BiznesINFO.pl
Jest nowa moneta kolekcjonerska

Obraz _Alicja_ z Pixabay

NBP wprowadził do obiegu nową monetę kolekcjonerską "Wielcy Polscy Ekonomiści - Adam Heydel"

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • NBP wprowadziła dziś do obiegu monetę kolekcjonerską przedstawiającą Adama Heydla

  • Kim był Adam Heydel

  • Jaki nominał ma nowa moneta i w jakiej cenie będzie można ją nabyć

Jest nowa moneta kolekcjonerska

Wprowadzona 25 marca do obiegu przez Narodowy Bank Polski (NBP) moneta przedstawiająca Adama Heydla jest dziewiątym tematem w serii „Wielcy polscy ekonomiści” emitowanej od 2017 roku. Kolekcja jak przypomina w komunikacie Bank Centralny jest poświęcona wybitnym polskim ekonomistom, których koncepcje i dorobek naukowy mają niebagatelne znaczenie dla rozwoju naszej gospodarki, finansów i społeczeństwa.

Srebrna moneta o nominale 10 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 000 sztuk.  Będzie można ją nabyć w cenie 150 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Adam Heydel (żył w latach 1893–1941) jak przypomina NBP w sylwetce przygotowanej przez Grzegorza Jeża był polskim ekonomistą i publicystą politycznym. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim i od 1927 r. wykładał na tej uczelni ekonomię. Szefował również Instytutowi Ekonomicznemu przy Polskiej Akademii Umiejętności, w którym redagował czasopismo „Studia Ekonomiczne”.

- Heydel był zadeklarowanym liberałem gospodarczym. Opowiadał się za ideą wolnego rynku i energicznie przeciwstawiał się polityce interwencyjnej państwa. Swój sprzeciw wobec nadmiernych regulacji argumentował ekonomicznie i politycznie, podkreślając, że gospodarcza działalność państwa na dłuższą metę będzie nieopłacalna, a ograniczenie praw jednostek przyniesie uwiąd demokracji parlamentarnej – pisze Grzegorz Jeż.

- Heydel jako sympatyk austriackiej szkoły ekonomii główną przyczynę zaburzeń gospodarczych upatrywał w nadmiernej podaży pieniądza prowadzącej do przeinwestowania, a w konsekwencji do spadku produkcji i wzrostu bezrobocia – dodaje.

Zainteresowania Heydla nie ograniczały się jedynie do ekonomii. Pasjonowała głównie sztuka, czego wyrazem - jak wskazuje Jeż - jest obszerna monografia poświęcona twórczości Jacka Malczewskiego.

Wśród prac zmarłego 80 lat temu ekonomisty NBP zwraca uwagę m.in. na „Podstawowe zagadnienia metodologiczne ekonomii”, „Przyczynowość w ekonomii”, „Kapitalizm i socjalizm wobec etyki”, czy „Myśli o kulturze”.

Bank Centralny informuje, że na rewersie monety znajdują się wizerunek Adama Heydla oraz daty jego urodzin i śmierci. Na awersie widnieje natomiast cytat pochodzący z artykułu Kapitalizm i socjalizm wobec etyki.

W kwietniu pojawią się kolejne monety

W połowie kwietnia NBP planuje wprowadzenie do obiegu srebrnej monety o nominale 10 zł oraz złotej monety o nominale 200 zł „100. rocznica III Powstania Śląskiego”

Bank Centralny przypomina, że monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem. Monety kolekcjonerskie i okolicznościowe, a także banknoty kolekcjonerskie oraz grafiki NBP można oglądać w wersji 3D w aplikacji Moje NBP.

Podobne artykuły

Jacek Sasin opowiadał o wielkich planach w związku z nowymi inwestycjami w zakresie energetyki

Polska i Świat

Jacek Sasin chwali się imperialnym projektem. Czeka nas rewolucja w energetyce

Czytaj więcej >
PGE Dystrybucja wycięło drzewa z prywatnej działki, teraz umywa ręce

Polska i Świat

PGE Dystrybucja wycięła prywatny las. Trudno teraz wskazać winnego

Czytaj więcej >
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają być fundamentem nowego pakietu mieszkaniowego

Polska i Świat

SIM nowym pomysł rządu na zapewnienie Polakom dostępu do mieszkań

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 25.06.2020. n/z Walizka pieniedzy.

Polska i Świat

Elektrownia w Ostrołęce to ponad 1,3 mld strat. Ale sami zarabiali na niej 15 tys. zł na głowę

Czytaj więcej >
ZUS z nową wersją bazy danych

Polska i Świat

ZUS dokonał technologicznego transferu. Bazy danych zostały przeniesione

Czytaj więcej >
Niemcy zablokują plany Polski ws. elektrowni jądrowej?

Polska i Świat

Niemcy nie chcą więcej elektrowni jądrowych w Europie. Plany Warszawy i Paryża mogą być fiaskiem

Czytaj więcej >