Nazwiska zakażonych Polaków trafią do specjalnego rejestru ministerstwa. Od dziś obowiązuje nowe rozporządzenie
Nazwiska pacjentów w rejestrze
Nazwiska pacjentów chorych na koronawirusa znajdą się w rejestrze, który powstanie w związku z wydanym przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzeniem.
Rozporządzenie wchodzi w życie 9 kwietnia. Rejestr – jak podaje serwis medonet.pl – powstaje w związku z potrzebą uporządkowania danych pacjentów chorych na koronawirusa. Za prowadzenie rejestru odpowiadać będzie Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy. Spis zostanie utworzony na 12 miesięcy.
W rejestrze znajdą się wszyscy pacjenci zarażeni koronawirusem SARS-CoV-2, nawet ci, którym świadczeń udzielano przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
Jakie dane w rejestrze?
Jakie dane znajdą się w rejestrze? Będą to: imię, nazwisko, numer PESEL (lub seria i numer paszportu), data urodzenia, obywatelstwo, adres zamieszkania lub adres do korespondencji (w tym adres e-mail) i numer telefonu kontaktowego.
Ponadto przetwarzane będą też dane medyczne: informacje o stanie zdrowia pacjenta w chwili postawienia diagnozy, informacje na temat badań wykonywanych w trakcie diagnostyki COVID-19, zastosowanego leczenia i hospitalizacji.
Resort zdrowia podkreśla, że zebranie tych danych w jednym rejestrze ma pomóc w zwiększeniu kontroli nad potencjalnymi ogniskami zakażenia, a także długoterminowej obserwacji chorych po wypisie ze szpitala lub izolatorium. Dane posłużą też m.in. do porównania efektów terapeutycznych.
Przypomnijmy, że z danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że zakażonych koronawirusem w Polsce jest obecnie 5341 osób (stan na popołudnie 9 kwietnia). Dotychczas z powodu wirusa zmarły 164 osoby.