Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie dostarczysz jednego dokumentu, ZUS nie wypłaci emerytury. Niektórzy seniorzy muszą mieć się na baczności
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 20.01.2024 15:26

Nie dostarczysz jednego dokumentu, ZUS nie wypłaci emerytury. Niektórzy seniorzy muszą mieć się na baczności

List z ZUS, pieniądze, legitymacja emeryta-rencisty
Zofia i Marek Bazak/East News

Część seniorów musi mieć się na baczności i uważnie przejrzeć dokumenty, które dołączają do wniosku o przyznanie świadczenia. Chodzi dokładnie osoby, które mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Przeoczysz jeden dokument i ZUS nie wypłaci pieniędzy. Przedstawiamy szczegóły.  

Wielu Polaków może przejść na wcześniejszą emeryturę

W Polsce obowiązuje powszechny wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednak wybrana grupa osób ma możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Chodzi tu o tych, którzy wykonywali pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach, czyli na przykład górnicy czy hutnicy. Jednak konieczne będzie dodatkowe spełnienie określonych kryteriów. 

Zobacz także: Kiedy zwrotu podatku 2024? Istnieje banalnie prosty sposób, by skrócić czas oczekiwania

Gigant wchodzi na polski rynek. Nowa sieć zaskoczy Polaków

Takie warunki trzeba spełnić, by przejść na wcześniejszą emeryturę

Na wcześniejszą emeryturę mają prawo przejść osoby, które posiadają odpowiednią ilość okresów składkowych i nieskładkowych - 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn. Konieczny będzie także wymagany staż pracy, który potwierdzą stosowne dokumenty. Taka osoba nie może być również członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego lub zgromadzone środki przekazać na dochody budżetu państwa. 

Nie dostarczysz tego dokumentu, ZUS nie przyzna emerytury

Nowe zasady dotyczące wcześniejszych emerytur dla osób urodzonych między 31 grudnia 1948 a 1 stycznia 1968 zakładają, że pracodawca musi dokonać odpowiedniego wpisu w dokumentach osoby zatrudnionej. Musi on potwierdzić, że dana osoba faktycznie wykonywała pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Należy pamiętać jednak, że taki zapis otrzyma jedynie wybrana grupa, która wykonywała zawód z oficjalnej listy znajdującej się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 1983 roku.