Najwięksi beneficjenci drożejącej żywności. Zarobili miliardy dolarów na głodzie
Brytyjski “Guardian” ujawnił, że przed i po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na drożejącej żywności najwięcej zyskały fundusze hedgingowe. Łączny zarobek miał wynieść prawie 2 miliardy dolarów.
Miliardowe zyski z żywności
Z informacji portalu money.pl wynika, że analizę funduszy przeprowadziły Greenpeace oraz platforma dziennikarska Lighthouse Reports. Wnioski płynące z analizy nie są pozytywne.
I kwartał ub. roku, z którego pochodzą dane, to okres przed i tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Z powodu wojny, ceny żywności gwałtownie poszły do góry.
Przyczyną wojna na Ukrainie
Według ustaleń analizy cytowanych przez money.pl, dziesięć największych funduszy hedgingowych zarobiło na handlu zbożem i soją w I kwartale 2022 roku ok. 1,9 mld dol. “Guardian” z kolei stwierdził, iż rodzi to pytania dotyczące roli funduszy w zawyżaniu cen żywności podczas globalnego kryzysu.
Jak wynika ze słów specjalnego sprawozdawcy ONZ ds. skrajnego ubóstwa i praw człowieka Oliviera De Schuttera dla “Guardiana” a cytowanych przez money.pl, fundusze i spekulanci postawili na głód i na dodatek go pogłębili. Nie jest to słuszny kierunek, w którym powinni iść pozostali.
GIS ostrzega. W napojach sprzedawanych w Lidlu wykryto fragmenty plastiku
Ryzyko niedoborów nadal istnieje
“Guardian” zaznaczył jednocześnie, że dokładne dane funduszy hedgingowych są przez nie bardzo dobrze strzeżone. Uniemożliwia to dokładne obliczenie ich zysków. Greenpeace i Lighthouse Reports oszacowały zyski głównie na podstawie indeksu SG Trend Index.
Money.pl przytoczyło również za “Guardianem” ostrzeżenie wystosowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy miesiąc temu. Wynika z niego, że podwyższony brak bezpieczeństwa żywnościowego w dalszym ciągu grozi wielu krajom.