BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.05.2020. n/z Napis na siedzibie glownej NBP Narodowy Bank Polski.

East News, Arkadiusz Ziolek

NBP a kredyty frankowe. Bank trzyma się z daleka, ale podał warunki

6 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

NBP zabrało głos w sprawie kredytów frankowych. Andrzej Glapiński, prezes NBP, podkreślił, że instytucja nie bierze udziału w przygotowywaniu ugód z frankowiczami. Narodowy Bank Polski postawił kilka warunków, które muszą zosta

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polegają ugody z fankowiczami

  • Czemu NBP nie angażuje się w proces ugód z frankowymi kredytobiorcami

  • Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby sytuacja się zmieniła

NBP dystansuje się od ugód z kredytobiorcami frankowymi

Kredyty frankowe i sytuacja ich posiadaczy niezmiennie rozgrzewają sektor bankowy do czerwoności. Rzecznik Finansowy radzi klientom, aby poczekali na decyzję Sądu Najwyższego w tej sprawie i dopiero potem oceniali ewentualne ugody. Do tablicy został wywołany także Narodowy Bank Polski. Co takiego powiedział szef instytucji?

- NBP zaangażuje się w kwestię kredytów CHF wyłącznie wtedy, gdy rozwiązanie sektorowe banków będzie obejmowało większość tego typu kredytów - powiedział Adam Glapiński, szef NBP cytowany przez Business Insider. Dodał, że w jego ocenie banki nie wypracują wspólnego stanowiska w sprawie ugód z klientami.

Prezes NBP zaprzeczył także informacjom jakoby przedstawiciel instytucji uczestniczył w przygotowywaniu ugód z frankowiczami. Przyznał, że na pierwszych dwóch posiedzeniach był obecny obserwator NBP, ale w wyniku nieporozumień został on wycofany.

Zdaniem Adama Glapińskiego atrakcyjność ugód zależy od warunków przedstawionych klientom. Bankier.pl powołując się na słowa szefa NBP podkreśla, że ugody nie mogą stawiać kredytobiorców frankowych na uprzywilejowanej pozycji względem kredytobiorców złotówkowych.

NBP stawia warunki

- Możemy się w to zaangażować wyłącznie, jeżeli będzie to obejmowało większość kredytów. NBP w żadnym wypadku nie może się zaangażować i swoich rezerw angażować w stabilizowanie kursu wymiany, czy w podstawienie franków dla jednego banku, bo to byłyby jaskrawe łamanie zasady pomocy publicznej UE i byłoby nie fair wobec wszystkich innych banków. W tej chwili widzę tylko jeden bank, zainteresowany zamianą kredytów frankowych na złotowe - powiedział szef NBP.

NBP postawiło pięć warunków, które muszą zostać spełnione, aby ten zaangażował się w proces zawierania ugód z frankowiczami. Przede wszystkim proces musi objąć odpowiednią ilość banków obecnych na rynku, a te muszą przedstawić wiarygodne informacje potwierdzające zainteresowanie klientów ofertą. Co więcej, NBP oczekuje wyeliminowania wszelkich wątpliwości prawnych w zakresie skuteczności ewentualnych ugód oraz braku dalszych roszczeń ze strony klientów. "Przedstawienie wiążących planów odbudowy kapitałów, w ramach których banki zobowiążą się do podjęcia działań zmierzających do powrotu wysokości współczynników wypłacalności i współczynnika dźwigni do poziomów nie niższych niż notowane przed podjęciem konwersji" - pisze BI o piątym warunku NBP.

- Proszę spojrzeć na tych pięć naszych warunków. Możemy rezerw używać do stabilizacji całego sektora bankowego, w interesie makroekonomicznym, w interesie całego społeczeństwa. Nasze rezerwy nie są do dyspozycji poszczególnych banków po to, żeby wzmocnić ich pozycje konkurencyjną względem innych banków - powiedział Glapiński.

Przypomnijmy, że całkiem niedawno pojawił się pomysł zawierania przez banki ugód z klientami posiadającymi kredyty we frankach szwajcarskich. Eksperci uważają, że propozycja KNF ma zapobiec kolejnym procesom sądowym.

Niedawno PKO BP zdecydował się zawrzeć jako pierwszy w Polsce ugodę z klientami frankowymi. Na ten moment nie wiadomo, czy dokument będzie prekursorem dalszych działań podejmowanych przez banki.

Podobne artykuły

Finanse

Zarządzanie ryzykiem w handlu opartym na CFD - co zrobić, by nie stracić pieniędzy?

Czytaj więcej >
Ogromne nagrody finansowe dla pracowników rządowej agencji

Finanse

Nagrody liczone w milionach mimo pandemii. Rządowa agencja wydała 55 mln zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Banknoty w reku mezczyzny.

Finanse

Ulga na internet przysługuje każdemu Polakowi. To nawet 1520 zł

Czytaj więcej >
KNF zaktualizowała listę ostrzeżeń publicznych. Nową pozycją jest firma Krisimarks Eood.

Finanse

KNF dopisała do swojej listy nowy podmiot. Korzystanie z jego usług stanowi zagrożenie

Czytaj więcej >
Materiał zewnętrzny

Finanse

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym miast wojewódzkich ― digest z początku 2021 roku

Czytaj więcej >
Podatek od sprzedaży detalicznej zgodny z prawem. TSUE zdecydował.

Finanse

Polska wygrała z KE przed TSUE. Podatek może być nadal ściągany z przedsiębiorców

Czytaj więcej >