BiznesINFO.pl Finanse Nadchodzą ważne zmiany dla frankowiczów. Podano pierwsze konkrety
Adam Bodnar
Fot. Adam Burakowski/East News

Nadchodzą ważne zmiany dla frankowiczów. Podano pierwsze konkrety

14 stycznia 2025
Autor tekstu: Patryk Wołosz

Nadchodzą wielkie zmiany dla frankowiczów. Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje nową ustawę, która ma między innymi ułatwić proces zawierania ugód. Projekt trafił już do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Frankowicze walczą z bankami

Kredytobiorcy, którzy zawarli umowy kredytowe we franku szwajcarskim, masowo domagają się ich unieważnienia. Polskie wydziały cywilne obsługują obecnie ok. 200 tysięcy spraw frankowych, z których znaczną większość zainicjowali sami frankowicze - podaje franknews.pl.

Skala zgłoszeń sprawia, że sądy mają trudność z rozpatrzeniem powództw w krótkim czasie. Stało się więc jasne, że potrzebne są rozwiązania, które usprawniłyby procesy. Ministerstwo Sprawiedliwości zajęło się sprawą, przygotowując serię reform. Teraz do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowej ustawy.

Państwo zwróci Ci za remont i zakupy. Wielu Polaków nie ma o tym pojęcia
Nawet 4 tys. złotych świadczenia. Polacy mogą już składać wnioski

Prawo ułatwi zawieranie ugód

Celem nowego projektu Ministerstwa Sprawiedliwości jest ułatwienie procesu zawierania ugód sądowych. W ten sposób skróci się czas rozpatrywania spraw frankowych i “odkorkuje” się zalane falą powództw oddziały cywilne. Ustawa zakłada między innymi automatyczne zawieszanie spłat kredytu. W praktyce oznacza to, że po wniesieniu powództwa do sądu nie będzie wymagany wniosek o “zamrożenie” rat.

Ponadto zmianie ulegnie rodzaj posiedzeń sądowych, podczas których rozpatrywane są sprawy frankowe. Sądy będą miały możliwość częstszego rozpatrywania spraw w posiedzeniach niejawnych , co oznacza, że strony nie będą musiały pojawiać się na rozprawach. Dodatkowo sąd będzie mógł rozliczyć roszczenia kredytobiorców i banków na jednym posiedzeniu.

Ugody nie tylko w sądzie

Nowe procedury mają zachęcać do zawierania ugód nie tylko przed sądem. Zmiany mają wejść w życie w drugim kwartale 2025 roku.

Zdecydowanie popieramy ideę proponowania ugód przez banki na każdym etapie postępowania. Wielu konsumentom może to przynieść korzyść w postaci szybszego zakończenia długotrwałego procesu. Należy jednak pamiętać, że ugoda jest zawsze dobrowolna – żadna ze stron nie może zostać do niej przymuszona. To bank musi zaproponować tak korzystne warunki, by skłonić kredytobiorcę do jej zawarcia – podkreśla dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska, pełnomocniczka ministra sprawiedliwości do spraw ochrony konsumenta.

Rosjanie kupują nowe samochody na potęgę. To był rekordowy rok
Ruszyły masowe kontrole w domach. Pukają do drzwi, możesz dostać ponad 800 zł kary
Obserwuj nas w
autor
Patryk Wołosz

Wydawca. W Iberionie od grudnia 2024 roku, w zawodzie od 2020. Ukończył Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski. Interesuje się literaturą. W wolnych chwilach uprawia sport.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl