Nagroda jubileuszowa. Kiedy przysługuje? Jaka jest jej wysokość?
Nagroda jubileuszowa. Akty prawne i regulacje
Akta prawne, które mówią o nagrodzie jubileuszowej to m.in. następujące dokumenty:
-
Ustawa o służbie cywilnej,
-
Ustawa o pracownikach samorządowych,
-
Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej,
-
Ustawa o pracownikach urzędów skarbowych,
-
Karta nauczyciela.
Co więcej, rozporządzenia regulują prawo do nagrody jubileuszowej dla osób pracujących w instytucjach kultury, kopalniach czy bibliotekach. To jednak nie wszystko. Nagrodę jubileuszową mogą przyznawać pracodawcy działający w innych branżach, zasady przyznawania nagrody jubileuszowej powinny być określone w wewnętrznych regulaminach wynagrodzenia.
Nagroda jubileuszowa. Kiedy jest wypłacana?
Nagroda jubileuszowa jest przyznawana po przepracowaniu przez pracownika określonej liczby lat. Zatem podstawą do przyznania świadczeń jest przejrzyste kryterium – staż pracy danej osoby. Z punktu widzenia prawa nagroda jubileuszowa jest premią wypłacaną na podstawie reguł określonych w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania. Aby obliczyć staż pracy, trzeba uwzględnić wszystkie okresy zatrudnienia, prowadzenie gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie, a także okresy pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych. Uwaga! Do stażu pracy nie wliczamy okresów prowadzenia działalności gospodarczej oraz pracy na podstawie umów cywilnoprawnych. Na podstawie wyroku Sądu Najwyższego z 21 maja 1991 r, prawo do nagrody jubileuszowej przysługuje pracownikowi w dniu, który bezpośrednio poprzedza dzień odpowiadający datą dniowi, w którym pracownik został zatrudniony. Uwaga! Roszczenie pracownika o zapłatę nagrody jubileuszowej przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, w którym przesłanki do jej wypłaty zostały spełnione.
Nagroda jubileuszowa. Jaka wysokość? Jak obliczyć?
Pracownicy służby cywilnej czy osoby zatrudnione w budżetówce otrzymują swoją pierwszą nagrodę jubileuszową, gdy staż pracy tych pracowników wyniesie dokładnie 20 lat. Kolejne nagrody jubileuszowe będą wypłacane co pięć lat. Wysokość nagrody jubileuszowej różni się w przypadku poszczególnych grup zawodowych, którym przysługuje nagroda. Oto wysokość nagrody jubileuszowej dla pracowników służby cywilnej:
-
75 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 20 latach pracy,
-
100 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 25 latach pracy,
-
150 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 30 latach pracy,
-
200 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 35 latach pracy,
-
300 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 40 latach pracy,
-
400 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 45 latach pracy.
Oto kwoty, jakie otrzymują nauczyciele:
-
75 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 20 latach pracy,
-
100 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 25 latach pracy,
-
150 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 30 latach pracy,
-
200 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 35 latach pracy,
-
250 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 40 latach pracy.
Nagroda jubileuszowa a prywatne firmy
Wypłata nagrody jubileuszowej leży w gestii pracodawcy. Firma sama ustala zasady, na jakich ta premia jest wypłacana. Jeżeli na terenie zakładu pracy działają związki zawodowe, wówczas jest zawierane porozumienie o nagrodzie jubileuszowej. W sytuacji, gdy pracodawca zdecyduje się na wypłatę nagrody jubileuszowej, zapisy określające zasady jej wypłacania muszą zostać zawarte w regulaminie przedsiębiorstwa. Do odbioru nagrody jubileuszowej uprawnieni są wszyscy pracownicy z odpowiednim stażem, którzy spełniają określone w regulaminie warunki.