Nie wyrzucaj tego do śmieci ogólnych. Grozi za to 5 tys. zł kary
Niektórych odpadów pod żadnym pozorem nie powinniśmy wyrzucać do śmieci ogólnych. Okazuje się, że wielu Polaków o tym zapomina. Warto znać obowiązujące regulacje, bo nieprawidłowa utylizacja elektrośmieci może wiązać się z dotkliwą karą finansową. Czego dokładnie nie wolno wrzucać do zwykłego śmietnika? Wyjaśniamy.
Nie wyrzucaj tego do śmieci ogólnych
Do elektrośmieci zaliczamy wszelkie sprzęty elektroniczne i elektryczne, takie jak chociażby telefony, żarówki, świetlówki, baterie, powerbanki oraz większe urządzenia RTV i AGD. Warto pamiętać o tym, że zwierają one toksyczne substancje, czyli rtęć, ołów czy też kadm.
W związku z tym, takich odpadów nie powinniśmy wyrzucać do zwykłego śmietnika. Szkodliwe związki mogą bowiem zalegać długo w środowisku, co z kolei może prowadzić do poważnych zanieczyszczeń.
800 plus dla Ukraińców. Tyle dzieci dostało świadczenie, ZUS ujawnił danePotężne kary za nieprawidłową utylizację elektroodpadów
Wszelkie regulacje związane z utylizacją elektrośmieci zostały zawarte w ustawie o zużytym sprzęcie elektronicznym i elektrycznym z 2015 roku. Zapisane są w niej zasady prawidłowej i bezpiecznej utylizacji tego typu śmieci. Co więcej, określa ona wysokość kar, które nakłada się na osoby nieprzestrzegające określonych zasad. Za wyrzucenie elektroodpadów do zwykłego kosza na śmieci grozi nawet 5 tysięcy złotych kary pieniężnej.
Warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi regulacjami, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Jak się okazuje, wciąż wiele osób nie zna tych zasad. Z badań przeprowadzonych przez GfK Polonia w 2019 roku wynika, że aż 20 proc. Polaków przynajmniej raz wyrzuciło sprzęt elektroniczny lub elektryczny do zwykłego śmietnika.
Gdzie należy wyrzucać elektrośmieci?
Jak więc postępować z tego typu odpadami, by nie narazić się na wysoką karę finansową? Elektrośmieci możemy oddać do specjalnych punktów zbiórki, takich jak Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
W przypadku mniejszych odpadów (np. żarówki czy baterie) możemy skorzystać z specjalnych pojemników dostępnych w wielu sklepach. Jeśli chodzi o duże urządzenia, warto skorzystać z usług firm zajmujących się odbiorem takiego sprzętu z domu. Warto również pamiętać, że podczas zakupu nowego sprzętu elektronicznego, stary możemy zostawić w sklepie. Sprzedawcy są bowiem zobowiązani do tego, by ten sprzęt przyjąć.