Z tym problemem mierzyło się wielu Polaków. W teorii pacjenci, w określonych przypadkach, mogli liczyć na pełne dofinansowanie do zakupu leków. Ale, jak zawsze, jest jeden haczyk, który do tej pory sprawiał, że często i tak musieliśmy zapłacić za swoje zakupy w aptece. Teraz mała zmiana znacząco ułatwi życiem kupującym, zwłaszcza seniorom.
Niebezpieczny dla zdrowia i życia wirus, według oświadczenia profesor nadzwyczajnej z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, jest już z początkiem wiosny 2025 r. notowany w całej Polsce - na terenach wszystkich województw. Ekspertka przywołuje: dostępność szczepień jest wysoka, w niektórych przypadkach darmowa. Warto, bo leku nie ma.
Wysokie ceny leków to poważny problem, z którym boryka się coraz więcej Polaków. Dotyczy to przede wszystkim seniorów, osób przewlekle chorych oraz rodzin z niskimi dochodami, dla których wydatki na leczenie stanowią znaczne obciążenie budżetu domowego. Aby wesprzeć mieszkańców, część samorządów wprowadziła programy dofinansowania zakupu leków. Zasady wypłacania wsparcia są zwykle proste.
Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z aptek popularnego leku na kaszel. Kontrola wykazała, że wadliwe serie tego preparatu mogą stanowić poważnie zagrożenie dla zdrowia i zostały natychmiast wycofane z obrotu. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Osoby, które kupiły ten produkt leczniczy, powinny go wyrzucić lub oddać do apteki.
W połowie lutego zaczęły obowiązywać nowe regulacje w kwestii prawa do otrzymania darmowych leków. Wcześniej pacjenci, aby móc z niego skorzystać, musieli spełnić kilka warunków. Ministerstwo Zdrowia rozwiązało problem, co usprawni również pracę lekarzy.
Polacy, udając się do apteki, coraz częściej słyszą, że lek, którego potrzebują, nie jest dostępny. Niektórzy decydują się nawet na desperackie poszukiwania w innych miastach. Na półkach i w hurtowniach pustki, a liczba zachorowań rośnie — interweniuje więc rząd. Ministerstwo zdrowia poinformowało o optymalnym rozwiązaniu, pojawiły się tez głosy dotyczące powrotu maseczek.
Wycofanie leku z obrotu to zawsze poważna decyzja, podejmowana na podstawie szczegółowych analiz. Tym razem dotyczy znanego wyrobu przeciwzapalnego i przeciwbólowego, zarówno dla dorosłych, jak dzieci.
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z aptek w całej Polsce serię popularnego leku. Powodem tej decyzji było znalezienie szkła w produkcie leczniczym. Lepiej sprawdź, czy nie masz go w swojej domowej apteczce. Przedstawiamy szczegóły.
Nad Chinami wisi widmo kryzysu, aby mu zapobiec, rząd zapowiada szereg przemian gospodarczo-ekonomicznych. Jednakże konsekwencje nowych regulacji odczuwalne będą globalnie, ponieważ do Chin należy ponad jedna trzecia światowej produkcji. Nowa ustawa może sprawić, że pekiński rząd zastosuje retorsje handlowe w stosunkach z każdym krajem, w tym również z Polską.
8 stycznia 2025 Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) wydał komunikat, który nie powinien umknąć uwadze żadnemu klientowi polskich aptek. Wiadomość dotyczy artykułu leczniczego, dostępnego na terenie całego kraju bez recepty. W przypadku jednej serii produktu stwierdzono naruszenie norm jakościowych. Specyfik może być szkodliwy dla zdrowia.
Polska wprowadza pierwszą w swojej historii listę lekarstw oraz substancji o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa i stabilności kraju. Ministerstwo Zdrowia właśnie ogłosiło jej powstanie oraz przedstawiło stojące za nią liczne argumenty. Nasz kraj ma zadbać nie tylko o produkcję najważniejszych leków na własnym terenie, ale również o powstanie wystarczających zasobów na wypadek kryzysu.
Super-Pharm alarmuje klientów o poważnym naruszeniu bezpieczeństwa ich danych osobowych. Czy Twoje dane są bezpieczne? Sieć podjęła natychmiastowe działania, jednak apeluje o ostrożność i stosowanie się do kilku kluczowych zasad. Zobacz, co dokładnie się wydarzyło i jak uchronić się przed potencjalnymi zagrożeniami.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny właśnie ogłosił wycofanie z aptek popularnego leku dostępnego na receptę. Czym zawinił preparat stosowany u tysięcy pacjentów? Sprawdź, czy zagrożenie dotyczy również ciebie.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał pilny komunikat. Popularny lek został wycofany z obrotu na terenie całego kraju. Chodzi tutaj konkretnie o jedną serię produktu leczniczego. Koniecznie sprawdź, czy masz ten lek w domu. Przedstawiamy szczegóły.
Ważne zmiany dla Polaków. Nowe zasady w aptekach obowiązują już od 20 lipca. Od teraz pacjenci będą mogli łatwiej kupić większą ilość leków. Co ważne, te przepisy nie będą dotyczyły niektórych leków. Przedstawiamy szczegóły.
Nowa lista refundacyjna Ministerstwa Zdrowia, obowiązująca od 1 lipca, wprowadza 99 nowych produktów. Regulacje resortu zdrowia najbardziej rozszerzają zakres leków refundowanych w segmencie ginekologii, diabetologii i hematoonkologii. Od 1 lipca br. uprawnieni mogą też skorzystać z procedury refundacyjnej w zakresie in vitro.
Spółka Bioceltix po sukcesie badania klinicznego postanowiła wydać wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o wydanie pozytywnej rekomendacji dla leku weterynaryjnego BCX-CM-J na zwyrodnienie stawów (osteoartroza) u psów. W taki sposób polski biotech rozpoczął proces rejestracyjny, który ma doprowadzić do dopuszczenia produktu do obrotu w 2025 roku. BCX-CM-J ma możliwość stania się pierwszym na świecie lekiem, który zawiera w sobie psie komórki macierzyste.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o pilnym wycofaniu z obrotu znanego leku stosowanego przez osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego. Jak przekazano, powodem decyzji jest wada jakościowa. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.
W dzisiejszych czasach, gdy troska o zdrowie staje się coraz bardziej istotna, każda innowacja w systemie opieki zdrowotnej przynosi nową nadzieję. Dlatego też ogromnie cieszy fakt, że od 1 kwietnia Ministerstwo Zdrowia wprowadza rewolucyjne zmiany, które obiecują nie tylko ulgę finansową, ale także nowe możliwości leczenia dla pacjentów.
W niewielkiej wsi w Małopolsce mieszka 85-letnia lekarka, pani Danuta. Kobieta od lat znana jest ze swojego dobrego serca i chęci niesienia pomocy, za co Narodowy Fundusz Zdrowia postanowił ją ukarać. Na medyczkę nałożona została grzywna w wysokości 56 tys. złotych tylko za to, że wypisywała recepty na darmowe leki dla seniorów. Niestety, robiła to nieświadoma, że zmieniły się przepisy, o czym choć miała być poinformowana, ostatecznie nie została.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna w czwartek przekazała ważne wieści dla Polaków. Okazuje się, że już 1 kwietnia wchodzą w życie duże zmiany, o których powinni wiedzieć wszyscy pacjenci. Chodzi bowiem o listę leków refundowanych. Przedstawiamy szczegóły.
Nadchodzą istotne zmiany dla farmaceutów i pacjentów. Marzec to ostatni miesiąc, w którym możliwe jest wystawianie e-recept na dotychczasowych zasadach. Już za kilka tygodni wszyscy lekarze będą musieli wypisywać leki według nowego, zupełnie innego schematu. Co to dla nas oznacza?
GIF poinformował o pilnym wstrzymaniu w obrocie popularnego leku o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W produkcie wykryto nieprawidłowości związane z jakością, które “stwarzają realne i bezpośrednie zagrożenie dla pacjentów”.
W poniedziałek, 12 lutego, Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z rynku dwóch serii leków Misintu. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności i obejmuje całą Polskę. Powodem jest wada jakościowa.
Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu serii popularnego leku na nadciśnienie tętnicze. Wydano także zakaz wprowadzenia na rynek kolejnych dwóch serii. Znamy powody decyzji GIF.
Ostatni rok przyniósł spore zmiany w kontekście leków. Pojawiły się bezpłatne medykamenty, zaś przy rozliczeniu podatkowym można odliczyć od podatku te wydatki, które zostały poniesione na poczet lekarstw. W obu przypadkach trzeba jednak spełnić warunki.
Popularny lek przeciwbólowy zostaje wycofany z aptek w całym kraju. Taką właśnie decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który także zakazał wprowadzania leku do obrotu. Wszystko to z powodu poważnych wad jakościowych.
W środę weszły w życie spore zmiany dotyczące refundowanych leków. Pojawiła się nowa lista - wraz z nią, refundacją od początku listopada objęto blisko 80 nowych leków.