BiznesINFO.pl Polska i Świat Niebywałe odkrycie w Jeziorze Bodeńskim. Znaleziono łódź sprzed 4 tys. lat
Pxhere

Niebywałe odkrycie w Jeziorze Bodeńskim. Znaleziono łódź sprzed 4 tys. lat

1 kwietnia 2021
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakiego odkrycia dokonano w Jeziorze Bodeńskim w Niemczech

  • Co oznacza nowe znalezisko dla historii

  • Co stanie się ze znalezionym skarbem

Odkrycie w Niemczech

W Jeziorze Bodeńskim w Niemczech dokonano spektakularnego odkrycia. Mowa o dłubance - prehistorycznej łodzi wykonanej z drzewa lipowego, która jest prawdziwą sensacją archeologiczną.

Łódź, na którą natrafiono w pobliżu Konstancji, ma osiem metrów długości i jest znaleziskiem na skalę światową, jednak prawdziwa praca przy zabytku dopiero się zacznie. Proces wydobywania dłubanki z wody będzie niezwykle żmudny i najpewniej potrwa kilka tygodni, ponieważ konserwatorom nie uda się jej odzyskać w jednym kawałku. Wszystko dlatego, że drewno lipowe jest na to zbyt kruche i zbyt miękkie, tłumaczył przewodniczący okręgu Stuttgart Wolfgang Reimer.

Wydobywanie łodzi będzie naprawdę koronkową robotą, ponieważ do jej wydobywania konserwatorzy będą bardzo ostrożnie korzystać z małych łopatek.

Tajemnicze znalezisko

Obecność łodzi z tak dalekiego okresu zadziwia, ponieważ w pobliżu miejsca zatonięcia statku nie odkryto jak dotąd żadnych śladów osadnictwa.

Reimer podkreślał, jak ważny jest dla historii nowe odkrycie w Niemczech. Znalezisko jest bowiem namacalnym dowodem, że Jezioro Badeńskie było wykorzystywane jako droga wodna lub akwen do połowu ryb między XXIV a XXIII wiekiem przed Chrystusem.

Odkrycie zostało zgłoszone do państwowego urzędu ochrony zabytków już jesienią 2018 roku. Od tego momentu eksperci zdążyli przeprowadzić wstępne rozpoznanie.

Kiedy łódź zostanie wydobyta na ląd, zostanie od razu przetransportowana do pracowni konserwatorskiej urzędu ochrony zabytków, gdzie konserwatorzy poddadzą ją wieloletniej i niezwykle pracochłonnej konserwacji.

PAP przypomina, że Jezioro Bodeńskie w Niemczech jest miejscem niezwykle docenianym przez archeologów. Do tej pory poznano pozostałości ponad 70 wiosek palowych w wodzie i na torfowisku, które były dziełem rąk myśliwych i rybaków z epoki kamienia i brązu. Ponad 110 obiektów odkrytych w tamtym rejonie trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat