Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Na takim L4 nie wyjdziesz z domu. ZUS zapowiada zmiany, Polacy muszą uważać
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 19.02.2025 19:33

Na takim L4 nie wyjdziesz z domu. ZUS zapowiada zmiany, Polacy muszą uważać

choroba
Fot. Engin_Akyurt/Pixabay

Kwestia tego, co wolno pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim, od zawsze budziła pewne wątpliwości. W połączeniu z wizją kontroli i odebrania świadczenia trzeba było się dwa razy zastanowić, zanim wyszło się z domu. Albo nawet odebrało telefon. Nadchodzące zmiany mają przynieść bardziej jednoznaczne odpowiedzi. Czego możemy się spodziewać na “nowym L4”?

Tego pod żadnym pozorem nie rób na L4!

Czy w czasie zwolnienia lekarskiego można wychodzić z domu? Czy można robić zakupy? Albo pojechać na wakacje? Interpretacje przepisów bywają różne, a prawidłowa odpowiedź często zależy również od konkretnego typu L4, wystawionego przez lekarza. Zanim jednak sami zdecydujemy się określić swoją zdolność do spaceru czy pracy, powinniśmy pamiętać, że w razie kontroli może nam zostać nie tylko cofnięte świadczenie z ZUS, ale będziemy musieli również oddać już wypłacone pieniądze. Co umożliwia nam “chodzące L4”?

Ulga od podatku godna pozazdroszczenia. Małżeństwa odliczą rekordową kwotę Hołownia mówi, co się stanie, jeśli przegra wybory. Padła jasna deklaracja

Na tym zwolnieniu pojedziesz na ferie. Na innym słono za nie zapłacisz

Większość pytań dotyczących L4 zwykle odnosi się do codziennych czynności. W przypadku zwolnienia lekarskiego oznaczonego cyfrą 1 (tzw. L4 “leżące”) pacjent powinien pozostać w łóżku. Taki zapis w e-ZLA jasno wskazuje na to, że lekarz odradza wychodzenia z domu. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku L4 “chodzącego”, oznaczonego cyfrą 2. Wówczas dozwolone jest wykonywanie podstawowych czynności, takich jak:

  • niezbędne, krótkie zakupy
  • wizyta w aptece
  • udział w spotkaniach medycznych (kontrolach lekarskich, rehabilitacji, itp.).

Poza tym własnymi zasadami rządzi się zwolnienie lekarskie wystawione przez psychiatrę. W takim przypadku, jeśli będzie to korzystne dla zdrowia pacjenta, spotkania towarzyskie czy wyjazdy w celach wypoczynkowych nie tylko nie będą zabronione, ale wręcz zalecane. Do tej pory jednak zwolnienie lekarskie kategorycznie odmawiało pracy zarobkowej. A jak będzie to wyglądało po zmianach?

young-woman-2171052_1280.jpg
Fot. Canva/Pixabay

Zasady L4 do wymiany. Nadchodzi nowelizacja ustawy

Zmiany dotyczące zwolnień lekarskich mają zostać uchwalone jeszcze w I kwartale 2025 roku. Nowe przepisy obejmą również kwestię pracy na L4. W świetle ustawy w obecnym kształcie pracownik przebywający na zwolnieniu i pobierający z tego tytułu świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie może w tym czasie pracować ani u głównego, ani żadnego innego pracodawcy. Zasada ta obejmuje również wszelkie czynności służbowe, takie jak wystawianie faktur, odpisywanie na maile czy odbieranie telefonu.

Jak będzie to wyglądało po nowelizacji? Przede wszystkim termin “pracy zarobkowej” zostanie przedefiniowany i zacznie obowiązywać bardziej szczegółowe rozróżnienie. Osoba, która przebywa na L4 z powodu kontuzji, np. złamanej nogi, będzie mogła wykonywać pracę umysłową, ponieważ ta nie wpłynie na proces powrotu do zdrowia. Pracownik będzie mógł wykonywać mniej obciążające zadania, a także podjąć się również zatrudnienia u innego pracodawcy. W takim przypadku możemy liczyć na wystawienie “częściowego L4”.

Praca zarobkowa zostanie natomiast określona jako “każda czynność mająca charakter zarobkowy”. Jak tłumaczy Interia Biznes, fakt, czy wynagrodzenie wypłacane jest regularnie czy sporadycznie, nie będzie miało znaczenia. Istotny stanie się natomiast fakt, czy taka sporadyczna sytuacja wpłynie znacząco na sytuację finansową pacjenta. Jeśli tak, możliwe będzie np. podpisanie pilnych dokumentów. W dalszym ciągu jednak przekroczenie granicy tego, co dozwolone będzie stosunkowo proste. W dalszym ciągu odpowiadanie na maile i odbieranie służbowych telefonów może skutkować utratą świadczenia.