Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Eko > Nagły zwrot ws. "Czystego Powietrza". Wiadomo, co z kominkami. Trzeba spełnić jeden warunek
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 05.02.2025 10:05

Nagły zwrot ws. "Czystego Powietrza". Wiadomo, co z kominkami. Trzeba spełnić jeden warunek

kominki w programie "Czyste Powietrze"
Fot. Paxels/Canva

Pod koniec roku przyjmowanie wniosków do programu “Czyste Powietrze” zostało wstrzymane. Resort przygotowuje się do wznowienia swojego sztandarowego projektu. Już poinformowano o pierwszych zmianach, które będą obowiązywać osoby ubiegające się o dofinansowanie.  

Wadliwy system dopłat

“Czyste Powietrze” to pierwszy polski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Głównym celem projektu była walka ze smogiem. Pod koniec 2024 roku wstrzymano realizację inicjatywy i nie można już było składać nowych wniosków. Ta opcja pozostała dostępna tylko dla powodzian. 

smog
zapowiadana aktualizacja programu antysmogowego, fot. Marek BAZAKEast News

Po 6 latach od wprowadzenia “Czystego Powietrza” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił rozpocząć walkę z nadużyciami i pochylić się nad błędami, które generował program. Decyzja o zawieszeniu pojawiła się nagle i bez wcześniejszych zapowiedzi, co wywołało spore kontrowersje. NFOŚiGW zapowiedział już powrót projektu i poinformował o pierwszych kluczowych zmianach. 

Dominika Nawrocka, Natalia Ziółkowska
Nigdy nie proś o podwyżkę. Dominika Nawrocka dla BiznesInfo: „Lepiej być drogą, niż tanią”
Pukają do drzwi na kontrolę. Nie stosujesz się do zaleceń? Możesz dostać nawet 5 tys. zł grzywny Wyrzucasz to do kosza? Możesz otrzymać surowy mandat

Powrót programu "Czyste Powietrze"

Wstrzymując możliwość składania wniosków NFOŚiGW informował, że program powróci, kiedy zostaną wyjaśnione pewne kwestie. Autorzy twierdzili, że trzeba zmienić zasady przyznawania dofinansowań, a także doprecyzować kto będzie zaliczał się do grupy beneficjentów. 

Chcemy położyć kres nadużyciom w programie "Czyste Powietrze". Przeprowadziliśmy wzmożone kontrole, skutki nieprawidłowości to oddawane dotacje […] Trzeba skończyć ze 100-procentowym dofinansowaniem na kilka domów, z wielokrotnym zawyżaniem rachunków przez nieuczciwych wykonawców za usługi i materiały, z wymuszaniem  pełnomocnictwa, na podstawie którego firmy dostawały zaliczkę na swój rachunek, znikały z rynku, a cała odpowiedzialność spadała na nieświadomego beneficjenta – mówił pod koniec listopada podczas konferencji prasowej Robert Gajda, przedstawiając stanowisko NFOŚiGW.

Problem nie leżał jednak tylko po stronie beneficjenta — piętrząca się biurokracja nie ułatwiała procesu ubiegania się o dofinansowanie. Uciążliwe były również zasady, którym trzeba było się podporządkować, aby otrzymać fundusze, na co zwracali uwagę nawet sami politycy. 

Daniel Obajtek w serwisie X o
Daniel Obajtek w serwisie X o "Czystym Powietrzu", fot. x.com/@DanielObajtek

Jak zapowiadał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program “Czyste Powietrze” wraca. Po przeprowadzeniu konsultacji ze specjalistami, ze strony NFOŚiGW padła już wstępna deklaracja dotycząca tego, które zapisy projektu ulegną zmianie. Jedna z bardziej “palących” kwestii dotyczy kominków rekreacyjnych. Osoby, które zamierzają starać się o przyznanie dofinansowania, powinny o tym wiedzieć. 

Zmiany dotyczą kominków rekreacyjnych

Wcześniej w programie “Czyste Powietrze” kominki na drewno były zabronione. Osoba nie mogła ubiegać się o dofinansowanie jeśli korzystała z takiej metody ogrzewania, o czym informował jeden z zapisów: 

[…] nie będzie zainstalowany i nie będzie użytkowany w budynku/ lokalu mieszkalnym miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo stałe, dotyczy to również kominków wykorzystywanych na cele rekreacyjne. 

Wykorzystywanie kominka na drewno, nawet w celach rekreacyjnych groziło utratą dofinansowania na termomodernizację. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o ważnych zmianach w tym zakresie. W nowym projekcie ten podpunkt zostanie zmieniony. 

W związku z pojawiającymi się publikacjami informujemy, że po konsultacjach, uwzględniliśmy propozycje branży, przywrócenia w nowej wersji programu Czyste Powietrze zapisów dotyczących kominków. Zgodnie z przygotowywanym obecnie projektem nowego programu “[…] możliwe jest pozostawienie w budynku/lokalu mieszkalnym miejscowego ogrzewcza pomieszczeń na paliwa stałe (wykorzystywanego na cele rekreacyjne), spełniającego wymagania ekoprojektu” — czytamy w komunikacie NFOŚiGW. 

Jednocześnie, jak zapowiada Fundusz, nowy program “Czyste Powietrze” zostanie zaprezentowany już wkrótce.