Nadchodzi trudny rok dla leczących się. Setki leków mogą stracić refundację
O zmianach planowanych przez NFZ informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Ministerstwo Zdrowia wciąż prowadzi negocjacje z firmami farmaceutycznymi, jednak mogą skończyć się fiaskiem.
2022 r. będzie dla pacjentów rokiem drożyzny, listy refundacyjne z pewnością nie będą tak dobre dla pacjentów jak poprzednich latach. Gazeta ostrzega, że będzie to sytuacja najgorsza od ponad 7 lat.
Leki nie będą podlegać refundacji
Na liście leków, które mają przestać być refundowane są specyfiki na nowotwory, schizofrenię czy chorobę Alzheimera. Problem będzie występował także w przypadku leków na padaczkę czy ADHD.
Cytowany przez gazetę farmaceuta Marek Tomków mówi, że na szczęście w większości przypadków będziemy mogli użyć tańszych zamienników i raczej nie grozi nam konieczność przerwania leczenia.
Trzeba jednak pamiętać, że ewentualną zamianę leku należy skonsultować z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo jakie skutki mogą nastąpić w wyniku odstawienia leku.
Negocjacje z firmami farmaceutycznymi
DGP zwraca jednak uwagę, że refundacja od 2022 r. może nie być kontynuowana z powodu braku zgłoszenia prośby o jej przedłużenie przez firmy farmaceutyczne.
Wiele umów będzie negocjowanych jeszcze podczas roku, co może ostatecznie zwiększyć liczbę refundacji.