Coraz więcej Polaków korzysta z krótkich zwolnień lekarskich, co jako swoisty trend widać w statystykach ZUS. Pracodawcy doszukują się mechanizmu, w ramach którego system pozwala na wykorzystywanie L4 jako alternatywy dla urlopu.
Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej planuje wielką rewolucję w zwolnieniach lekarskich. Projekt ustawy wszedł już na etap konsultacji, w których głos zabrał resort finansów. Jeden zapis wzbudził szczególne kontrowersje. Pojawiły się obawy, że pacjenci będą spędzali L4 na zagranicznych wakacjach – według resortu gwarantem tego ma być Konstytucja.
To miała być dobra zmiana dla pracowników, ale nie wszystkim przypadła do gustu. Reforma zwolnień lekarskich, przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej miała znacząco wpłynąć na to, co wolno osobom przebywającym na L4. Nie tylko lekarze nie są zadowoleni z tego powodu, ale przyczyną wcale nie jest zdrowie pacjentów.
Zmiany w wynagrodzeniach za zwolnienia lekarskie mogą okazać się rewolucyjne. Rząd rozważa nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego, a niektórzy pracownicy mogą liczyć na nawet 100% podstawy wynagrodzenia. Kiedy mogą wejść w życie? Kto zyska najwięcej? Szczegóły poniżej.
Choroba może zaskoczyć każdego, dlatego warto wiedzieć, jakie przysługują nam prawa podczas zwolnienia lekarskiego. Czy znasz wszystkie szczegóły dotyczące L4, które mogą Cię zadziwić? Przygotuj się na informacje, które mogą całkowicie zmienić Twoje postrzeganie zwolnień lekarskich.
Kwestia tego, co wolno pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim, od zawsze budziła pewne wątpliwości. W połączeniu z wizją kontroli i odebrania świadczenia trzeba było się dwa razy zastanowić, zanim wyszło się z domu. Albo nawet odebrało telefon. Nadchodzące zmiany mają przynieść bardziej jednoznaczne odpowiedzi. Czego możemy się spodziewać na “nowym L4”?
Znacznie wzrosła liczba kontroli kobiet w ciąży, które przebywają na zwolnieniu lekarskim. Według ostatnich aktualnych danych, w ich wyniku wydano o 300 proc. więcej decyzji o odebraniu zasiłku chorobowego w skali roku. ZUS wskazuje wiele powodów takich okoliczności, jednak najczęściej unieważnienie zwolnienia następuje w wyniku dwóch przesłanek.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych od lat prowadzi systematyczne kontrole dotyczące wykorzystywania zwolnień lekarskich oraz prawidłowości ich wystawiania. Celem tych działań jest zapobieganie nadużyciom i eliminowanie sytuacji, w których świadczenia chorobowe są pobierane niesłusznie. Analizując dane z ostatnich lat widać wyraźne zmiany zarówno w liczbie przeprowadzonych kontroli, jak i w kwotach wstrzymanych oraz obniżonych świadczeń.
Od stycznia 2025 roku ZUS zyskał nowe uprawnienia do przeprowadzania bardziej szczegółowych kontroli Polaków, którzy przechodzą na zwolnienie lekarskie, czyli L4. Co więcej, działania kontrolne mają mieć zwiększoną częstotliwość, ponieważ Zakład coraz częściej kwestionuje zasadność zwolnień. Na jakie zmiany należy się przygotować?
W związku z intensyfikowaniem się sezonu grypowego Główny Inspektorat Sanitarny rozważa podjęcie mocnych kroków, aby wyhamować wzrost przypadków zachorowań. Zaproponowano powrót do niektórych obostrzeń, które obowiązywały podczas pandemii Covid-19. Polacy masowo przechodzą na L4. Co należy wiedzieć?
Z takim zwolnieniem lekarskim można swobodnie wyjeżdżać poza miejsce swojego zamieszkania, nawet na wypoczynek w trakcie ferii z dzieckiem. Komu przysługuje takie zwolnienie i na jakich warunkach? Należy pamiętać także o ważnym obowiązku wobec ZUS-u, który pozwoli na korzystanie z takiego zwolnienia.
Wielu Polakom wydaje się, że będąc na zwolnieniu chorobowym, nie można pracować. Takie stanowisko zdaje się mieć również ZUS. Od tej zasady są jednak wyjątki, które powodują, że zasiłek nie wyklucza pracy. Nie każda choroba sprawia, że nie można pojąć obowiązków zawodowych. Kto i w jakich przypadkach może na tym skorzystać?
Na jakie wynagrodzenie można liczyć przybywając na zwolnieniu chorobowym? W zdecydowanej większości przypadków nie będzie to standardowa pensja. Część pracowników na L4 może jednak otrzymać pełną kwotę, jeśli tylko spełnią określone warunki.
Wielu Polaków z niecierpliwością czeka na zaplanowany urlop, a część z nich pragnie, aby w skali roku dni wolnych od pracy mogłoby być jeszcze więcej. Okazuje się, że możliwe jest uzyskanie o wiele dłuższego wypoczynku bez obowiązku pracy. Jednak aby tak się stało, należy spełniać kilka warunków.
W Polsce z L4 korzystają nie tylko osoby, które mają kłopoty ze zdrowiem, aby regenerować siły zgodnie z zaleceniami lekarza. Zdarza się jednak, że pracownicy, którym nic nie dolega, chcą w ten sposób chcą zyskać dodatkowe dni wolne. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kiedy ZUS może zapukać do ich drzwi na kontrolę.
Coraz częściej pracownicy zwracają się do lekarza z prośbą o wystawienie zwolnienia lekarskiego, które przysługuje w określonych okolicznościach. W zeszłym roku wystawiono ich ponad 8 tysięcy. Z takim kodem na zaświadczeniu nie przysługuje wynagrodzenie, ani zasiłek chorobowy. Dokumentacji wnikliwie przygląda się także ZUS.
Podróże, degustacje wina, a nawet próby ukrycia się w trumnie – kontrolerzy ZUS-u mają do czynienia z wieloma nietypowymi sytuacjami związanymi z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnień lekarskich. Już nie raz historia pokazała, że Polacy tracili zasiłek chorobowy lub zostali zobowiązanych do jego zwrotu.
Rząd pracuje nad ustawą, która ma znacząco zmienić to, jak funkcjonuje system zwolnień lekarskich od pracy. Chodzi przede wszystkim o zapełnienie luki prawnej powstałej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, ale skutki odczuje każdy chorujący pracownik. Zarówno te dla niego pozytywne, jak i mniej.
Czy wzięcie zwolnienia lekarskiego obejmującego weekend może być korzystne finansowo? A może niesie ze sobą pewne ryzyko? W 2025 roku przepisy dotyczące L4 są jasne, ale decyzja zależy od wielu czynników. Co warto wiedzieć o zwolnieniach na dni wolne?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych stale monitoruje zwolnienia lekarskie, co w 2023 roku zaowocowało skontrolowaniem blisko 430 tys. takich zaświadczeń. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk w rozmowie z "Faktem" zdradził, w jakich sytuacjach podejmowane są kontrole.
Nowy rok przyniesie znaczne podniesienie kompetencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w obszarze kontroli osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. Chodzi przede wszystkim o ukrócenie wykorzystywania popularnego L4, by dorobić, przeprowadzić remont, czy wyjechać na dodatkowe wakacje. Wiadomo już jakie uprawnienia zyskają kontrolerzy.
Od stycznia 2025 roku pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim będą mogli liczyć na wyższe wynagrodzenie chorobowe. Podwyżka minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wysokość świadczeń wypłacanych za dni spędzone na L4. Co warto wiedzieć o zmianach?
Choroba czy pogorszenie zdrowia to momenty, w których wsparcie najbliższych staje się nieocenione. Czy prawo przewiduje możliwość, by Twoje dziecko wzięło zwolnienie z pracy i zaopiekowało się Tobą? Odpowiedź może Cię zaskoczyć.
Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczące zwolnień lekarskich oznaczonych kodem „C” wskazują na niepokojącą tendencję. Każdego roku w całym kraju kilka tysięcy osób korzysta z takich zwolnień, niektórzy nawet wielokrotnie. W 2023 roku wystawiono ponad 6,6 tys. zwolnień z kodem „C”, z czego większość dotyczyła mężczyzn. Co dokładnie oznacza ten kod i dlaczego liczba takich zwolnień systematycznie rośnie?
Zmiany przygotowywane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej określane są prawdziwą rewolucją w zwolnieniach lekarskich. Przebywający na L4 pracownik będzie mógł wykonywać niektóre czynności związane z pracą. Zdaniem niektórych ekspertów, otwiera to pole do rozmyślnych nadużyć.
Czy w czasie obowiązywania zwolnienia lekarskiego możemy pójść na cmentarz? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy bowiem od indywidualnej sytuacji pacjenta i typu zwolnienia, które wystawił nam lekarz. W jaki sposób możemy sprawdzić, czy wolno nam wyjść z domu? Pomyłka będzie nas słono kosztować.
Od przyszłego roku czekają nas przełomowe zmiany w przepisach dotyczących zwolnień lekarskich. Nowe regulacje pozwolą chorym pracownikom na wykonywanie drobnych czynności bez ryzyka utraty zasiłku - w tym na przykład… pracę. Sprawdź, co dokładnie się zmieni i co może to oznaczać dla zatrudnionych.
W sezonie jesiennych zachorowań Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) intensyfikuje kontrole dotyczące prawidłowego wykorzystania zwolnień lekarskich. Sprawdzane jest nie tylko to, czy pracownicy faktycznie są niezdolni do pracy, ale także czy przebywają w miejscu wskazanym na zwolnieniu.