biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > "Najdziwniejszy kraj świata" otwiera się na turystów. Do tej pory leżał poza zasięgiem Polaków
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 24.04.2025 13:11

"Najdziwniejszy kraj świata" otwiera się na turystów. Do tej pory leżał poza zasięgiem Polaków

Turkmenistan
Fot. ajlber, Getty Images/Canva

Tajemniczy, niedostępny, ale niezwykle różnorodny i malowniczy — już niedługo ten nieodkryty kierunek turystyczny pojawi się w zasięgu podróżniczym Polaków. Zmieniają się przepisy, dzięki którym łatwiej dotrzemy do wyjątkowego kraju, zamkniętego do tej pory na masowy ruch turystyczny. To wspaniała wiadomość dla wszystkich zapalonych turystów.

Nowe zasady wjazdu do azjatyckiego kraju

Malownicza, rozległa pustynia, niezniszczona przez lata sowietyzacji tradycyjna kultura, antyczne ruiny starożytnych miast, a nawet płonący krater na pustkowiu czy monumentalna zabudowa to największe atrakcje jednego z najbardziej niedostępnych dla masowej turystyki kraju na świecie. Na rządowej stronie gov.pl pojawiła się wyjątkowa informacja dla wszystkich spragnionych ułatwionego dostępu do egzotycznych podróży — do kraju mianowanego „najdziwniejszym na świecie”, wjedziemy po uzyskaniu wizy elektronicznej, co znosi obowiązek posiadania listu zapraszającego. 

Nowe przepisy skrócą formalności do wypełnienia prostego formularza online, co ma ułatwić podróże biznesowe i zwiększyć ruch turystyczny. Kiedy i w jakim kierunku w końcu dostaniemy się na łatwiejszych zasadach? 

Patryk Wołosz, papież Franciszek, J.D. Vance
Tyle Obajtek zarobił w 1 dzień. Kwota szokuje
Znana linia lotnicza wstrzymuje loty do Polski. LOT zaciera ręce Perła polskich uzdrowisk znów na kolejowej mapie. Kuracjusze dojadą pociągiem jeszcze w tym roku

Wyjątkowy kierunek podróży w końcu w zasięgu Polaków

Turkmenistan, jeden z najbardziej tajemniczych krajów w Azji wprowadza wielkie zmiany, które mogą przyciągnąć więcej turystów. Obecnie obywatele polscy podróżujący do Turkmenistanu muszą posiadać wizę wydawaną przez konsulaty i wydziały konsularne ambasad Turkmenistanu na podstawie specjalnego zaproszenia od osoby fizycznej lub prawnej, poświadczonego przez Urząd Migracyjny Turkmenistanu. 

Na Polskę akredytowana jest Ambasada Turkmenistanu w Berlinie. Aktualnie najtańsza wiza jednokrotna (na podstawie której pobyt może trwać do 10 dni) kosztuje ok. 35 euro. Oczywiście cena wizy rośnie w zależności od jej długości i wielokrotności. W przypadku wiz turystycznych, o wymagane zaproszenie warto zwrócić się do jednej z turkmeńskich agencji turystycznych. ”Independent” podaje, że wielu aplikujących spotyka się z odmową bez podania konkretnej przyczyny. Kraj odwiedza rocznie tylko ok. 10-15 tys. turystów. 

Nowe przepisy mają zminimalizować formalności do wypełnienia prostego formularza online, co ma upłynnić nie tylko ruch turystyczny, ale również ułatwić wszelkie delegacje służbowe. Nie podano jeszcze daty wprowadzenia nowych przepisów, jednak "Independent" przekazuje, że ma to wydarzyć się w niedalekiej przyszłości.

Dlaczego warto wybrać się do Turkmenistanu? Bogactwo lokalnych atrakcji i widoków przyprawia o przyjemne dreszcze. To kierunek, który z pewnością skradnie serce każdego podróżnika żądnego niepowtarzalnych doświadczeń. 

Zobacz też: Nawet 654 zł co miesiąc. Wiadomo, czy wdowie po mężu przysługuje ten dodatek

Bogactwo surowców energetycznych i mnogość atrakcji - co kryje ten egzotyczny kierunek?

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, jakie oferuje malowniczy Turkmenistan. Listę otwiera pustynia Karakum, która zajmuje większość terytorium kraju. Jest to jedna z największych pustyń na świecie.

Karakum
Fot. Freda Bouskoutas, Getty Images/Canva

Jedną z największych atrakcji Turkmenistanu jest również krater gazowy o przewrotnej nazwie "Wrota Piekieł", położony 260 km na północ od stolicy, Aszchabadu. Powstał w 1971 r. w wyniku zapadnięcia się terenu podczas wierceń gazowych. 

Wrota piekieł Turkmenistan
Fot. Velirina, Getty Images/Canva

Starożytne Merw zachwyci każdego miłośnika historycznych akcentów w podróży. Pod nazwą kryje się kilka ośrodków miejskich, które powstawały i znikały z powierzchni ziemi na przestrzeni ostatnich 2.5 tysięcy lat. Łączy je ich położenie – w żyznej delcie rzeki Murgab, której wody umykają do piasków pustyni Kara Kum.

Merv
Fot. Freda Bouskoutas, Getty Images/Canva

Kilka kilometrów od Aszchabadu znajdują się ruiny starożytnego miasta Nisa, czyli dawnej stolicy państwa Partów, które istniało na przełomie tysiącleci p.n.e. i n.e. Niegdyś w starej części miasta koncentrowały się budynki pałacowe i świątynne, oraz skarbiec, a także magazyny z zapasami wina i prowiantu.

Nisa Turkmenistan

Dopełnieniem wycieczki do Turkmenistanu będzie odwiedzenie majestatycznego Pałacu Rukhyet, w którym odbywają się oficjalne wydarzenia. Zlokalizowany jest on w Aszchabadzie. W budynku pałacu, zbudowanym w 1999 roku mają miejsce najważniejsze spotkania, kongresy, fora, inauguracje, oraz mniej formalne zgromadzenia, takie jak wystawy, koncerty i inne uroczystości.

Pałac Rukhyet

Nie można nie wspomnieć tutaj o ogromnym bogactwie energetycznym Turkmenistanu, który ma znaczne udokumentowane rezerwy paliw kopalnych. Kraj ten ma jedne z największych na świecie złóż gazu ziemnego, co czyni go jednym ze światowych liderów w zakresie rezerw gazu ziemnego, z udziałem wynoszącym 5,51% światowych zasobów. Udział ropy naftowej wynosi 0,035% światowych zasobów. 

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: