Nawet 705,88 zł dodatku do emerytury. Dwa roczniki mogą liczyć na pieniądze
Emerytura honorowa przyznawana jest konkretnej grupie seniorów i od marca br. wzrosła o 705,88 zł. Z podwyższonego dodatku mogą skorzystać świadczeniobiorcy z wyłącznie dwóch roczników.
Czym jest emerytura honorowa?
Emerytura honorowa jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym, które przysługuje konkretnej grupie świadczeniobiorców - mogą otrzymać ją seniorzy, którzy ukończyli 100 lat. Dodatek ten jest wypłacany do końca życia, bez względu na to, czy dana osoba otrzymuje inne świadczenia. Warto jednak pamiętać o tym, by móc starać się o powyższy dodatek, należy mieć polskie obywatelstwo.
Ponadto, by je uzyskać, nie trzeba składać żadnych dokumentów czy wniosków do ZUS-u. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje je automatycznie, tuż po tym, jak senior ukończy 100 lat. Jest jednak pewien wyjątek - osoby, które nie pobierają żadnych świadczeń z ZUS-u, a chcą otrzymywać emeryturę honorową, zobowiązane są do złożenia stosownego wniosku.
Urlop w kamperze i pod namiotem. Tyle zapłacimy za alternatywę hoteluEmerytura honorowa - ile wynosi i kto może ją otrzymać?
Emeryturę honorową mogą pobierać osoby, które ukończyły 100 lat i choć co roku świadczenie to ma inną wartość, raz przyznana, nie ulega zmianie, o czym informuje rzeczniczka prasowa ZUS-u na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.
Dodatek o wysokości 6246,13 złotych mogą otrzymać osoby, które obchodziły setne urodziny bądź dopiero będą je kończyć od 1 marca 2024 roku do 28 lutego 2025 roku. Niestety osoby, które urodziły się wcześniej niż powyższa data, nie otrzymają tej podwyżki. Do tej pory emerytura honorowa wynosiła 5540,25 złotych.
ZOBACZ TAKŻE: Ile pieniędzy warto trzymać w domu? Prezes NBP radzi
Ile osób pobiera emeryturę honorową?
Z danych, które podaje ZUS, wynika, że emeryturę honorową pobiera blisko 2850 świadczeniobiorców. Znaczną część osób stanowią kobiety - jest ich niemal sześć razy więcej niż mężczyzn.