżącego pacjent ma obowiązek przebywania w domu przez cały okres trwania L4. Wyjątki stanowią sytuacje, kiedy wyjście z domu wynika z przyczyn zdrowotnych, np. jest spowodowane wizytą u lekarza, albo koniecznością wykonania badań. L4 leżące nie równa się bezwzględnemu pozostawaniu tylko w łóżku — pacjent ma prawo zaspokajać podstawowe potrzeby fizjologiczne i życiowe. 

Nie wolno natomiast się przeciążać i narażać na dodatkowe pogorszenie stanu zdrowia — na przykład przez ciężki wysiłek fizyczny. Istnieją pewne sposoby, aby zabezpieczyć się w razie kontroli ZUS-u. Co więcej, istnieje rodzaj zwolnienia, z którym możesz wyjeżdżać z domu, nawet na ferie. Jak się przygotować?

Nie masz telewizora ani radia? I tak upomną się o pieniądze. Urzędnicy kontrolują bez litości Śledczy biorą się za majątek Sasina. Jest ruch prokuratury

Tak "przechytrzysz" kontrolera z ZUS-u

Prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober, w rozmowie z TOK FM zdradziła, jak można zabezpieczyć się w razie ewentualnej kontroli ZUS-u podczas zwolnienia lekarskiego. Ekspertka radzi, aby podczas wizyty u lekarza, który wypisuje zwolnienie, poprosić o wypisanie wytycznych i zaleceń, np. dotyczących wyjścia na spacer. W przypadku kontroli będzie można powołać się na taki dokument. Prawniczka tłumaczy również, że dozwolone są takie aktywności, które mają zapewnić szybszy powrót do zdrowia, ale w granicach rozsądku — można robić tylko to, co jest niezbędne.

Jak przekazuje TOK FM, w pierwszym półroczu tego roku ZUS skontrolował około 261 tys. osób, które przebywały na L4. Chorzy, którzy nie przestrzegali obowiązku pozostania w domu, najczęściej byli przyłapywani na wykonywaniu pracy zarobkowej, remontach, wakacyjnych wyjazdach oraz imprezach towarzyskich. 

Nie zawsze jednak L4 musi wiązać się z bezwzględnym pozostawaniem w domu. Te osoby mogą być na zwolnieniu nawet przez ponad 100 dni, i mają prawo do wyjazdów. Kto może skorzystać z takiego przywileju? 

Zobacz też: Biedronka poszła po bandzie. Telewizory za 1 zł to dopiero początek. Świetna promocja też w Lidlu

Na takim zwolnieniu wyjedziesz na ferie - ale trzeba zadbać o formalności

W 2023 r. lekarze psychiatrzy wystawili 1,4 mln zwolnień lekarskich. Liczba wydawanych zwolnień przez tych specjalistów nieustannie rośnie. Powodem absencji pracownika zazwyczaj jest reakcja na ciężki stres. Zwolnienie lekarskie od psychiatry może mieć różną długość, ale maksymalnie może trwać nawet 182 dni robocze, czyli ok. pół roku. Co więcej, podobnie jak w przypadku zaświadczeń od innych specjalistów, L4 od psychiatry płatne jest 80 proc. podstawy wynagrodzenia.

Psychiatra
Fot. AMELIE-BENOIST / BSIP/East News

To, co odróżnia zwolnienie L4 od psychiatry, to fakt, że jest ono bardziej elastyczne — pozwala na więcej swobód. Pacjent na takim zwolnieniu może nadal realizować swoje codzienne zadania, chodzić na spacery, spotykać się z przyjaciółmi oraz uprawiać sporty. Co ważne, może rekreacyjnie wyjechać np. na wakacje czy ferie zimowe. Dotyczy to wyłącznie L4 z kodem „2” - czyli zwolnienie „chodzące”. Przed podróżą trzeba koniecznie pamiętać o formalnościach — należy ich dopełnić, mimo posiadania L4.

Najważniejszą z nich jest zgłoszenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zmiany miejsca pobytu. Zgłasza się to do 3 dni od momentu wyjazdu. Nie trzeba robić tego w placówce, Można to załatwić telefonicznie. Oczywiście jest także możliwość, żeby dopełnić obowiązku osobiście w oddziale ZUS, albo za pomocą platformy PUE ZUS. Zmianę miejsca pobytu należy również zgłosić pracodawcy. 

Przed wyjazdem na ferie warto też porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym i poprosić o dodatkowe zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podróżowania. Będzie to kolejny istotny dokument, który pomoże nam się odwołać, w razie gdyby ZUS uznał wyjazd, za bezzasadny.