BiznesINFO.pl Twój portfel NBP chce nowego świadczenia dla emerytów. Zaprezentował już swój pomysł
East News, Zofia i Marek Bazak

NBP chce nowego świadczenia dla emerytów. Zaprezentował już swój pomysł

25 stycznia 2021
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co zaplanował NBP

  • Jak ma wyglądać reforma emerytur w wydaniu NBP

  • Dlaczego zdecydowano się na taki krok

NBP ma swój projekt emerytur

NBP planuje wprowadzić nie tylko banknot o nominalnej wartości 1000 zł, ale także przeorganizować polski system emerytalny. NBP chce podążać krokiem reformy emerytalnej w kraju?

Przypomnijmy, że Polacy nie ufają polskiemu systemu emerytalnemu, a to głównie za sprawą OFE. Otwarte Fundusze Emerytalne miały być sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy "na jesień życia". Niestety, finalnie nasi rodacy pieniądze w OFE utopili, a rząd nie ma pojęcia w jaki sposób zabrać się za jego likwidację.

Jednakże na horyzoncie pojawiła się także możliwość przystąpienia do PPK . PPK mają być bardziej stabilne niż OFE, bowiem do nich dokłada się nie tylko pracownik, ale także państwo i pracodawca. Ta metoda oszczędzania na emeryturę także nie spotkała się z aprobatą.

Niedawno na horyzoncie pojawiły się europejskie emerytury , czyli Ogólnoeuropejskie Indywidualne Programy Emerytalne. "Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także możliwość przenoszenia przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE" - napisano na rządowej stronie.

Okazuje się, że NBP znalazło jeszcze inne rozwiązanie dla polskiego systemu emerytalnego. PAP informuje, że NBP chciałby wprowadzenia świadczenia emerytalnego w formie renty dożywotniej waloryzowanej inflacją. Czym jest nowy pomysł NBP?

NBP chce europejskich emerytur

"W opinii NBP istotną luką, jaka występuje w polskim systemie dobrowolnych oszczędności emerytalnych jest brak możliwości otrzymania świadczenia emerytalnego w formie renty dożywotniej z uwzględnieniem waloryzacji wskaźnikiem inflacji" - napisało NBP w uzasadnieniu swojego projektu.

Zdaniem Narodowego Banku Polskiego to właśnie takie rozwiązanie jest stosowane w innych krajach europejskich. Świadczenie emerytalne w tej formie ma zagwarantować wypłatę środków w momencie, w którym po prostu by ich zabrakło.

"Narodowy Bank Polski wielokrotnie wskazywał na potrzebę uregulowania tego zagadnienia w polskim prawodawstwie. Brak możliwości otrzymania świadczenia w formie renty dożywotniej jest nie tylko niekorzystny z punktu widzenia przyszłych emerytów, lecz również wydaje się być zagrożeniem dla instytucji finansowych oferujących OIPE. W ramach OIPE będzie można bowiem przenosić środki między dostawcami OIPE, również pomiędzy różnymi krajami" - argumentuje NBP.

NBP podkreśla, że w związku z wprowadzeniem OIPE wiele osób może zdecydować się na przeniesienie swojego kapitału na rynki zagraniczne. "W związku z tym NBP ponownie postuluje podjęcie działań zmierzających do umożliwienia polskim emerytom wypłaty środków z dobrowolnej części systemu emerytalnego w formie renty dożywotniej" - podkreśla NBP.

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat