Najpierw zatrzymało go CBA, teraz odwołało PZU. Olejniczak wyleciał z rady nadzorczej
Wojciech Olejniczak po zakończeniu kariery politycznej zmienił branżę na finanse. Były szef SLD w ubiegłym roku wszedł w skład rady nadzorczej Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń, jednak nie zagrzał tam długo miejsca. 10 stycznia 2025 roku, w atmosferze skandalu, zakończyła się jego współpraca z PZU. Co się stało?
Wojciech Olejniczka opuszcza PZU
Wojciech Olejniczak ma za sobą wiele lat bytności na polskiej scenie politycznej. W tym czasie piastował takie funkcje jak wicemarszałek Sejmu, minister rolnictwa i rozwoju wsi czy przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Później natomiast został dyrektorem departamentu biznesu agro w Alior Banku, a następnie nawiązał współpracę z mBankiem, a także wszedł w skład rady Fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego “Amicus Europae”.
W lutym 2024 roku nastąpił kolejny zwrot i został członkiem rady nadzorczej Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń oraz czołowego w Polsce przedsiębiorstwa odzieżowego VRG. Teraz Skarb Państwa złożył wniosek o odwołanie Olejniczaka z tej funkcji. 10 stycznia Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU podjęło decyzję.
Ta grupa Polaków może liczyć na przeliczenie emerytury i podwyżki. Dobre wieści dla 100 tys. osób Padły ważne słowa o Trumpie. Wiadomo, kiedy chce skończyć wojnę w UkrainieProkuratura postawiła zarzuty Wojciechowi Olejniczakowi
27 listopada 2024 roku Wojciech Olejniczak został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne z powodu nieprawidłowości przy udzielaniu kredytów kiedy mężczyzna pracował jeszcze w Alior Banku. Prokuratura przedstawiła wtedy byłemu politykowi oraz kilku innym osobom dziesięć zarzutów dotyczących działania na szkodę banku, w tym przyznanie wsparcia kredytowego Zakładom Mięsnym Henryka Kani na podstawie dokumentów, w których były podane nieprawdziwe informacje.
Sąd nie uwzględnił wtedy wniosku prokuratora o nałożenie na Wojciecha Olejniczaka tymczasowego aresztowania, zarządził natomiast wobec podejrzanego poręczenie majątkowe wynoszące 1 mln zł, zakaz opuszczania kraju oraz dozór policji.
Zatrzymania miały zapobiec utrudnianiu postępowania. Miały również umożliwić przeprowadzenie konfrontacji pomiędzy podejrzanymi w przypadku zaistnienia sprzeczności w ich wyjaśnieniach. Sprzeczności takie rzeczywiście zaistniały, więc przeprowadzono konfrontacje — poinformowała prok. Katarzyna Calów-Jaszewska z działu prasowego Prokuratury Krajowej.
10 stycznia PZU obradowało z powodu wniosku przedstawicielki Skarbu Państwa. Po ponad miesiącu od postawienia zarzutów przez prokuraturę podjęto dalsze działania w stosunku do Wojciecha Olejniczaka.
PZU obradowało w sprawie Olejniczaka
Na początku PZU odnosiło się dość zachowawczo do sprawy zatrzymania Wojciecha Olejniczaka. Spółka wydała wtedy oficjalny komunikat, w którym zajęła swoje stanowisko.
PZU SA otrzymał dziś informację — dostępną w domenie publicznej — w sprawie zatrzymania Wojciecha Olejniczaka, członka Rady Nadzorczej delegowanego do czasowego wykonywania czynności członka Zarządu. Z wiedzy, jaką posiadamy, zatrzymanie nie ma nic wspólnego z działalnością biznesową PZU SA, a dotyczy aktywności zawodowej Wojciecha Olejniczaka z okresu 2016-2019, na kilka lat przed dołączeniem do Rady Nadzorczej PZU SA — napisano.
Później Powszechny Zakład Ubezpieczeń poinformował o odwołaniu Olejniczaka z czasowego wykonywania obowiązków członka zarządu spółki. Teraz Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU wycofało go ze składu rady nadzorczej. Wniosek o takie działanie złożyła przedstawicielka reprezentująca Skarb Państwa w związku z zarzutami o działanie na szkodę Alior Banku, które ciążą na byłym polityku. Podczas obrad miano także powołać nowego członka rady nadzorczej, jednakże po odwołaniu Olejniczaka akcjonariusze zdecydowali o przerwie i podejmą temat ponownie po 21 stycznia.
Śledztwo w sprawie Zakładów Mięsnych Henryk Kania SA trwa już od 2019 roku. Łączna wartość szkody wyrządzonej bankowi jest obecnie szacowana na kwotę 161 mln zł. Do tej pory 30 osób usłyszało łącznie 113 zarzutów. Dotyczą one między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia przestępstw podatkowych i skarbowych, czy prania brudnych pieniędzy.