BiznesINFO.pl
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań już za nieco ponad tydzień

flickr.com

Narodowy Spis Powszechny już za tydzień. Wziąć udział to obowiązek wszystkich Polaków

24 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

1 kwietnia, a więc za nieco ponad tydzień ruszy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Tegoroczny spis ze względu na pandemię przyjmie nieco inną formułę niż dotychczas. Udział w akcji jest obowiązkowy. Odmowa może skutkować dość surową karą finan

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań ruszy już za tydzień

  • Co grozi za odmowę udziału w akcji

  • Jakich pytań należy się spodziewać

Narodowy Spis Powszechny rusza 1 kwietnia

Już za nieco ponad tydzień, bo w czwartek 1 kwietnia ruszy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który odbywa się w naszym kraju raz na 10 lat. Po raz ostatni spis miał miejsce w okresie kwiecień – czerwiec 2011 roku. W tym roku za względu na pandemię potrwa on do 30 września.

Obowiązkiem spisowym objęte są: osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania; mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.

- W przypadku odmowy spisania grozi kara. O tym jednak zawsze decyduje sąd – podkreśla w rozmowie z Money.pl Karolina Banaszek, rzeczniczka Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Z jaką karą trzeba się liczyć w przypadku odmowy udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań? Nawet 5 tys. zł.

Narodowy Spis Powszechny źródłem wiedzy demograficznej

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jak przypomina „Fakt” ma na celu dostarczenie informacji na temat liczby i struktury demograficznej mieszkańców Polski, a także ich wykształcenia, wykonywanych zawodów i warunków, w jakich żyją. Dane pozyskane podczas akcji mają posłużyć do celów naukowo-badawczych. Zostaną też wykorzystane do tworzenia założeń polityk publicznych, które państwo i władze samorządowe prowadzą w różnych sferach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

Tym samym należy spodziewać się pytań o wykształcenie, miejsce pracy, ale też stan cywilny, czy wiarę. Pojawią się również bardziej szczegółowe pytania dotyczące miejsca w którym mieszkamy – liczba pokoi, liczba mieszkańców, jak również wyposażenie mieszkania w urządzenia techniczno-sanitarne, oraz rodzaj paliwa stosowanego do ogrzewania. W przypadku domu trzeba będzie też podać rok budowy, powierzchnię użytkową budynku i jego własność.

Z uwagi na pandemię tegoroczny spis będzie nie tylko dłuższy, ale też przyjmie zupełnie inną formułę niż dotychczas. Podstawową formą uczestnictwa w akcji będzie bowiem tzw. samospis. Jak wskazuje nazwa będzie można spisać się samodzielnie za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie GUS-u. Zostanie on uruchomiony 1 kwietnia, czyli pierwszego dnia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.

W przypadku osób, które nie posiadają własnych komputerów czy urządzeń mobilnych, samospis jak podaje Interia.pl umożliwią urzędy gmin, które zostały zobowiązane do przygotowania na czas spisu stanowisk komputerowych.

Brakowało chętnych na rachmistrzów

Osoby, które ze względu na zaawansowany wiek czy niepełnosprawność nie będą w stanie same wypełnić formularza, będą mogły liczyć na pomoc rachmistrza, który zadzwoni bądź złoży wizytę osobiście. W tym roku do przeprowadzenia wywiadów w ramach spisu powszechnego poszukiwano 16 tys. osób.

Jak się jednak okazało znalezienie chętnych nie było łatwe, dlatego przedłużano nabór. Ostatecznie jak poinformowała redakcję Biznes Info Ewa Bolesławska, Naczelnik Wydziału Współpracy z Mediami w GUS nabór udało sie zakończyć 16 lutego.

Zarobki rachmistrza jak informowała naszą redakcję Bolesławska to 6 zł brutto od ankiety. Wydaje się niewiele, ale jak zauważała przedstawicielka GUS wypełnienie formularza zajmuje mniej więcej 10 minut, co oznacza, że w przypadku sprawnego przeprowadzania ankiet w ciągu godziny rachmistrz może zarobić 60 zł brutto, czyli ponad trzy razy więcej niż wynosi obecna minimalna stawka godzinowa. 

Naczelnik Wydziału Współpracy z Mediami podkreślała również, że ostateczna liczba rachmistrzów, którzy zostaną wysłani w teren będzie uzależniona od tego, ile osób spisze się samodzielnie, a także od sytuacji epidemicznej w Polsce.

 - Należy pamiętać że samospis internetowy jest główną metodą jaką preferujemy w spisie powszechnym i do której zachęcamy wszystkich mieszkańców. Ci którzy nie spiszą się samodzielnie, będą mogli się spisać telefonicznie. Dopiero, gdy osoby nie spiszą się żadnymi innymi metodami, będą się z nimi kontaktowali rachmistrzowie. Oczywiście tylko gdy sytuacja epidemiczna na to pozwoli oraz przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego – mówiła redakcji Biznes Info Ewa Bolesławska.

Przedstawicielka GUS podkreślała, że „przy dużym zagrożeniu epidemicznym rachmistrzowie nie otrzymają pozwolenia na wyjście w teren, będą realizować wywiady jedynie telefonicznie”.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >