Niższe plony jabłek zaskoczyły polskich sadowników. Produkcja owoców w Polsce osiągnęła w tym roku najniższy poziom od 2019 r., co oznacza nie tylko droższe jabłka, ale też wzrost cen soków i mrożonek. Jak wpłynie to na nasze portfele w najbliższych miesiącach?
Klub Jagielloński opublikował raport na temat samowystarczalności żywnościowej, czyli zdolności danego kraju lub regionu do produkcji wystarczającej ilości żywności, aby zaspokoić własne potrzeby żywieniowe, bez konieczności polegania na imporcie. Jak Polska wypada w tej kwestii na tle innych krajów Unii Europejskiej? Czy nasz kraj jest gotowy na ewentualne kryzysy np. związane z wojną lub klęską żywiołową? Najnowszy raport rzuca na te kwestie nowe światło.
Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane o wskaźniku inflacji konsumenckiej. W październiku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w stosunku do września 0,3 proc. i wynosi 5 proc. w porównaniu z październikiem ubiegłego roku. Mimo wzrostu analitycy mają dla Polaków dobre informacje.
Ceny masła od dłuższego czasu wzbudzają niepokój konsumentów. Wzrosty, które obserwujemy, nie są przypadkowe, a stoją za nimi konkretne, ekonomiczne mechanizmy. Czy jednak możemy spodziewać się, że cena masła przebije psychologiczną barierę 10 zł za kostkę?
Żywność drożeje na całym świecie, a we wrześniu bieżącego roku jej ceny podskoczyły najbardziej od dwóch lat. W ubiegłym miesiącu na rynku globalnym podrożały niemal wszystkie produkty spożywcze, z czego najmocniej cukier, a najmniej mięso. Choć jest ich niewiele, indeks cen niektórych produktów spadł.
Czy z półek sklepowych zniknie data ważności? Komisja Europejska szykuje zmiany, które mogą wpłynąć na sposób, w jaki kupujemy i konsumujemy produkty spożywcze. Nowe przepisy mają docelowo pomóc w walce z marnowaniem żywności.
Lidl wychodzi naprzeciw niedzieli handlowej 25 sierpnia, tego dnia kończąc kilkudniową promocję. W niedzielę w sklepach może się zrobić tłoczno, z promocji, którą prowadzi dyskont równie dobrze można skorzystać jeszcze w sobotę, z tym zastrzeżeniem, że rabaty obowiązują do wyczerpania produktów. Jeśli jeszcze się nie skończyły, z pewnością skończą się w niedzielę.
Michał Kołodziejczak wypowiada wojnę marnowaniu żywności w polskich marketach. Stawki kar wzrosną pięciokrotnie, zmianie ulegnie m.in. sama definicja “marnowania”, co już prowadzi do sprzeciwu branży, choć gdy prawo zacznie obowiązywać - może doprowadzić do zmiany obrazu konsumpcji i zarządzania żywnością. Czeka nas nowelizacja ustawy niezmienianej od 2019 r. Na co się przygotować?
Inflacja za czerwiec zostanie niedługo opublikowana przez GUS. Tymczasem jednak dane za maj obrazują wzrost względem poprzedniego miesiąca, choć blisko celu inflacyjnego NBP. Szczegółów jest nieco więcej, jak choćby mniej optymistyczne dane odsezonowane, ale co do zasady ekonomiści są zgodni: maj i czerwiec dają nam nieco odetchnąć. A zapas tlenu będzie potrzebny, bo wraca zaduch drożyzny.
Lidl wprowadza przeceny w najnowszym pakiecie promocyjnym od czwartku 6 czerwca do soboty 8 czerwca. Co jest taniej i na czym można skorzystać? Najnowsza promocja w sklepach sieci Lidl.
Dino, polska sieć marketów spożywczo-przemysłowych z ponad 2 tysiącami obiektów, przygotowało wspaniałą ofertę, która będzie obowiązywać tylko do wtorku 21 maja. Nowa gazetka pełna jest ciekawych okazji. Nie można tego przegapić.
Auchan wprowadza 3-tygodniową promocję, w ramach której przecenia ponad 1 tys. produktów, a klientom przygotowuje dodatkowe atrakcje takie jak: festiwale, targi i specjalne strefy tematyczne. Tak marka świętuje 28. urodziny w Polsce.
Niedziele handlowe, wprowadzone w 2018 r. przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, po 6 latach wciąż nie zostały przez rynek i opinię publiczną zaakceptowane. Wolne od handlu niedziele dzielą Polaków niemal na pół, a długi w sektorze handlu rosną.
Stało się to, czego wielu Polaków mocno się obawiało. Od kwietnia stawka VAT na żywność wróci do poziomu 5 proc., co spowoduje lawinowy wzrost cen wielu podstawowych produktów spożywczych. Eksperci policzyli już, co ta wiadomość oznaczać będzie dla naszych portfeli. Nie jest dobrze, kwoty są czterocyfrowe.
Niepokojące słowa Donalda Tuska. Premier przyznał ostatnio, że optuje “za” podniesieniem stawki VAT na żywność. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale zdaniem szefa rządu istnieją wyraźne przesłanki do tego, by podnieść ceny podstawowych artykułów spożywczych. Zmiany mogą nastąpić już 1 kwietnia, a to i tak niejedyne podwyżki, jakie czyhają na nasze portfele.
Wojna cenowa między Biedronką i Lidlem właśnie wkroczyła w nową fazę. Tym razem cios przeciwnikowi zadała portugalska sieć, która kusi klientów niespotykaną wcześniej ofertą. W jej ramach niezbędny w kuchni każdej gospodyni produkt można kupić z astronomiczną bonifikatą wynoszącą 110 proc. Limit wynosi cztery sztuki na kartę Moja Biedronka.
Robert Lewandowski jest nie tylko zdolnym piłkarzem, ale także utalentowanym biznesmenem. Kilka lat temu otworzył w Warszawie restaurację "NINE's", która do dziś cieszy się sporą popularnością. Ile trzeba zapłacić, żeby spróbować potraw serwowanych przez pracowników napastnika? Menu może zaskoczyć.
W tym roku tłusty czwartek przypada na 8 lutego. Od rana Polacy ustawiają się w długich kolejkach po to, by zaopatrzyć się w pączki i inne słodkości. W cukierni Lary Gessler i jej mamy w tym roku ceny znów poszybowały i budzą niemałe kontrowersje. Córka znanej restauratorki tłumaczy, z czego wynika taka podwyżka.
W ostatnim czasie poziom inflacji nieco wyhamował. Czy to jednak oznacza, że możemy liczyć na mniejsze ceny żywności w sklepach? Okazuje się, że to wcale nie jest takie oczywiste, a przewidywania ekspertów w tej kwestii nie pozostawiają wątpliwości.
Tajemnicą nie jest, że poziom życia w Polsce nijak może się równać z tym za Odrą. Niemcy zarabiają o wiele więcej od nas, ale za swoje codzienne przyjemności płacą w euro, które wielu z nas kojarzy się z wszechobecną drożyzną. Czy tak rzeczywiście jest postanowiły sprawdzić dziennikarki “Faktu”, wybierając się do polskiego i niemieckiego Lidla. Efekt ich eksperymentu zaskakuje. Niejednemu z pewnością nie będzie do śmiechu.
„Małe firmy mleczarskie upadają, a cała branża znajduje się w głębokim kryzysie” - pisze w piątek „Rzeczpospolita”.
„Można rwać za darmo i bez pytania” - takie ogłoszenie zamieścił rolnik przy polu porzeczki czerwonej w Kiełczewicach Maryjskich w województwie lubelskim.
Jak wynika z analizy blisko 80 tysięcy cen, w maju br. zakupy były droższe średnio o 19,9% rdr. Uwzględniając tylko żywność i napoje bezalkoholowe, wzrost wyniósł 18,4% rdr. Spośród siedemnastu kategorii, najmocniej poszły w górę ceny warzyw – o prawie 40% rdr.
Po krótkiej chwili oddechu wywołanej wyhamowaniem wzrostu cen nastąpił “powrót do codzienności”. Ponownie można bowiem zaobserwować wzrost cen w sklepach.
Brytyjski “Guardian” ujawnił, że przed i po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na drożejącej żywności najwięcej zyskały fundusze hedgingowe. Łączny zarobek miał wynieść prawie 2 miliardy dolarów.
Według najnowszej aktualizacji indeksu FAO - jednej z agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych - ceny żywności na świecie spadły o ponad 20 proc. I to pomimo tego, że nie widać tych obniżek w sklepach w Polsce.
Ceny papryki w Polsce biją rekordy, tymczasem Czechy importują warzywa z Polski, ponieważ im się to opłaca.
W ostatnich dniach ceny warzyw sięgają chmur. Hiszpańska prasa wyjaśnia, skąd biorą się podwyżki i kiedy możemy spodziewać niższych cen.